„One same” – spektakl o kobietach, które powiedziały DOŚĆ! 8-10 czerwca

Spektakl „One same” w reżyserii Karoliny Kirsz to fantastyczna opowieść o pozaziemskim spotkaniu autentycznych kobiet, znanych skandalistek XX wieku, które odważyły się wyjść poza schemat i powiedzieć głośno męskiemu światu „DOŚĆ!”. Choć 28 maja minęło 119 lat od od urodzin Ireny Krzywickiej, jednej z bohaterek spektaklu, postulaty, o które walczyła, wybrzmiewają ze sceny niezwykle aktualnie, pomimo upływu czasu. Zobaczymy go na deskach sceny kameralnej przy ulicy Senatorskiej 35 w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Najbliższe pokazy 8, 9 i 10 czerwca.

One_Same_fot,.-Magdalena_Ku

W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postacie autentyczne. Żydówki – buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein, ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która „podarowała światu piękno”, Irena Krzywicka, przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i „chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem”, księżna Stephanie von Hohenlohe, nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera, Anna Held, gwiazda Broadwayu początku XX wieku oraz Sophie Tucker, słynna amerykańska śpiewaczka, urodzona w Tulczynie na Podolu.

One_Same_fot,

Każda z nich pisze swój życiorys, a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą, żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością? Inspiracją do powstania scenariusza była m. in. książka Andrzeja Krakowskiego pt. „Pollywood. Uciekinierzy w raju”.

Strona www (zdjęcia, recenzje, dodatkowe informacje): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/one-same

Terminy: 8, 9, 10 czerwca (spektakle wystawiane są w dni powszednie o 19.00, w niedziele o 18.00)

Miejsce: Scena kameralna im Szymona Szurmieja, Warszawa, ul. Senatorska 35

One-same---plakat,-projBilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Data premiery: 04.11.2015

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Szempruch
Kierownictwo muzyczne: Jacek Mazurkiewicz
Światła: Monika Sidor

Czas trwania: 1h 45min (bez przerwy)

Obsada: Ewa Dąbrowska Irena Krzywicka, Ewa Greś (w zastępstwie Monika Chrząstowska) Sophie Tucker, Sylwia Najah Anna Held, Alina Świdowska Helena Rubinstein, Ernestyna Winnicka Stephanie von Hohenlohe, Jacek Mazurkiewicz (gościnnie) – muzyka na żywo

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Warszawa, ul. Senatorska 35
http://www.teatr-zydowski.art.pl/

fot. Mgdalena Kuc/materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s