Obfity czerwiec na Szpitalnej 1

Szpitalna 1 to nie tylko jeden z najważniejszych klubów z muzyką niezależną w Polsce, ale także miejsce na co dzień tętniące kulturą. Czerwcowy program obejmujący, m.in. imprezy, pokazy filmowe, warsztaty oscylujące w okół nauki tworzenia muzyki elektronicznej czy koncerty to nie lada gratka dla pasjonatów muzyki, sztuk wizualnych, filmu i… nauki!

Szpitalna-1-fot

Czerwiec na Szpitalnej 1 obfituje w wydarzenia taneczne najlepszego sortu. W tym miesiącu w klubie usłyszymy występy ponad 20 artystów pochodzących z różnych stron świata oraz creme de la creme polskiej sceny klubowej. Na Szpitalnej 1 wystąpią m.in, Via App, pochodząca z Nowego Jorku DJka specjalizująca się w awangardowej odsłonie muzyki elektronicznej, Ciarra Black, DJka i producentka, która wyrobiła sobie bardzo mocną pozycję na nowojorskiej scenie, grając regularnie świetne sety w takich klubach jak Bossa Nova Civic Club. Nie obce są jej również rave’y w opuszczonych przestrzeniach. Deltatron to jedna z najważniejszych postaci na południowoamerykańskiej scenie współczesnej elektroniki, producent, absolwent Red Bull Music Academy (Tokio, 2014), w którego muzyce słychać inspiracje hip hopem, trapem i brzmieniami afroperuwiańskimi. Novo Line to alias Nata Fowlera, który specjalizuje się w nietypowym wykorzystaniu narzędzi studyjnych z lat osiemdziesiątych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Powstała w ten sposób poezja dźwiękowa ma być tępa, a zarazem precyzyjna, a wszystko w palecie dźwięków zaczerpniętych ze złotej ery gatunku AOR (Adult Oriented Rock). Albrecht Wassersleben, Carl Suspect, Philipp Demankowski reprezentanci niemieckiej sceny niezależnej odwiedzą Szpitalną 1 z okazji celebracji nowych wydawnictw muzycznych rezydentów klubu, Olivii oraz Chino.

Słuchaczy lubiący zatracić się w koncertowych brzmieniach zadowoli fakt, iż na scenie Szpitalnej 1 wystąpią Better Person oraz Romantic Fellas. Better Person czyli solowy projekt Adam Byczkowskiego to przede wszystkim uwodzące syntezatorowe ballady, jednocześnie zmysłowe i złowieszcze. W brzmieniu Better Person odnaleźć można ślady wpływu Arthura Russella czy Sade, ale także Davida Lyncha i Andrzeja Zauchy. Romantic Fellas to pochodzący z Krakowa zespół, którego muzyka daje się opisać jako klimatyczny, alternatywny pop o subtelnym brzmieniu wynikający z zamiłowania kolektywu do analogowych syntezatorów. Koncert promować będzie nową EP zespołu zatytułowaną „Romantic hotel”, gdzie zespół z charakterystyczną ironią opowiada o miłosnych perypetiach boya hotelowego, niespełnionego kochanka oczekującego na telefon czy przypadkowo zakochanego Cassanovy.

Koncerty i imprezy to nie jedyne co oferuje Szpitalna 1. Na stałe do programu klubowego weszły Live Act – meet, talk & jam, czyli spotkania mające na celu przybliżenie sztuki tworzenia muzyki wszystkim osobom zainteresowanym produkcją własnych utworów oraz zajęcia z DJingu, które odbywają się co środę w ramach cyklu Open Decks. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych DJów i producentów. One Artists Day to wydarzenie prezentujące młodych artystów z Krakowa, poruszających się po wizualnych dziedzinach sztuki. To spersonalizowany event, podczas którego zaproszony Artysta jest odpowiedzialny za cały koncept wydarzenia – od oprawy wizualnej, muzycznej po zagospodarowanie przestrzeni klubu Szpitalna 1, a nawet ustalenie dedykowanego menu. Gościem pierwszej odsłony cyklu był Rafał Gawlik. Kolejnym novum w programie klubu jest cykl RAUT, czyli pokazy filmowe przybliżające widzom kino niszowe sytuujące się poza głównym nurtem. Selekcja filmów oparta jest o współpracę z instytucjami oraz selekcjonerami festiwali filmowych z różnych zakątków świata. Wstęp na te wydarzenia jest darmowy.

Klub w czerwcu świętuje także sukcesy wydawnicze swoich rezydentów. Olivia, której produkcyjny debiut noszący nazwę „Skawa” ukazał się nakładem K-Hole Trax, spędziła za gramofonami ponad dekadę, dzięki ciężkiej pracy stając się jedną z najlepszych europejskich DJ-ek. To doświadczenie oraz fascynację brzmieniami maszyn Rolanda słychać na jej debiutanckiej EP-ce. „Skawa” opiera swój groove na skocznym rytmie, dźwiękach gwizdka i chwytliwej melodii przeplecionej acidowym świergotem. Chino to artysta o jednym z najbardziej charakterystycznych brzmień na polskiej scenie. Jego produkcje to wypadkowa wyjątkowych dźwiękowych połączeń, ostrych syntezatorowych linii, acidowych loopów, czy ciężkich basowych uderzeń zamkniętych w fascynującą całość. Nowy album Chino zatytułowany „Kolaps” ukazał się na winylu nakładem niemieckiego wydawnictwa shtum i dostępny jest m.in. w warszawskim Side One.

Bilety na wydarzenia można nabyć codziennie w klubie od godziny 13.00, w dniu wydarzenia na bramce oraz przez platformę Going.

Kalendarium:

01.06 PT.        Neurodydaktyka #15 Drum & Bass / Techno

02.06 SB.        Basy Tropikalne Número Tres w/ Deltatron

04.06 PN.       LIVE ACT – meet, talk & play (Wstęp Free)

06.06 ŚR.        Open Decks – Digital Edition (Wstęp Free)

07.06 CZW     Better Person na Szpitalnej 1, afterparty Klub Anonimowych Ambientoholików

08.06 PT.        Szum: Novo Line live!

09.06 SB.        BTS + Oramics w/ Ciarra Black

10.06 ND.       Granie w Bramie: Sunday Best edition by Discomule (Wstęp Free)

11.06 PN.       RAUT #1 Pokazy Filmowe na Szpitalnej 1 (Wstęp Free)

12.06 WT        Jam Session

13.06 ŚR.        Open Decks Vinyl Edition (Wstęp Free)

14.07 CZW     Koncert Romantic Fellas

15.06 PT.         Krak Up Trzeci

16.06 SB.        Release Party: Chino / Shtum / & Olivia / K-Hole Trax /

18.06 PN.       Pokazy Filmowe na Szpitalnej 1 (Wstęp Free)

19.06 WT.       LIVE ACT – meet, talk & play (Wstęp Free)

20.06 ŚR.        Open Decks Digital (Wstęp Free)

21.06 CZW.    Why So Silent ? w/ Błażej Malinowski & Eastern Renaissance

22.06 PT.        Brutaż

23.06 SB.        Wianki w Krakowie! Noc Klubowa w/ Via App live (Wstęp Free)

24.06 ND.       Granie w Bramie: Italo Edition w/ Kinzo Chrome,

25.06 PN.       One Artist’s Day (Wstęp Free)

16.06 WT.       Jam Session

27.06 ŚR.        Open Decks Vinyl Edition (Wstęp Free)

28.06 CZW.    Fresh Start

29.06 PT.        Syntetyk

Szpitalna-1-Plakat-June-201Olivia „Skawa”
K-Hole Trax 2018
Odsłuch tutaj

Chino „Kolaps”
Shtum 016
Odsłuch tutaj

Szpitalna jest tylko jeden.
#szpitalna1
www.facebook.com/szpitalna1
www.instagram.com/szpitalna1

fot. Kacper Michalak/materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s