Rekordowa liczba Europejczyków widzi korzyści z Unii – Eurobarometr

Najnowsze badania Eurobarometru, opublikowane na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (maj 2019), potwierdzają rosnące poparcie obywateli dla Unii Europejskiej. Korzyści z Unii widzi rekordowa liczba badanych od 1983 roku.

20130909_building_Strasbour

Na zaledwie rok przed zbliżającymi się wyborami europejskimi, przewodniczący PE Antonio Tajani przedstawi wyniki ostatniego sondażu opinii publicznej na temat UE. Badanie Eurobarometru przeprowadzone w kwietniu 2018 r. w grupie 27 601 respondentów z 28 państw członkowskich ujawnia, że ​​średnio 60% obywateli ocenia pozytywnie przynależność ich kraju do wspólnoty, a ponad dwie trzecie ankietowanych jest przekonanych, że ich kraj skorzystał z członkostwa w UE. Ta ostatnia liczb jest najwyższa od 1983 r.

Co więcej, po raz pierwszy większość badanych Europejczyków zadeklarowała, że głos oddany przez nich w wyborach ma znaczenie. Prawie jedna trzecia respondentów już dziś zna datę nadchodzących wyborów. Zasada zgłaszania kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej już w czasie wyborów jest postrzegana jako zmiana na lepsze, a obywatele chcą, by kampanii wyborczej towarzyszyła merytoryczna debata na temat spraw europejskich, w tym przyszłości UE.

Podczas nadchodzącej kampanii wyborczej Europejczycy chcą dyskusji o bezpieczeństwie w najszerszym tego słowa znaczeniu, w tym kwestii imigracji. Równie ważne są dla badanych sprawy związane z dobrobytem.

49% Europejczyków wskazuje na walkę z terroryzmem jako priorytetowy temat kampanii, a następnie na zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży (48%), imigrację (45%), gospodarkę i jej wzrost (42%). Około jedna trzecia Europejczyków chce debaty na temat walki ze zmianami klimatu i ochroną środowiska (35%). Promowanie praw człowieka i demokracji, a także ochrona praw socjalnych obywateli UE, są traktowane priorytetowo przez 32% respondentów.

20180523_EP-069970D_JBR_101

Wyniki dla Polski

Tak jak w przypadku poprzednich badań, w Polsce poparcie dla UE jest wyższe niż średnie w Unii. 70% respondentów uważa członkostwo za dobrą rzecz dla Polski (średnia w UE 60%), a tylko 5% za złą (średnia w UE 12%). Także większy odsetek badanych w Polsce w Polsce uważa, że ich głos liczy się w Unii – 57% w Polsce wobec 48% średnio w Unii.

Podobnie jak dla obywateli innych państw członkowskich, dla Polaków najważniejszym tematem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego jest kwestia walki z terroryzmem – 45% (49% srednio w UE). Jednak na drugim i trzecim miejscu Polacy postawili ekonomię i rozwój – 37% (42% średnio w UE, 4 pozycja) oraz politykę bezpieczeństwa i obrony – 34% (29% średnio w UE, 8 pozycja).

Szczegółowe wyniki badania znajdą Państwo tutaj (link aktywny od środy rano):

http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/en/20180523PVL00117/Eurobarometer-2018-Democracy-on-the-Move

mat i fot. Parlament Europejski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s