Premiera spektaklu „Zakład o…” grupy OTWARTA SCENA w Teatrze Lalka

13 maja o g. 17:00 w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu „ZAKŁAD O…” przygotowanego przez młodzieżową grupę OTWARTA SCENA, prowadzoną przez Romana Holca aktora Teatru Lalka i Katarzynę Uhma, choreografa, instruktora teatru. Przedstawienie powstaje z rozmów o problemach, które dotykają młodych aktorów oraz ich codziennych przeżyć.

Proba-Otwartej-Sceny-(w-sce
Próba Otwartej Sceny (w scenografii do spektaklu Król Maciuś, Teatr Lalka) pod kierunkiem Romana Holca, fot. Roman Holc

„ZAKŁAD O….” O duszę ? Siły dobra i zła pochylają się nad człowiekiem (zwłaszcza młodym, jak aktorzy Otwartej Sceny) z pytaniem, czy różnice między nami udaremniają życie w zgodzie? Czy jest ona niemożliwa? Czy tylko bardzo trudna? Czy to, że każdy z nas jest inny stanowi walor czy przeszkodę? Dwunasta premiera młodzieżowej grupy, działającej przy Teatrze Lalka, powstaje jak zwykle z rozmów i scenicznych improwizacji. Zespół jest autorem spektaklu.

Grupę prowadzą: Roman Holc, aktor Teatru Lalka i Katarzyna Uhma, choreograf, instruktor teatru i pedagog.

O działalności grupy i pracy nad spektaklem mówi Roman Holc: „OTWARTA SCENA pracuje przy Teatrze Lalka od roku 2006. To kilkunastoosobowa grupa młodzieży pasjonującej się teatrem. Z różnych środowisk i w różnym wieku. Nie ma „castingu”. Według nas każdy się „nadaje”. Albo – każdy wymaga ośmielenia, ma prawo do  przeżycia artystycznego w przyjaznym zespole. Mamy próby co tydzień (w poniedziałki, gdy scena Lalki odpoczywa od repertuarowych spektakli). Spektakl powstaje z rozmów o problemach, które dotykają młodych aktorów. Część z nich ma cięższe od swego wieku doświadczenia życiowe. I o tym właściwie są wszystkie premiery. O odpowiedzialności, o trudnym nieraz zetknięciu  świata dzieci i młodzieży ze światem dorosłych. Ale nie ma tu  publicystyki. Wymyślamy swoje własne „baśnie miejskie”, czasem wykorzystujemy jakiś  motyw literacki. Na próbach  improwizujemy interesujące nas scenki. Tak rodzą się sytuacje i dialogi. Najlepsze z nich – są potem scenariuszem premiery. Ale to tylko jedna kartka – spis tematów, scen, muzyki, świateł. I tak po kilku miesiącach pracy jesteśmy gotowi. Teatr Lalka wspiera nas udostępniając scenę na  próby, rekwizyty, kostiumy, wreszcie  realizację spektakli. Czasem mamy na  afiszu kilka spektakli po premierze. Wszystko więc jest tu „naprawdę””.

***
Sprawdź profile teatru na : Facebooku, Instagramie i Twitterze.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s