Sukces młodej polskiej animacji na Visegrad Animation Forum

W zeszłym tygodniu zakończyło się renomowane Visegrad Animation Forum, na którym  największy sukces odniósł 32-letni łódzki animator, afrykanista i działacz Piotr Chmielewski, który w ramach pitching projektu uzyskał aż 3 nagrody.

image001

Z jedenastu projektów zakwalifikowanych do konkursu krótkich metraży projekt animacji Piotra Chmielewskiego „I Come Undone” zdobył wyróżnienie Jury, w uzasadnieniu pisząc, że produkcja jest „świeżą, silną merytorycznie koncepcją, która dotyka spraw trudnych i uniwersalnych z wrażliwością i humorem. Wizualnie mocna koncepcja w pełni wykorzystuje możliwości oferowane przez animację”. Planowany krótki metraż Piotra Chmielewskiego będzie animowaną próbą opowiedzenia kluczowych momentów w historii z punktu widzenia zwierząt.

Ponadto polski projekt otrzymał Nagrodę Postprodukcyjną od polskiego Playade Sound Studio, wartą 1,000 EUR, która ma pokryć koszt postprodukcji, studia i dźwiękowca na okres pięciu dni. Tim Leborgne, kierownik projektu Animation Sans Frontieres przyznał Piotrkowi Chmielewskiemu stypendium w wysokości 1,500 EUR.

Piotr Chmielewski to animator społeczny, doktor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim i afrykanistyki na Uniwersytecie Warszawski, który przez lata aktywnie działał w prowadzeniu warsztatów dla grup młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Na przestrzeni lat zrealizował projekty warsztatów animacji poklatkowej i fotografii otworkowej w Kenii, Kolumbii i w Polsce z grupami wykluczonymi. W 2010 roku był stażystą nagrodzonego Pokojową Nagrodą Nobla – Grameen Banku, po czym przez kilka lat związał się zawodowo z Polską Akcją Humanitarnej. Przez lata stały współpracownik AfryKamery, w tym twórca animowanych zwiastunów promujących festiwal.

Visegrad

Zakończenie prac nad filmem „I Come Undone” jest planowane na 2019 rok. Fundacja Filmgramm, organizator festiwali AfryKamera i LGBT Film Festival, jest producentem krótkiego metrażu.

Wśród innych sukcesów polskich twórców na Visegrad Animation Forum jest główna wygrana jury i nagroda publiczności w konkursie filmów pełnometrażowych, która została przyznana projektowi „Of Unwanted Things and People”, planowanej czesko-słowacko-słoweńsko-polskiej koprodukcji.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s