Węgierska moda odpowiedzialna na Mysiej 3

W ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017, współcześni, węgierscy projektanci zaprezentują show, które ukaże nowe – odpowiedzialne spojrzenie na dzisiejszą modę.  Wydarzenie odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 przy ul. Mysiej 3 w Warszawie.

event_cover_pl

Ubrania to produkty pierwszej potrzeby, zaraz po żywności. Niestety, zanim wymarzony strój znajdzie się w szafie – przebywa długą drogę, która często łączy się z brakiem poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych, a także z zanieczyszczeniami i degradacją środowiska. To drugie co do wielkości źródło zanieczyszczeń na świecie. Przeciętny Amerykanin wyrzuca rocznie ponad 32 kilogramy ubrań. Aż 84% tekstyliów kończy na wysypiskach. Na ten światowy kryzys ekologiczny projektanci stwarzają alternatywę. Węgierscy projektanci na świecie są coraz bardziej doceniani. Ich projekty charakteryzuje lekkość, minimalizm, a często także innowacyjne podejście do mody – oparte na idei zrównoważonego rozwoju.

Podczas artystycznego, modowego performensu “Forward Patterns” swoje prace pokażą projektanci odpowiedzialni społecznie. Co to znaczy? Zaprezentowane projekty tworzone są lokalnie, zwykle z materiałów pochodzących z recyklingu, często przez ludzi zagrożonych wykluczeniem.

perceptual_thinkers1

Zita Majoros nigdy nie tworzy z nowych materiałów. Uważa, że bardziej inspirujące są te, którym można nadać drugie życie. Andrea Szilágyi oferuje ręcznie robione buty. Ich atutem jest nie tylko ekologiczne tworzywo, ale sam proces produkcji, który nie ingeruje w środowisko. Andrea zatrudnia zagrożonych wykluczeniem więźniów, wszystkich pracowników zna osobiście, a pracownia ogrzewana jest panelami słonecznymi. Ildikó Kele projektuje ubrania, które są szyte ręcznie. Ponadto, wspiera artystów cierpiących na autyzm. Nowatorska marka Ediny László jest ekologiczna, przystępna, stworzona dla kobiet, które potrzebują alternatywy dla projektantów tworzących masowo. Lilla Pápai tworzy inspirując się globalnymi problemami środowiskowymi. Dániel Szalkai projektuje z uwzględnieniem potrzeb osób autystycznych.

 

Prace wspomnianych projektantów są dowodem na to, że odpowiedzialna moda nie różni się wyglądem od odzieży produkowanej w sposób konwencjonalny. Wyróżnia ją natomiast postawa i wyznawane przez kreatorów mody wartości. Dzięki temu jest ekscytująca i wyjątkowa. 3 marca będzie okazja do doświadczenia jej osobiście.

nes2

Partnerzy: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
i Handlu Węgier.

Projektanci: AWARE by PRINTA (Zita Majoros), WYHOYS (Lilla Pápai), LAZLO (Edina László), #SHARINGISMULTI P L Y I N G by KELE (Ildikó Kele), PERCEPTUAL THINKERS (Dániel Szalkai), NESSHOES (Andrea Szilágyi).

Choreografia: Ágnes Simor / Simorág DanCircus z Firebirds
Performerzy: Ágnes Györe, Gaia Santuccio, Ágnes Simor, Sophie Zoletnik, Zoja Drávai, Ottilia Péter
VJ: Farkas Krokovay
Muzyka: Krisztina Danyi / morningdeer
Projekt graficzny: Kincső Nagy

Więcej informacji:
www.facebook.com/hunginst
https://www.facebook.com/events/179882172510993/

***
rok_kultury_wegierskiej_kolorRok Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w myśl rozporządzenia Rządu Węgier to trwające od maja 2016 do końca 2017 roku artystyczne święto. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służy nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwala także na umocnienie stosunków oraz zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych. Jego głównym celem jest podkreślenie zarazem wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej czy tradycyjnej węgierskiej kultury, jak i zaprezentowanie jej najnowszych dzieł i osiągnięć. Twórczość artystów znad Dunaju, tamtejsze zwyczaje oraz tradycje są prezentowane podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. koncertów, wystaw, festiwali teatralnych i filmowych. Z okazji obchodów, na język polski przetłumaczono i wydano książki ponad 20 węgierskich autorów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kulturawegierska.pl, fanpage’u (https://www.facebook.com/hunginst/?fref=tsX) Węgierskiego Instytut Kultury oraz kanale youtube
(https://www.youtube.com/channel/UC6VNQMCUFuBeLJXLfAQrWAQX).

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to jedna z najstarszych placówek kulturalnych w Polsce, działająca od 1935. Jej zadaniem jest upowszechnianie węgierskiej kultury, historii i dziedzictwa narodowego w Polsce. Zajmuje się promocją kraju i budowaniem pozytywnego wizerunku narodu węgierskiego. Wspiera współpracę między oboma państwami w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu oraz sztuki. Od 2009 roku Instytut mieści się przy ul. Moniuszki 10 w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s