Tobołki Koziołka Matołka rozdane po raz piąty!

Po 55 dniach i odwiedzeniu ponad 60 miejscowości poznaliśmy w końcu wszystkich laureatów V Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Prawie 5000 widzów-Jurorów Konkursu Głównego oraz ponad 15 000 młodych widzów-Jurorów Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! obejrzało w sumie 122 polskie animacje z ostatnich dwóch lat i demokratycznie wybrało swoich faworytów. Złotymi Tobołkami Koziołka Matołka zostały w tym roku nagrodzone następujące filmy:

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. (2016, 22’31”) Balbiny Bruszewskiej (WJTeam) – osadzona w Hollywood satyra społeczna / animowany dokument opierający się na motywach znanych z amerykańskiej powieści „Czarnoksiężnik z krainy OZ” L. Franka Bauma (kategoria studyjna),

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S._4

HEL (2015, 5’) Damiana Krakowiaka (PWSFTviT ŁÓDŹ) – luźna interpretacją pojęcia zbawienia, potępienia oraz 7 grzechów głównych dokonana na przykładzie typowego polskiego wesela (kategoria studencka),

HEL_1

DINO OR SOMETHING (2016, 7’26”) Magdaleny Pileckiej – składanka filmowa złożona z epizodów popularnej internetowej serii o perypetiach małego dinozaura (kategoria OFF & GO!),

DINO OR SOMETHING_3

animowany wideoklip DESZCZ NA BETONIE (2016, 4’12”) Łukasza Partyki i duetu takie.pany dla rapera Taco Hemingway,

DESZCZ NA BETONIE_1

sugestywny, medytacyjny FORSAKEN FOREST (2016, 9’38”) Anny Beaty Barańskiej (kategoria FORMANIMY),

przewrotna animowana fraszka CZWARTY (2016, 1’30”) Agnieszki Janik (UMCS LUBLIN),

CZWARTY

GORĄCE MAMUŚKI (Szwecja 2016, 12’) Joanna Rytel (Altofilm AB) – społecznie zaangażowana animacja lalkowa poruszająca temat mentalnej kondycji mieszkańców tzw. “krajów bardzo wysoko rozwiniętych” współczesnej Europy (kategoria POZA POLSKĄ),

GORĄCE MAMUŚKI_1

PAMIĘTNIK FLORKI 3: TORBA (2016, 11’) Doroty Cieśli (ANIMA-POL) – odcinek trzeciego sezonu popularnej serii o perypetiach ryjówki Florentyny opartej na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (kategoria Przedszkolna)

oraz KUBA I ŚRUBA: PIĘCIU ROZBÓJNIKÓW (2016, 12’30”) Andrzeja Orzechowskiego i Bronisława Zemana (Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej) – odcinek serii odwołującej się w swym założeniu do najpopularniejszego duetu polskiej animacji – Bolka i Lolka (kategoria Wczesnoszkolna).

Jak co roku podczas Wielkiego Finału O!PLA przyznano też Tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości, którego laureatem został zmarły w tym roku znakomity twórca, producent i przyjaciel polskiej animacji – MAREK SERAFIŃSKI.

Wielki Finał O!PLA 2017 odbył się w tym roku po raz pierwszy w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (20 maja 2017).

Oto pełna lista laureatów O!PLA 2017:

PIERWSZE MIEJSCA – „ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”:
KATEGORIA STUDYJNA: CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. (2016, 22’31”), Balbina Bruszewska (WJTeam)
KATEGORIA SZKOLNA: HEL (2015, 5’), Damian Krakowiak (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA OFF & GO!: DINO OR SOMETHING (2016, 7’26”), Magdalena Pilecka
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: DESZCZ NA BETONIE (2016, 4’12”), Łukasz Partyka i takie.pany | Taco Hemingway
KATEGORIA FORMANIMY: FORSAKEN FOREST (2016, 9’38”), Anna Beata Barańska
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: CZWARTY (2016, 1’30”), Agnieszka Janik (UMCS LUBLIN)
KATEGORIA POZA POLSKĄ: GORĄCE MAMUŚKI (Szwecja 2016, 12’), Joanna Rytel (Altofilm AB)
***
DRUGIE MIEJSCA – „SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”:
KATEGORIA STUDYJNA: TA NIESFORNA CIELESNOŚĆ (2015, 9’45”), Joanna Wójcik (Marek Serafiński Studio Graficzno-Filmowe)
KATEGORIA SZKOLNA: BANKIET (2016, 3’50”), Julia Orlik (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA OFF & GO!: SHORTSEEING (2017, 8’), Jakub Romanowicz (Kaszalot Studio)
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: FAJNIE (2016, 4’09”), Paweł Miszewski i Bogdan Wrzeciono | Maciej Maleńczuk
KATEGORIA FORMANIMY: ZDARZENIE PLASTYCZNE (2016, 5’11”), Tymon Albrzykowski (FUMI Studio)
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: KIEŁBASA Z RYBĄ (2016, 1’37”), Michał Sulej (UMCS LUBLIN)
KATEGORIA POZA POLSKĄ: ONCE UPON A LINE (USA 2016, 07’06”), Alicja Jasina (University of Southern California)
***
TRZECIE MIEJSCA – „BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”
KATEGORIA STUDYJNA: GYROS DANCE (2016, 14’39”), Piotr Loc Hoang Ngoc (FUMI Studio)
KATEGORIA SZKOLNA: PIES SCHROEDINGERA (2016, 8’51”), Natalia Krawczuk (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA OFF & GO!: ŚLEDZIOWO CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI (2016, 7’04”), Agnieszka Waszczeniuk
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: BREAK UP (2017, 4’05”), Joanna Wójcik, Jarek Moździerz | Groove Brotherrs & O.S.T.R.
KATEGORIA FORMANIMY: MONUMENT (2016, 2’30”), Marcin Giżycki
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: WIKING (2015, 1’53”), Wiktor Pietrzak (PJATK WARSZAWA)
KATEGORIA POZA POLSKĄ: SEKS DLA OPORNYCH (Kanada, Niemcy, Polska 2015, 12’), Izabela Plucińska (Clay Traces, National Film Board of Canada, Fundacja Las Sztuki)
***
WYRÓŻNIENIA (DYPLOM) ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA:
KATEGORIA STUDYJNA: DEBIUT (2016, 7’12”), Katarzyna Kijek (Studio Munka – SFP)
KATEGORIA SZKOLNACIAŁO OBCE (2016, 7’), Marta Magnuska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA OFF & GO!: ALEGORIA EKOLOGICZNA CZYLI LEOKADII I ILDEFONSA ŁYP WSTECZ (2016, 6’17”), Tomasz Pawlak
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: PONURA TRESURA (2016, 5’09”), Ala nunu Leszynska (UAP) | Projekt „Makabreski”
KATEGORIA FORMANIMY: DEKONSTRUKCJA OSOBOWOŚCI (2016, 5’51”), Agnieszka Konarska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: POLE ELEKTROMAGNETYCZNE (2016, 1’05”), Anna Pytlik
KATEGORIA POZA POLSKĄ: CZERŃ (Japonia/Polska 2016, 14’), Tomasz Popakul (JAPIK)
***
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA (DYPLOM):
KATEGORIA STUDYJNA: FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II (2016, 15’), Marta Pajek (Animoon)
KATEGORIA SZKOLNA: ŚLADY ULOTNE (2016, 7’49”), Agnieszka Waszczeniuk (UA POZNAŃ)
KATEGORIA OFF & GO!: MOON LANDING (2016, 8’30”), Maciej Bednarek
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP: POINTING TO A MARVEL (2016, 4’02”), Maciej Bączyk | Lotto
KATEGORIA FORMANIMY: DEKONSTRUKCJA OSOBOWOŚCI (2016, 5’51”), Agnieszka Konarska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI: BIOTOP (2016, 00’51”), Jolanta Bańkowska (ASP WARSZAWA)
KATEGORIA POZA POLSKA: CZERŃ (Japonia/Polska 2016, 14’), Tomasz Popakul (JAPIK) i FONGOPOLIS (Słowacja 2014, 13’), Joanna Kożuch
***
KONKURS TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! – KATEGORIA PRZEDSZKOLNA:
PIERWSZE MIEJSCE – „ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: PAMIĘTNIK FLORKI 3: TORBA (2016, 11’), Dorota Cieśla (ANIMA-POL)
DRUGIE MIEJSCA – „SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: BASIA I UPAŁ W ZOO (2016, 11’), Marcin Wasilewski (Grupa Smacznego)
TRZECIE MIEJSCA – „BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: WILCZEK LUPI I BARANEK BOBEK (2016, 10’), Aleksadra Chrapowicka
WYRÓŻNIENIA (DYPLOM) ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA: WIKING TAPPI: ZAMIESZANIE Z ZIMOWYMI ZAPASAMI (2016, 10’31”), Andrzej Piotr Morawski (EGoFILM)
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA (DYPLOM): BUŹKA I DZIÓBEK: BUŹKA ROBI ZDJĘCIA (2017, 5’), Maciej Pestka (Mapepi Animacje)
***
KONKURS TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! – KATEGORIA PRZEDSZKOLNA:
PIERWSZE MIEJSCE – „ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: KUBA I ŚRUBA: PIĘCIU ROZBÓJNIKÓW (2016, 12’30”), Andrzej Orzechowski, Bronisław Zeman (Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej)
DRUGIE MIEJSCA – „SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: MAMI FATALE: WIELKIE MYCIE (2015, 10’), Marcin Wasilewski (Studio Miniatur Filmowych w Warszawie / Grupa Smacznego)
TRZECIE MIEJSCA – „BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: KOSTKA I KULKA: FLAGA (2015, 4’26”), Tomek Niedźwiedź (Badi Badi)
WYRÓŻNIENIA (DYPLOM) ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA: KACPERIADA: ON MA, A JA NIE (2016, 7’), Kuba Tarkowski (Human Ark)
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA (DYPLOM): PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2016, 9’), Andrzej Gosieniecki (Studio Mansarda)
***
NAGRODY SPECJALNE:
KATEGORIA STUDYJNA > ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU GŁÓWNEGO 15. FESTIWALU FILMOWEGO „OPOLSKIE LAMY”: CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. (2016, 22’31”), Balbina Bruszewska (WJTeam).
KATEGORIA SZKOLNA > ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 8. FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMOCJE 2018: HEL (2015, 5’), Damian Krakowiak (PWSFTviT ŁÓDŹ).
KATEGORIA OFF & GO! > ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 26. EUROPEJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO EUROSHORTS: DINO OR SOMETHING (2016, 7’26”), Magdalena Pilecka
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP > WYRÓŻNIENIE #MORETHAN – ZAPROSZENIE DO PROGRAMU „VISUAL MUSIC” W RAMACH FESTIWALU CINEMA PERPETUUM MOBILE (BIAŁORUŚ): NIGHTJAR (2016, 3’36”), Mateusz Jarmulski |Resina.
ANIMACJA BEZDIALOGOWA Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ GŁOSÓW > ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU ON THE ROAD FILM FESTIVAL W RZYMIE: DINO OR SOMETHING (2016, 7’26”), Magdalena Pilecka.
NAJDZIWNIEJSZY FILM NA O!PLA 2017 > ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 5. FESTIWALU FILMOWEGO KOCHAM DZIWNE KINO: BANKIET (2016, 3’50”), Julia Orlik (PWSFTviT ŁÓDŹ).
ANIMACJA STOP MOTION Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ GŁOSÓW > ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 7. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO STOPTRIK: BANKIET (2016, 3’50”), Julia Orlik (PWSFTviT ŁÓDŹ).
ANIMACJA RYSUNKOWA I ANIMACJA KOMPUTEROWA 3D Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ GŁOSÓW > SPECJALNA PREZENTACJA NA 28. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KOMIKSU I GIER: HEL (2015, 5’), Damian Krakowiak (PWSFTviT ŁÓDŹ) – rysunek || SHORTSEEING (2017, 8’), Jakub Romanowicz (Kaszalot Studio) – 3D.
WYRÓŻNIENIE OD UCZNIÓW 6 LICEÓW PLASTYCZNYCH I 2 PRACOWNI FILMOTEKI SZKOLNEJ DLA NAJLEPSZEJ ANIMACJI STUDENCKIEJ: ex aequ HEL (2015, 5’), Damian Krakowiak (PWSFTviT ŁÓDŹ) i  BANKIET (2016, 3’50”), Julia Orlik (PWSFTviT ŁÓDŹ).

fot. materiały prasowe

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s