„OBIETNICA PORANKA” francuska superprodukcja w kinach od 20 lipca

„OBIETNICA PORANKA” francuska superprodukcja z Charlotte Gainsbourg oraz Pierrem Nineyem w rolach głównych, adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia, który jako jedyny dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów w kinach od 20 lipca 2018 r.

65b61446-8dae-4320-aa15-f95

Film Erica Barbiera opowiada niezwykłą historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej.

To epicka opowieść o wielkiej, wszechmogącej miłości macierzyńskiej, która buduje wokół dziecka iluzję wspaniałego świata. Dzięki tej niezwykłej i szalonej matce (w tej roli brawurowa Charlotte Gainsbourg), życie głównego bohatera pełne jest zwrotów akcji, namiętności i tajemnic. A niesamowite przygody, jakich Romain doświadcza, pozwalają mu stać się jednym z czołowych powieściopisarzy XX wieku.

1a118c62-75a9-4fa9-aae4-3e5

W rolę pisarza wcielił się Pierre Niney, znany polskiej publiczności m.in. z „Frantza” oraz biografii jednego z największych kreatorów mody „Yves Saint Laurent”. Jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg, która na potrzeby roli nauczyła się mówić po polsku.

W epizodach wystąpili polscy aktorzy, m.in. Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz oraz Piotr Cyrwus.

Wraz z premierą kinową filmu, zostanie wznowiona również książka „Obietnica poranka”, którą będzie można kupić w księgarniach w całej Polsce już od 12 lipca!

Making of

Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot.

Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do której żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów.

Nagrody i festiwale

2018 – CEZARY – najlepsza aktorka (Charlotte Gainsbourg), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia – nominacje
2018 – Nagrody Lumiere – najlepsza aktorka (Charlotte Gainsbourg) – nominacja
2018 – 24. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s