3 ultranowoczesne trendy łazienkowe

Przez ostatnie lata łazienka wyewoluowała od na wskroś utylitarnego pomieszczenia do reprezentacyjnej przestrzeni, będącej wizytówką gospodarzy w tym samym stopniu, co salon czy kuchnia. Różnorodność dostępnego wyposażenia wzrosła tak bardzo, że realne są dziś najśmielsze, kosmiczne wręcz aranżacje. Przedstawiamy kilka futurystycznych inspiracji.

Fot._Armatura_Krakow

Zalane światłem, śnieżnobiałe przestrzenie, wyposażone w funkcjonalne obiekty o zaokrąglonych krawędziach – tak mniej więcej wyglądają wnętrza statków, którymi kosmos przemierzają bohaterowie filmów takich jak Star Trek czy Gwiezdne Wojny. Dzięki zmianie sposobu, w jaki traktujemy dziś łazienkę, również ona coraz częściej odpowiada powyższemu opisowi. Oto kilka ultranowoczesnych trendów, w nawiązaniu do których możemy urządzić to pomieszczenie.

Odyseja kosmiczna

Opowiadający o podróży na Jowisza film Stanleya Kubricka powstał w 1968 i opowiadał o roku 2001. Jednak dopiero niedawno upowszechniły się technologie i pojawiły się mody dzięki którym stylistykę wnętrz statku Discovery One czy Stacji Kosmicznej 5 możemy odtworzyć sięgając po ogólnodostępne rozwiązania. Możemy dziś przebierać w ofertach pozwalających na zastosowanie diodowych paneli i luster ze zintegrowanym oświetleniem, filigranowych, chromowanych regulatorów, wylewek i dozowników oraz łączenie matowej i lśniącej bieli. – Biel od dawna jest jednym z najpopularniejszych kolorów mebli łazienkowych. Coraz popularniejsze staje się tworzenie całościowego wystroju jednolitego pod względem barwy stałych elementów – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Uzupełnieniem biało-białej łazienki, w której poszczególne części różnią się raczej fakturą niż kolorem, są błyszczące chromem akcesoria – jak armatura i dozowniki – oraz proste, przeszklone formy, jak na przykład w przypadku prysznicowych kabin typu walk-in – dodaje Choniawko. By jeszcze bardziej upodobnić łazienkę do kosmicznych wnętrz, można sięgnąć po elementy asymetryczne (jak trapezokształtne lustra z centryfugi Discovery One) i wyposażenie o zaokrąglonych lub ściętych kantach (konieczne, by nie uderzyć w narożnik w stanie nieważkości). Chłód bieli i chromu można przełamać akcesoriami jaskrawymi jak wiśniowe fotele hotelu Hilton na Stacji Kosmicznej 5 czy pomidorowy skafander Davida Bowmana.

Futuro Retro

Bardzo ciekawym trendem jest także powracanie w obszernych łazienkach do dawnych, odświeżonych dzięki nowoczesnym materiałom form, przefiltrowanych przez wrażliwość współczesnych projektantów. Przykładem są brodziki i wolnostojące wanny wykonane z akrylu. Trwały i ekonomiczny surowiec gwarantuje wysoki poziom higieny, łatwość pielęgnacji oraz estetyczny wygląd przez wiele lat. Wyrazem tej samej mody jest renesans umywalek nablatowych. – Wraz z rosnącą popularnością salonów kąpielowych, w których oszczędność każdego centymetra nie jest kluczowa, do łask wracają okazałe, efektowne umywalki nablatowe w kształcie mis – mówi Katarzyna Choniawko. –  Nie tylko stanowią one mocny akcent stylistyczny, ale ze względu na pokaźne rozmiary minimalizują rozchlapywanie wody i gwarantują wygodę czynności higienicznych – dodaje ekspert Armatury Kraków.

Fot._Armatura_Krakow_2

Zabawa światłem i kolorem

Dzięki upowszechnieniu w ostatnich latach diod emitujących światło, z przytupem wkroczyły one do łazienek – służąc zarówno jako ekstrawagancka ozdoba, czynnik determinujący atmosferę pomieszczenia, jak i element stanowiący o funkcjonalności innych akcesoriów. Dostępne w wielu (lub zmieniających się kolorach) taśmy LED pozwolą w dowolny sposób kształtować kolorystykę łazienki – niezależnie od barwy stałych elementów. Ze względu na kompaktowe rozmiary pojedynczych diod istnieje nawet możliwość ich zamontowania w narożach kafli lub wzdłuż fugi.

Odkąd dostępne i stosunkowo tanie są reflektory dające białe światło kilku różnych odcieni, z łatwością możemy podzielić łazienkę na strefy funkcjonalne lub przełączać się między lampkami najodpowiedniejszymi do konkretnych czynności. Relaksowi w wannie sprzyjać będzie ciepłe światło lampek opisanych jako 2700 K. Obudzić się z samego rana pomogą te emitujące chłodną biel (5000 – 6000 K). W miejscu, gdzie robimy makijaż ważną charakterystyką jest współczynnik odzwierciedlenia barw (oznaczany jako Ra lub CRI). Im większą wartość osiąga, tym wierniej widzimy kolory. Na rynku ostatnio pojawiły się także dość ekstrawaganckie, choć zarazem niezwykle interesujące baterie, podświetlające się na niebiesko, zielono lub czerwono – w zależności od temperatury strumienia wody. Jak widać, nietrudno dziś o kosmiczne gadżety do łazienki.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s