Posłowie PE za niższymi opłatami w płatnościach transgranicznych

Banki powinny pobierać takie same opłaty za płatności zagraniczne w euro i płatności krajowe, a także zwiększyć przejrzystość opłat za wymianę walut.

atm-1524870_960_720

  • Niższe opłaty za płatności transgraniczne w euro w obrębie UE
  • Konsumenci chronieni przed nadmiernymi opłatami za przeliczanie walut
  • Szacunkowy pełny koszt przewalutowania dla przelewów bankowych ujawnionych przed transakcją

W czwartkowym głosowaniu posłowie przyjęli 532 głosami za, przy 22 przeciw i 55 wstrzymujących się, nowe przepisy mające położyć kres dyskryminacji, której doświadczają użytkownicy usług płatniczych w UE poza strefą euro. Podczas gdy konsumenci w strefie euro korzystają z jednolitego obszaru płatności w euro („SEPA”), osoby mieszkające poza strefą nadal ponoszą wysokie koszty płatności transgranicznych w euro.

Nowe przepisy, które Parlament wstępnie uzgodnił już z Radą, będą również chronić konsumentów przed nadmiernymi i arbitralnymi obciążeniami z tytułu przeliczania walut. Przy dokonywaniu płatności w innej walucie, mają być oni informowani o kwocie do zapłaty w walucie lokalnej i walucie, w której prowadzony jest rachunek.

Przejrzyste przeliczanie walut dla transakcji kartowych i przelewów bankowych

Nowe przepisy będą również chronić konsumentów przed arbitralnym obciążaniem ich kosztami przeliczania walut. Przy każdej transakcji będą dostawać informację o kwocie do zapłaty walucie lokalnej i walucie rachunku, co pozwoli im dokonać świadomego wyboru. Wprowadzona będzie jedna podstawa do obliczania opłat za przeliczenie waluty dla płatności w punkcie sprzedaży lub bankomacie dzięki czemu przeliczenia Beda bardziej przejrzyste (kurs referencyjny EBC + x%, maksymalne kursy narzutu są ustalane indywidualnie przez banki).

Konsumenci otrzymają elektroniczne powiadomienie „push”, takie jak wiadomość tekstowa, e-mail lub powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub internetowej płatnika o obowiązujących opłatach za przeliczenie waluty. Banki nie będą mogły pobierać od klienta opłat za usługę powiadamiania.

Banki musiałyby również ujawnić szacunkowy pełny koszt przeliczenia waluty w przypadku przelewów bankowych przed dokonaniem płatności.

Cytat

Eva Maydell (PPL, Bułgaria), sprawozdawczyni: „150 milionów obywateli UE i 6 milionów przedsiębiorstw działających w krajach spoza strefy euro płaci o wiele wyższe opłaty za transfer euro niż ludzie i firmy w strefie euro. Teraz tak już nie będzie a wszyscy Europejczycy będą płacić znacznie niższe opłaty, co pozwoli im zaoszczędzić ponad 1 mld euro rocznie. To już druga mała rewolucja w UE po zniesieniu opłat roamingowych.

Jest to ogromny krok naprzód w kierunku urzeczywistnienia jednolitego rynku płatności, który zapewni równe szanse przedsiębiorstwom ze strefy euro i spoza niej. Po raz kolejny udowodniliśmy, że UE jest w stanie szybko i skutecznie rozwiązywać rzeczywiste codzienne problemy swoich obywateli”.

Średnia opłata za transgraniczny przelew o równowartości 100 EUR w walucie lokalnej

Kraj 2012 2017
Bułgaria 18,68 € 19, 98 €
Chorwacja N/A 8,23 €
Czechy 9,50 € 8,71 €
Dania 2,17 € 2,69 €
Węgry 15,32 € 5,93 €
Polska 2,73 € 1,54 €
Rumunia 12,58 € 11,19 €
Szwecja 0 € 0 €
Wielka Brytania 15,63 € 9,26 €

Transgraniczne płatności kartą i wypłaty gotówki

Źródła: Ocena skutków przeprowadzona przez Komisję, cytując badanie Deloitte z 2017 r. dla KE, London Economics and PaySys z 2013 r. dla Komisji Europejskiej.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s