Premiera spektaklu KARAMPUK. BAŚŃ O KRÓLIKU Z CYLINDRA w Teatrze Lalka

2 czerwca w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu Karampuk. Baśń o króliku z cylindra. To autorskie przedstawienie kierownika muzycznego Teatru Lalka, Grzegorza Turnaua, według książki Ludwika Jerzego Kerna.  Scenografię, kostiumy i lalki przygotowuje Joanna Braun.

Ilustracja-Jean-Ignace-IsidGrzegorz Turnau o spektaklu:

Moje dzieciństwo szło za Janem Wikowskim, Janem Brzechwą, Ludwikiem Jerzym Kernem. zaczarowany iluzją teatru lalkowego, znanego mi z telewizji i z krakowskiej „Groteski”, sam robiłem głowy pokracznych lalek, mocząc gazety w wannie, malowałem je, a potem kazałem rodzicom oglądać́ te wybryki w przenośnym, domowym teatrzyku. Kiedy w 2016 roku Jarosław Kilian zaprosił mnie do współpracy w Teatrze Lalka, stałem się̨ zdeklarowanym fatalistą: przed losem nie uciekniesz.

Wersja, która przygotowujemy z zespołem lalki, z autorka scenografii, Joanną Braun i z wieloma innymi artystami, jest tylko nasza wersją. Najważniejszy pozostaje oryginał – książka mojego dzieciństwa, napisana przez Ludwika Jerzego Kerna, arcymistrza baśni i satyry (zwłaszcza „Przekrojowej”), z ilustracjami Janusza Stannego. Wszystkim, którzy cenią̨ źródła, polecam ten tom. Mam nadzieję, że nasz teatralny Karampuk znajdzie sposób, by trafić́ do swojego cylindra.„Karampuk” to niejednoznaczna baśń o inności. Z pogranicza snu, magii i trzeźwej rzeczywistości. Ktoś́, kto rodzi się̨ w cylindrze, żeby ratować́ reputację rodzica, w dodatku wcielając się̨ w zwierzę̨ futerkowe − nie ma łatwego startu. Czytałem tę książkę̨ jako mały chłopiec, czytam ją dziś́ − poza klasycznym już, Kernowskim nadrealizmem − znajduję w niej pytanie o afirmację dziwności. Dziwności, inności, odszczepienia − jako źródła inspiracji, źródła ruchu i przemiany. Ludwik Jerzy Kern wyprzedził E.T., Alfa, a przed nim był tylko Tytus de Zoo. Karampuk przybywa znikąd i − wzruszająco taktownie − wyprowadza się̨ donikąd. Ale jednak udaje mu się nawiązać́ z chłodnym i narcystycznym iluzjonistą nić czułości i wzajemnej uwagi. Kiedy Miguel Campinello de la Vare Zapassas zwraca się do Karampuka per „moje dziecko” −  mnie, czytelnikowi, wtedy i teraz , rośnie coś, co nieostrożnie nazywamy nadzieją.

image001KARAMPUK. BAŚŃ O KRÓLIKU Z CYLINDRA

Adaptacja, teksty piosenek, reżyseria, muzyka: Grzegorz Turnau
Scenografia, lalki: Joanna Braun
Aranżacje: Paweł Piątek
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Asystent reżysera: Aneta Harasimczuk
Skrzypce: Bartosz Blachura, Wojciech Kondrat
W obsadzie: Michał Burbo, Rafał Derkacz (gościnnie), Aneta Harasimczuk,  Olga Ryl-Krystianowska, Piotr Tworek

Nosorożce w dorożce, Żyrafa u fotografa, Dwa jeże… kto z nas nie czytał zabawnych wierszy Ludwika Jerzego Kerna, których bohaterami autor tak chętnie czyni zwierzęta? Ich lista jest długa. Można na niej znaleźć jeszcze jednego niezwykłego bohatera. Przygody królika Karampuka, który urodził się w cylindrze sławnego na cały świat magika Zapassasa, obfitują w nieoczekiwane spotkania i pełne humoru nieporozumienia. Autorskie przedstawienie Grzegorza Turnaua przyniesie publiczności wiele niespodzianek. I to nie tylko muzycznych.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s