14. Noc Muzeów w Teatrze Kamienica – Duch Warszawy w każdym zakamarku

Okazała makieta przedstawiająca zabudowę Śródmieścia w sierpniu 1939 roku, otwarty zabytkowy tramwaj – berlinka oraz projekcja filmów dokumentalnych o dawnej Warszawie – to tylko część atrakcji, jakie szykujemy z okazji kolejnej edycji Nocy Muzeów. Miłośników nocnego zwiedzania zapraszamy do Kamienicy 20 maja od godz. 22.

Do dyspozycji naszych gości oddamy: Scenę Orla wraz z górnym i dolnym foyer, Piwnicę Warsza z zabytkową, ponad stuletnią podłogą Villeroy & Boch, restaurację Nasza Warszawa z licznymi pamiątkami i warszawskimi przysmakami oraz zabytkowy tramwaj stojący przed siedzibą teatru.

Noc_Muzeow_2017

Największą atrakcją dla zwiedzających będzie z pewnością niemal 30-metrowa makieta przedstawiająca przedwojenną Warszawę. Miniatura została wykonana z gipsu. Twórcy: Bogna Romańska i Michał Mroczka rzeźbili ręcznie pojedyncze elementy, następnie malowali je i umieszczali na drewnianych płytach. Na makiecie nie zabrakło licznych detali, ludzi i pojazdów. Odtworzony „Paryż Północy” tętni życiem, które zostało brutalnie przerwane przez niemiecki atak 1 września 1939r.

Podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli także okazję aby zapoznać się z filmową twórczością Andrzeja Kałuszki, poświęconą dramatycznym losom stolicy. Maraton filmowy odbędzie się na Scenie Orla.

W programie są cztery filmy:

  1. „Przelot nad zdobytym miastem” (22 minuty) – film dokumentalny stworzony na podstawie odnalezionych przez Krzysztofa Jaszczyńskiego ujęć Warszawy, które zostały zrealizowane przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad kapitulującą stolicą 28 września 1939 roku.

Reżyseria, muzyka, montaż, animacje i efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM i Warszawa1939.pl.

  1. „Początek” (30 minut) – film dokumentalny będący kontynuacją „Przelotu nad zdobytym miastem”. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych udostępnionych niedawno w archiwach amerykańskich. Poza licznymi ujęciami lotniczymi, kręconymi z niskiego pułapu, w filmie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele z nich było prawdopodobnie realizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności ich strategii bombardowań, a dziś są unikalnym świadectwem początku okupacji – tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Ujęcia filmowe zostały uzupełnione wycinkami z ówczesnej prasy.

Reżyseria, muzyka, montaż, efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM, Warszawa1939.pl, Dom Spotkań z Historią.

  1. „Warszawa w locie” (5 minut) – impresja filmowa pokazująca ujęcia Warszawy z helikoptera lecącego nad najciekawszymi miejscami stolicy (fragment filmu z EXPO 2008 w Saragossie).

Reżyseria i koncepcja: Andrzej Kałuszko; zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz.

  1. „Przedwojenna Warszawa” (12 minut) – film zmontowany z zestawu starych przedwojennych fotografii miasta. Realizacja i montaż: Andrzej Kałuszko.

W dolnym foyer będzie można obejrzeć prace malarki Beaty Ignaczak. Artystka pokaże kilkadziesiąt obrazów olejnych, akrylowych, akwarel, rysunków i kolaży, przedstawiających ludzi i pejzaże.

W bistro Nasza Warszawa poza znakomitymi daniami kuchni warszawskiej w okazyjnych cenach czekają na gości liczne pamiątki po dawnej Warszawie i jej mieszkańcach. W obszernych gablotach i na półkach wyeksponowane zostały m.in. widokówki, instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku. Warto też zwrócić uwagę na ścianę pamięci, na której uhonorowano najznamienitsze postacie warszawskiej i polskiej kultury.

Noc Muzeów w Teatrze Kamienica zakończy się ok. godz. 1:00.

Warto przypomnieć, że Teatr Kamienica mieści się przy Al. Solidarności 93, w kamienicy zbudowanej w 1910 w stylu secesyjnym.  Dawny adres to ul. Leszno 13. Od listopada 1940 do sierpnia 1942 kamienica znajdowała się w granicach warszawskiego getta; jej piwnicą prowadziła jedna z dróg ucieczki z getta. Budynek został uszkodzony w czasie wojny i częściowo, bo do czwartego piętra odbudowany po 1945.

Teatr Kamienica działa tu od 2009 roku.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s