Brytyjska legenda aktorska u boku Więckiewicza i Stramowskiego

Prawda o największej zbrodni miała być pogrzebana na zawsze… Wszystko zmienił jeden człowiek. Prezentujemy oficjalny zwiastun thrillera historycznego „Katyń – Ostatni świadek” z  Michaelem Gambonem – nominowaną do Złotego Globu gwiazdaą cyklu „Harry Potter” – u boku Roberta Więckiewicza i Piotra Stramowskiego. Film w kinach od 11 maja.

Ostatni-swiadek

„Katyń – Ostatni świadek”, thriller historyczny w gwiazdorskiej obsadzie, odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II Wojny Światowej, czyli ukrywanej przez lata prawdy o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercowa alias Michała Łobody, próbuje dojść przyczyn przedwczesnej śmierci mężczyzny, do której doszło w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku. W rolę brytyjskiego dziennikarza, który odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez Sowietów mordzie, wcielił się Alex Pettyfer („Jestem numerem cztery”). Michała Łobodę zagrał Robert Więckiewicz („W ciemności”), zaś jego przyjaciela Andrzeja Nowaka – Piotr Stramowski („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”). Ponadto w filmie występują także: Henry Lloyd Hughes („Iluzja 2”), nominowany do Złotego Globu – Michael Gambon („Harry Potter”) oraz znana z telewizyjnego hitu „Westworld” Talulah Riley. Inspiracją do napisania scenariusza stała się osobista historia reżysera – Piotra Szkopiaka, który w Katyniu stracił dziadka.

KOS-(1)

Mimo iż jest jedną z największych i najczęściej nagradzanych gwiazd brytyjskiej sceny teatralnej, to międzynarodową popularność Michael Gambon zdobył dopiero w wieku 64 lat, kiedy wcielił się w profesora magii Albusa Dumbledora w filmie „Harry Potter i Więzień Azkabanu”. Aktor zastąpił w tej roli zmarłego Richarda Harrisa, który dyrektora szkoły magii odgrywał w dwóch pierwszych częściach serii. Chociaż to z tą rolą Gambon kojarzony jest na całym świecie, to jego kariera mogła potoczyć się zupełnie inaczej…

D3DB0B

Na początku lat 70-tych ubiegał się o rolę Jamesa Bonda – postaci, która na lata definiuje każdego aktora, który się w nią wciela. Mimo, że Gambon był bliski zdobycia angażu, to wytwórnia nie chciała zatrudniać następnego mało znanego aktora po porażce filmu z Georgem Lazenbym. To niepowodzenie nie zraziło jednak młodego artysty, który przez lata występował na deskach teatrów w Dublinie, Londynie i Nowym Jorku, przy zachwycie publiczności i krytyków, którzy nazywają go „Wielkim Gambonem”. Jego zasługi dla krzewienia brytyjskiej kultury nie umknęły uwadze samej królowej, która w 1992 roku odznaczyła go Orderem Imperium Brytyjskiego. Dziś Michael Gambon ma na swoim koncie kilkanaście prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym nominację do Złotego Globu, za telewizyjny film „Na ścieżce wojennej”, dwie nominacje do Emmy oraz cztery zwycięskie statuetki BAFTA dla najlepszego aktora brytyjskiego.

Oficjalny zwiastun thrillera historycznego „Katyń – Ostatni świadek”:

Powojenny Bristol. Dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer) marzy o sławie i temacie, który wreszcie rozkręci jego karierę. Ta szansa rodzi się, gdy mężczyzna przypadkowo wpada na trop sprawy samobójstwa polskiego żołnierza przebywającego w lokalnym obozie dla uchodźców. Podążając za dziennikarskim instynktem, Stephen dociera do informacji o tym, co tak naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy.

KATYŃ – OSTATNI ŚWIADEK
w kinach od 11 maja 2018

Gatunek: thriller/dramat
Produkcja: Polska/Wielka Brytania 2017
Produkcja: GFM Films, Vicarious Productions, Freebie Films, Joppa Films, Film Polska
Producenci: Carol Harding
Koproducenci: Krzysztof Sołek, Alex Pettyfer
Reżyseria: Piotr Szkopiak („The Coroner”, „Heartbeat”, „Small Time Obsession)
Scenariusz: Paul Szambowski, Piotr Szkopiak
Zdjęcia: Edward Ames

Obsada: Alex Pettyfer („Jestem numerem cztery”, „Bestia”, „Elvis & Nixon”, „Miłość bez końca”), Talulah Riley („Westworld”, „St Trinians”, „Duma i uprzedzenie”, „Radio na fali”), Robert Więckiewicz („True Crimes”, „Konwój”, „W ciemności”), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”), Henry Lloyd Hughes („Iluzja 2”, „Odważ się zdobyć faceta”), Michael Gambon („Harry Potter”, „Kwartet”, „Jak zostać królem”)

fot. Joe de Kadt©The Last Witness Film 2017/materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s