Jesteś przyjacielem czy wrogiem?

Jesteś przyjacielem czy wrogiem? Mistrzowie amerykańskiej psychologii na podstawie nowatorskich badań demaskują prawdę o tym, jak manewrować między jedną i drugą odsłoną siebie. Kiedy współpracować a kiedy rywalizować – w biznesie, polityce, przyjaźni czy łóżku – by dopiąć swego. „Przyjaciel i wróg” Adama Galinsky’ego oraz Maurice’a Schweitzera już na rynku wydawniczym.

Przyjaciel-i-wrog_okladkaRano wspólna kawa w biurowej kuchni, a po południu skarga na dywaniku u szefa – obietnica zgodnych decyzji wkrótce przeobrażona w walkę dwóch indywidualności. W każdej relacji w życiu jesteśmy równocześnie przyjaciółmi i wrogami – od współpracowników, przez przyjaciół i małżonków, po rodzeństwo. Od stołu negocjacyjnego po stół kuchenny, przy którym jemy z dziećmi śniadanie. Marzymy, by zostać królem, który panuje nad wszystkimi. Lecz już po roku dochodzimy do wniosku, że to królowa ma lepiej, bo nie musi tyle obcować z poddanymi. Chcemy zrzucić kilka kilogramów, ponieważ nasza najlepsza koleżanka akurat schudła. Lecz po dwóch tygodniach ćwiczeń stwierdzamy, że tak naprawdę wcale nie zależy nam na utracie wagi, a jedynie chcemy dorównać osiągnięciom innych. Każdego dnia napotykamy problemy, które wydają się mieć dwa wzajemnie się wykluczające rozwiązania: rywalizacja albo współpraca.  Niesłusznie – bo istnieje złoty środek.

Gotowy przepis przedstawiają Adam Galinsky oraz Maurice Schweitzer. Mistrzowie amerykańskiej psychologii dowodzą, że tylko poprzez nauczenie się, jak osiągnąć i utrzymać równowagę między tymi dwiema siłami, możemy z większym powodzeniem zdobywać to, czego chcemy. Sedno tkwi w strategii. „Przyjaciel i wróg” to cenne spostrzeżenia  i wskazówki dotyczące tego, jak zdobyć i utrzymać władzę, jak zbudować zaufanie i jak je odzyskać. Autorzy pokazują, jak słowa mogą zbliżać albo dręczyć ludzi. Radzą, jak porównywać się z innymi, aby zwiększyć swoją motywację i osiągać własne cele, jednocześnie dbając o zadowolenie partnerów. Obrazują, kiedy hierarchia zapewnia zwycięstwo, a kiedy prowadzi do przegranej. Odpowiadają na uznawane często za najważniejsze pytanie – jak poskładać rozbitą relację w całość? Na koniec przekonują, że aby osiągnąć swój cel, konieczne jest spojrzenie na świat z perspektywy innych. Najważniejsze, by być zarówno przyjacielem, jak wrogiem i zręcznie manewrować między jedną i drugą odsłoną siebie.

Galinsky i Schweitzer opierają się na oryginalnych, nowatorskich badaniach, jakie przeprowadzili w swoich laboratoriach, a także na odkryciach nauk społecznych. Wykorzystują jednocześnie przykłady prosto z życia. Dzięki książce „Przyjaciel i wróg” każdy ma szansę nauczyć się, jak odnosić większe sukcesy w pracy i w życiu prywatnym poprzez zręczne radzenie sobie z napięciem między współpracą a rywalizacją.

***
Adam Galinsky – jeden z czołowych naukowców na świecie w dziedzinie zarządzania i psychologii społecznej. Profesor i dziekan Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Columbia. Opublikował ponad 200 artykułów o tematyce: władzy, negocjacji, podejmowania decyzji czy etyki.

Maurice Schweitzer – koncentruje się na badaniu emocji, etycznego podejmowania decyzji i procesie negocjacji. Związany z Międzynarodowym Stowarzyszeniem na rzecz Zarządzania, profesor Uniwersytetu Stanu Pensylwania.

„Fascynująca podróż po naukowej wiedzy o współpracy i rywalizacji. Odkryj, dlaczego porównujemy się ze znajomymi z Facebooka, dlaczego wiele różnic między płciami tak naprawdę wynika z różnic pod względem władzy”. – Adam Grant, autor bestsellera New York Timesa

„Dwaj poważani badacze sukcesu wyjaśniają, jak żyć z innymi w zgodzie i jak uzyskać przewagę. Pouczająca, zabawna i nadzwyczaj praktyczna!” – Angela Duckworth, Uniwersytet Stanu Pensylwania

„Skarbnica złotych bryłek wiedzy i wnikliwych spostrzeżeń cennych niczym perły”.  – Robert B. Cialdini, autor bestsellera Wywieranie wpływu na ludzi

Wydawnictwo: Smak Słowa

Autorzy: Adam Galinsky, Maurice Schweitzer
Przekład: Agnieszka Nowak-Młynikowska
Premiera: 25 kwietnia 2018

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s