Najstarszy brytyjski roadster odnaleziony w szopie

Sentyment do symboli PRL-u wyraża się w chęci otaczania się meblami i akcesoriami z tego okresu. W czasach, kiedy niewielu mogło sobie pozwolić na magnetofon kasetowy Unitry czy jeansy z Pewexu, przedmioty z zagranicy były synonimem luksusu. To właśnie one są obecnie najbardziej poszukiwane, ze względu na swoje niezwykłe historie. Takim unikatowym modelem jest Sunbeam-Talbot 80 – najpewniej jedyny egzemplarz tego samochodu w Polsce.

Ten rzadko spotykany okaz brytyjskiej motoryzacji jest w naszym kraju od nowości, czyli od 1948 roku. Został sprowadzony do Polski przez Mariana Wasilewskiego – generała brygady Wojska Polskiego, odznaczonego Orderem Virtuti Militari. Gdy Wasilewski sprowadził samochód z Wielkiej Brytanii, był to jedyny Sunbeam-Talbot przemierzający polskie drogi i obecnie jest najstarszym takim modelem na naszym rynku. Oprócz faktu, że sam model jest dziś niezwykle rzadki, na terenie Polski w latach 40-tych był kompletnie nieosiągalny. Zwłaszcza, że był produkowany tylko przez 2 lata, a łączna liczba powstałych sztuk to zaledwie 3500.

Do 2010 roku, czyli do swojej śmierci, generał Wasilewski pozostawał jedynym właścicielem tego samochodu i utrzymywał go w nienagannym stanie. W czasach PRL-u, kiedy trudno było o części zamienne, zwłaszcza do zagranicznych nabytków, auto przeszło jedynie niewielkie zmiany. Oryginalna kierownica i przednie światła zostały zamienione na kierownicę i światła polskiej Syrenki. W takim stanie samochód został znaleziony w szopie posiadłości generała w Kleczewie, dopiero 3 lata po jego śmierci. Od tego czasu dwukrotnie zmieniał właścicieli, by ostatecznie, nadal w niezmienionym stanie, trafić pod młotek 1 lipca w siedzibie Automobilklubu Polski.

Ardor Auctions wraz z Desa Unicum zapraszają na kolejną Aukcję Samochodów Klasycznych i Motocykli. Do końca maja domy aukcyjne przyjmują zgłoszenia samochodów z interesującą historią, nietypowych, w przedziale cenowym od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

Aukcja Samochodów Klasycznych i Motocykli: 1 lipca 2017, Automobilklub Polski, ul. Powstańców Śląskich 127, Warszawa http://www.ardorauctions.pl/

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s