Weekend pod znakiem Mistrzostw Polski Drwali

Już w najbliższy weekend 11-12 sierpnia niewielki Koszęcin na Górnym Śląsku stanie się stolicą Polskich drwali. Dzień po dniu odbędą się Mistrzostwa Polski w dwóch odmianach sportów związanych z cięciem i rąbaniem drewna. Pierwszego dnia zmierzą się ze sobą strażacy ochotnicy startujący w sportowej odmianie zawodów w cięciu i rąbaniu drewna na czas, w ramach Mistrzostw Polski Stihl TIMBERSPORTS®, a dzień później do rywalizacji przystąpią drwale zmagający się w tradycyjnych konkurencjach związanych z pracą w lesie w ramach Mistrzostw Polski Drwali.

PolskaWicemistrzowie-Swiata

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Stihl TIMBERSPORTS®

Z jednej strony – gotowość do podjęcia nadludzkiego wysiłku i umiejętność działania pod presją czasu. Z drugiej zaś – potrzeba zachowania chirurgicznej precyzji oraz wewnętrznego spokoju. To cechy, którymi muszą wykazać się najlepsi zawodnicy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. W sobotę 11 sierpnia na zawodach w Koszęcinie pojawią się reprezentanci Polski szczycący się tytułem aktualnych wicemistrzów świata, którzy odnieśli wielki sukces w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata Stihl TIMBERSPORTS® rozgrywanych w norweskim Lillehammer. Nie dziwi więc ani olbrzymie zainteresowanie ich nadchodzącym występem, ani wysokie oczekiwania co do formy którą zaprezentują. A ta ekstremalna dyscyplina sportowa wymaga wyjątkowej krzepy. W ruch pójdą ostre jak brzytwa i ważące od 2,5 do 3 kilogramów siekiery, dwumetrowe piły ręczne uzbrojone w 10-centymetrowe zęby, pilarki STIHL Stock Saw i Hot Saw posiadające odpowiednio moc 7,3 i aż 80 KM. Ten profesjonalny sprzęt, używany przez prawdziwych wirtuozów ścinania i rąbania drewna, wykorzystany zostanie w sześciu widowiskowych konkurencjach:

Polska-Wicemistrzowie-Swiat

STIHL Stock Saw

W tej rywalizacji wszyscy zawodnicy pracują takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników, pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie drewna. Na dany sygnał, zawodnik odcina od kłody o średnicy 40 cm dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry na dół, drugie z dołu do góry. Zawodnik nie może podczas cięcia przekroczyć określonej grubości krążka.

Standing Block Chop

Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm, a zadaniem zawodnika jest jej przerąbanie w jak najkrótszym czasie.

Polska--Wicemistrzowie-Swia

Single Buck

Zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej.

Springboard

Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie. Następnie zawodnik wspina się na kłodę, umieszczając deskę w przygotowanej „kieszeni” i odrąbuje wierzchołek kłody (średnica 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron.

Underhand Chop

Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery

Hot Saw

Pilarki używane w tej dyscyplinie zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą (27 kg, 80 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w możliwie najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.

Niech nikogo, kto w sobotę pojawi się na terenie kompleksu Pałacowo-Parkowego  w Koszęcinie, nie zdziwi że wśród wiórów, warkotu silników i spadających na ziemię kłód drewna, zawodnicy ani na chwilę nie stracą olbrzymiej pewności siebie. Są oni bowiem profesjonalistami, na co dzień pracującymi w oddziałach Ochotniczej Straży Pożarnej, od lat będącej współorganizatorem kolejnych imprez w ramach Stihl TIMBERSPORTS®. A zachowanie zimnej krwi w Koszęcinie na pewno się przyda – ponieważ stawką jest reprezentowanie Polski w nadchodzących Mistrzostwach Świata, na których nasi rodacy będą bronić srebra i walczyć o jak najlepszy rezultat.

Polska---Wicemistrzowie-Swi

Mistrzostwa Polski Drwali 2018

W niedzielę miejsce strażaków zajmą drwale – tym razem zawodowi, dla których ciężka praca w lesie to chleb powszedni. W ich zmaganiach bardziej od siły fizycznej liczy się precyzja, technika oraz znajomość każdego, najdrobniejszego nawet elementu sprzętu będącego narzędziem ich codziennej pracy. Rywalizować będą w następujących konkurencjach:

Ścinka i obalanie drzew na cel

W tej niezwykle widowiskowej konkurencji oceniana jest precyzja obalania drzewa, tak, aby padło ono dokładnie w wyznaczonym punkcie.

Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego)

Zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego, przy czym dwie kolejne konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez „majstrowania” przy pilarce. Rekord świata w tej konkurencji to 8 sekund!

Przerzynka kłód na dokładność

Zawodnik musi odciąć krążki z dwóch leżących na ziemi kłód bez uszkodzenia zamaskowanej trocinami deski znajdującej się pod kłodą.

Przerzynka złożona (kombinowana)

Precyzyjne odcięcie krążków drewna z dwóch ukośnie ułożonych na stojakach kłód.

Mistrzostwa-drwali---Sivert

Okrzesywanie z „gałęzi”

Do umieszczonej na stojakach poziomej kłody nabijanych jest 30 okrągłych palików imitujących gałęzie, które zawodnik musi jak najszybciej odciąć bez uszkodzenia kłody.

W zeszłorocznych Mistrzostwach wzięło udział aż 28 profesjonalnych drwali, a zacięta rywalizacja między czołowymi zawodnikami trwała do ostatniej chwili. – Mimo, że wszyscy zawodnicy są wybitnymi fachowcami, każde mistrzostwa uczą nas pokory i mobilizują do doskonalenia swoich umiejętności – przyznaje Tomasz Bilski, bieszczadzki drwal z dziesięcioletnim stażem, członek Teamu STIHL. – W przeciągu kilkunastu sekund musimy wykonywać skomplikowane zadania z chirurgiczną wręcz precyzją. Wielu, i słusznie, uznaje to nie tylko za sport, ale również za prawdziwą sztukę – dodaje.

11 i 12 sierpnia spotkajmy się w Koszęcinie na terenie zespołu parkowo-pałacowego Zespołu „ŚLĄSK by podziwiać zmagania najtwardszych sportowców w kraju w ramach Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników Stihl TIMBERSPORTS® oraz Mistrzostw Polski Drwali 2018. Wstęp na mistrzostwa jest bezpłatny.

***
STIHL® jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG. Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl.pl.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s