Przyspieszenie rozwoju ładowania bezprzewodowego dzięki Apple?

Jeśli dwaj liderzy branży telefonów komórkowych, czyli Samsung oraz Apple zwracają się w stronę bezprzewodowego ładowania – to wiedz, że coś się dzieje. Czy premiera nowych  iPhone’ów wyposażonych w możliwość indukcyjnego ładowania to  szansa na wzrost popularności tej  technologii?

powermat_grafika_1

Nie od dziś wiadomo, że firma z kultowym jabłkiem wyznacza trendy w świecie smartfonów, de facto sama stworzyła ten segment. Mimo tego, że technologia zdalnego ładowania jest znana od ponad 100 lat (opracował ją Nikola Tesla) to właśnie zaangażowanie Apple może przyczynić się do jej błyskawicznej popularyzacji. Skoro Apple sięgnęło po indukcję, to w ślad za nim pójdą inni producenci. Czołowy konkurent firmy z Cupertino – Samsung, eksperymentuje z tą technologią od kilku lat. Jednak na samą popularyzację rozwiązania ma wpływ także jego dostępność w przestrzeni publicznej. –  W USA ładowarki indukcyjne są tak popularne, jak u nas darmowy dostęp do WiFi. Największe sieci gastronomiczne wdrożyły to rozwiązanie, czego przykładem jest chociażby Starbucks – mówi Paweł Kmiecik, dyrektor zarządzający Powermat Polska, start-upu, który oferuje ładowanie indukcyjne w przestrzeni publicznej.

Chcemy ładować się wszędzie

Jak nasze otoczenie musi się zmienić, aby ta nowinka technologiczna stała się powszechnie dostępna? W branży od dawna mówiło się po cichu, że nowy iPhone będzie wyposażony w możliwość ładowania indukcyjnego. Premiera urządzeń rozwiała tę tajemnicę poliszynela. Teraz pozostaje poczekać na reakcję rynku. – Za Apple szybko pójdą też producenci telefonów niskobudżetowych. Na razie funkcja ładowania indukcyjnego dostępna jest tylko we flagowych modelach, ale już niedługo możemy spodziewać się prawdziwego wybuchu technologicznego, tak jak było to w przypadku WiFi, które bardzo szybko stało się powszechne – mówi Paweł Kmiecik. Trend ten rozwija od jakiegoś czasu chociażby IKEA, produkując linię mebli z wbudowanymi ładowarkami indukcyjnymi. To jednak wciąż może być za mało, bo te rozwiązania zamykają się tylko w obrębie naszego domu czy biura. – Dzisiejszy świat pędzi, ludzie są w ciągłym ruchu, więc ładowanie powinno być dostępne tam, gdzie są ludzie, czyli… w przestrzeni publicznej – mówi dyrektor zarządzający Powermat Polska.

Elektromobilność to nie tylko pojazdy

Doskonałym przykładem tego, jak branże napędzają rozwój technologii jest rynek motoryzacyjny. Chiny niedawno ogłosiły, że do 2025 roku chcą, by 20% rynku motoryzacyjnego stanowiły pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Wielka Brytania i Francja poszły jeszcze dalej i  zapowiedziały zakaz aut z silnikami spalinowymi od 2040 roku. – Kluczowy do popularyzacji tego typu rozwiązań jest rozwój infrastruktury. Dzisiaj po europejskich miastach jeździ już prawie 80 elektrycznych autobusów, wyprodukowanych przez polską firmę Solaris[i] – mówi Paweł Kmiecik. – Nie trzeba być ekspertem branży motoryzacyjnej, żeby rozumieć, jak bardzo w związku z wzrostem elektromobilności rozwinie się sieć miejsc, gdzie takie pojazdy będą mogły być ładowane. Właśnie w ten sam sposób należy spojrzeć na ładowanie indukcyjne smartfonów. Nowe modele posiadające tę funkcję wymuszą rozwój infrastruktury ładowania bezprzewodowego w przestrzeni publicznej. W drugą stronę to także zadziała. Więcej miejsc z możliwością ładowania indukcyjnego sprowokuje firmy do produkcji smartfonów kompatybilnych z tą technologią.

Indukcji potrzebują nie tylko telefony

Tradycyjne zegarki są coraz częściej zastępowane przez smartwatche lub smartbandy, a laptopy z kolei wypierane są przez tablety. Im mniejszy i bardziej wielofunkcyjny sprzęt, tym częściej jest używany przez młode pokolenie, które stawia na mobilność. – Rozwój technologii mobilnych to kolejny powód, dla którego należy sądzić, że ładowanie indukcyjne będzie coraz bardziej potrzebne i powinno być coraz szybsze. Nasze PowerSpoty już w styczniu będą wyposażone w funkcję fast cherging, czyli możliwość szybkiego ładowania, a poza smartfonami będzie można za ich pomocą naładować także smartwatche i  tablety. Wszystko po to, byśmy zawsze mogli być w kontakcie ze światem – podkreśla Paweł Kmiecik.

Rozwój sieci ładowania bezprzewodowego w Polsce

Jak wygląda Polska na tle całego świata? Można powiedzieć, że stawiamy pierwsze kroki. W USA wdrożono już ponad 1,5 mln takich punktów, a w naszym kraju do końca roku polski lider tej technologii planuje instalacje 1000 PowerSpotów – punktów bezprzewodowego ładowania.  – Inspiracją byli dla nas młodzi i aktywni ludzie, dla których nowe technologie nie stanowią żadnej tajemnicy. To pokolenie nie wypuszcza smartofna z rąk, bo chce mieć dostęp do informacji zawsze i wszędzie. Ładowanie bezprzewodowe w różnych miejscach na mapie miasta to dla nich rozwiązanie idealne – mówi dyrektor zarządzający Powermat Polska. Firma ma duże ambicje, a jej maty ładujące można znaleźć już nie tylko w Warszawie, ale także innych miastach całej Polski. – Lokalizacje są przeróżne, bo przedsiębiorcy różnych branż widzą wśród swoich klientów potrzebę ładowania smartfonów. Już teraz można doładować telefon w wielu miejscach związanych z rozrywką czy gastronomią – opowiada Kmiecik.

Świat nowych technologii zmienia się bardzo dynamicznie, więc prawdopodobnie już niedługo całkiem pozbędziemy się przewodów do ładowania na rzecz indukcji. Teraz, gdy do armii przeciw okablowaniu przystąpiło też Apple, należy spodziewać się znacznego przyspieszenia rozwoju tej technologii. – Będziemy na to gotowi – zapewnia Paweł Kmiecik.

***
powermat_zdjecie_pawel_kmiePaweł Kmiecik – dyrektor zarządzający Powermat Polska, doświadczony manager, odpowiedzialny za komercjalizację nowego systemu łączącego indukcyjne ładowanie urządzeń przenośnych i nową innowacyjną platformę komunikacji marketingowej. Posiada międzynarodowe doświadczenie zawodowe, współpracując między innymi z koncernem Philip Morris International

Powermat Polska (powermatpolska.pl) to startup, który opiera się na aplikacji mobilnej i technologii bezprzewodowego ładowania smartfonów. System przeznaczony jest do wykorzystania w przestrzeni publicznej np. w restauracjach, sklepach czy kawiarniach, gdzie montowane są tzw. Powerspoty, czyli stacje ładujące telefony za pomocą  indukcji elektromagnetycznej. Użytkownicy mogą korzystać z tej wygodnej i darmowej energii, jeśli ściągną aplikację Powermat, która dodatkowo umożliwia im dostęp do specjalnie przygotowanych promocji, zniżek i konkursów. Tak zaangażowany konsument, spędza w danym lokalu średnio 11 minut dłużej, co z kolei przekłada się na korzyści dla właścicieli. Poza Polską system jest już dostępny m.in w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

powermat_logo

[i] http://gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/28142/solaris-z-zamowieniami-na-ponad-100-autobusow-elektrycznych

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s