Kabina na błysk

Strefa natryskowa to jedno z miejsc, których sprzątanie jest wyjątkowo kłopotliwe. Zacieki z mydła i kamienne osady powstają podczas pojedynczej kąpieli, a na transparentnej powierzchni są one wyjątkowo dobrze widoczne. Jakie wyposażenie wybrać, by zminimalizować te efekty? Czym najlepiej myć kabinę?

Fot._Aquaform_2

Sprzątanie łazienki jest jednym z najmniej lubianych przez Polaków obowiązków domowych. Według przeprowadzonych przez TNS OBOP badań „Porządki w polskim stylu”, nie lubi tego robić 65 proc. z nas. Tymczasem, ze względu na specyfikę jej użytkowania, w przypadku kabiny prysznicowej utrzymanie najwyższego poziomu estetyki i higieny wymaga systematyczności. Radzimy, jakie wyposażenie oraz jakie środki czystości wybrać, by sprzątanie było mniej uciążliwe.

Konstrukcja kabiny

W utrzymaniu czystości kabiny prysznicowej szczególnie newralgiczne są dwa obszary. Pierwszym z nich są załamania, w których gromadzi się woda i brud. Drugim – duże, przezroczyste tafle szkła, na których widać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Chcąc ułatwić sobie ich sprzątanie, warto pamiętać o tym już na etapie wyboru wyposażenia. – Jeśli głównym kryterium zakupu kabiny natryskowej jest mała liczba trudnodostępnych miejsc, szczególnie warte polecenia są modele typu walk-in. Są one pozbawione drzwi (a więc szyn i zawiasów) oraz głębokiego brodzika z załamaniami –  mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – W przypadku wariantów z drzwiami przesuwnymi, mycie ułatwią wypinane rolki – dodaje. Z podobnych względów warto wybierać modele z profilami maskującymi. Pozwalają one zakryć śruby montażowe, eliminując konieczność skomplikowanego mycia przestrzeni wokół małych elementów. Znaczenie dla zachowania czystości ma także surowiec, z którego wykonane są uszczelki. – Najlepszym rozwiązaniem na rynku są uszczelki elastomerowe. Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na trwałe zanieczyszczenia – mówi Choniawko. – Inteligentne, nowoczesne materiały są Fot._Aquaform_1wykorzystywane również w produkcji ścianek kabin. Zachowanie czystości tafli szkła jest znacząco prostsze, jeśli jest ono pokryte polimerową powłoką hydrofobową. Odpycha ona wodę i brud, minimalizując powstawanie zacieków. Rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku kabin walk-in, jak i tych z drzwiami – tłumaczy ekspert marki Aquaform.

Środki czystości

Optymistyczną informacją dla osób nie przewidujących w najbliższym czasie remontu łazienki jest fakt, że podobne efekty można osiągnąć także przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Zaaplikowany na ścianki kabiny impregnat hydrofobowy zabezpieczy ją przed zbieraniem się na jej powierzchni kropel wody. Kiedy jednak na taflach powstanie nieestetyczny nalot, musimy zakasać rękawy i sięgnąć po preparaty do czyszczenia. Należy unikać mleczek i past z mikrogranulkami, które mogłyby zmatowić ścianki lub pozostawić na nich rysy. By uniknąć tego niebezpieczeństwa i jednocześnie zadbać o środowisko, można sięgnąć po naturalne sposoby czyszczenia. Zaskakująco skutecznym preparatem jest roztwór octu i wody w proporcjach 1:1. Mieszanina usuwa zarówno kamień, jak i nalot z mydła. Wystarczy za pomocą spryskiwacza rozprowadzić ją po ściance, po 10 minutach przetrzeć ściereczką, a następnie spłukać. Alternatywą dla osób nieprzepadających za zapachem octu jest kwasek cytrynowy. Na jego jedną część powinno przypadać w roztworze 7 jednostek ciepłej wody. Dalsza procedura jest w tym przypadku taka sama, jak dla wersji z octem: spryskać, zostawić, zetrzeć, spłukać.,

Fot._Aquaform

Z powodu ekstremalnie wysokiej wilgotności utrzymującej się w kabinie, istotnym zagrożeniem dla estetyki i higieny strefy natryskowej jest powstawanie pleśni na fugach oraz obudowie. Sygnałem, że grzyby upodobały sobie naszą łazienkę, jest pojawienie się na białych elementach czarnych kropek. Również z nimi można poradzić sobie przy pomocą domowych preparatów. Pokryte zaczątkami pleśni miejsca trzeba posypać sodą oczyszczoną. Po 10 minutach – szorujemy miękką szmatką. Kolejnym krokiem jest przetarcie fug i obudowy ściereczką nasączoną 3-procentowym roztworem wody utlenionej. Domowe, bezpieczne detergenty skutecznie poradzą sobie z pleśnią. Czyszczenie łazienki naturalnymi środkami zdecydowanie warto wprowadzić w życie . Zyska na tym nie tylko nasz portfel, ale także nasze zdrowie.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s