Poruszająca historia przyjaźni silniejszej niż śmierć

„Do zobaczenia w zaświatach” to baśniowa ekranizacja bestsellerowej powieści Pierre’a Lamaitre’a, który wraz z Albertem Dupontelem napisał scenariusz do filmu. W rolach głównych wystąpili Nahuel Pérez Biscayart („120 uderzeń serca”, „Pożegnanie z Europą”) oraz Albert Dupontel. Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 17 sierpnia, natomiast 16 sierpnia do księgarń trafi wznowione wydanie książki, przygotowane przez Wydawnictwo Albatros. 

382d189

Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.

Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko.

I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

2113587

Nagrody i festiwale

2018 – CEZARY – trzynaście nominacji, pięć statuetek: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia
2018 – Kryształowe Globy – najlepszy film, najlepszy aktor: Albert Dupontel  (nominacje)
2018 – Nagrody Lumiere – najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia (nominacje)
2018 – 24. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW – Nagroda Publiczności
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Angoulême
2017 – Festiwal Filmów Francuskich w Bienne
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián – Nagroda Solidarności – Stowarzyszenia „Guipuzcoan Blood-donors” dla Alberta Dupontela
2017 – Festiwal Filmów Francuskich w Czechach
2017 – Festiwal Filmów Francuskich w Hongkongu
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tajpej

Premiera filmu oraz książki połączona jest również z wizytą Pierre’a Lamaitre’a w Polsce, który będzie jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu „Literacki Sopot”, odbywającego się w dniach 16-19 sierpnia.

Festiwal „Literacki Sopot”

W tym roku, w dniach 16-19 sierpnia odbędzie się już siódma edycja Festiwalu „Literacki Sopot”, który organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję poznać i zgłębić literaturę i kulturę Francji.

356d826Jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu będzie Pierre Lemaitre, autor powieści „Do zobaczenia w zaświatach” – uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów (określanej mianem „małego Nobla”), a na ekran kinowy przeniesionej przez Alberta Dupontela.

W czwartek 16 sierpnia o godzinie 20:30 pisarz weźmie udział w projekcji filmu. Pokaz odbędzie się w Klubokawiarni Dwie Zmiany przy ul. Bohaterów Monte Cassino 31. W piątek 18 sierpnia o 19:30 autor „Do zobaczenia w zaświatach” spotka się z czytelnikami w Państwowej Galerii Sztuki na Placu Zdrojowym 2 – z Pierrem Lamaitrem rozmawiał będzie Zygmunt Miłoszewski.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s