Znamy najlepszego polskiego b-boya, zwycięzcę Red Bull BC One Cypher Poland

Zawody Red Bull BC One Cypher Poland dobiegły końca. W finale bezkonkurencyjny okazał się Kostek, który w ostatniej walce pokonał mistrza sprzed dwóch lat – Thomaza. Dla Kostka następny przystanek to Zurych, w którym powalczy o udział w światowym finale Red Bull BC One. „Spełniło się moje marzenie, czuje się fantastycznie” – komentował wygraną na gorąco.

Red-Bull-Bc-One-2018-B-

W tym roku swoich sił w Red Bull BC One Cypher Poland próbowało ponad 140 zawodników. Na kilka godzin krakowska Stara Zajezdnia zamieniła się w wielką salę treningową, gdzie tancerze z całej Polski rozgrzewali się przed pojedynkami na parkiecie. Trybuny już podczas fazy eliminacyjnej były pełne.

Po kilkugodzinnej fazie eliminacyjnej wyłoniona została ósemka zawodników: Chadzik, Śmietana, Alien, Wachu, Kangur, Bartek z Wągrowca, Fiksa i Wigor. Dołączyli oni do ośmiu B-Boys, którzy otrzymali dzikie karty. Zapowiedział ich prowadzący Rademenez, który na czas ostatnich bitew oddał mikrofon GrubSonowi. Raper i wokalista na Red Bull BC One Cypher Poland zaprezentował się w nowej roli – prowadzącego finały. „To dla mnie duże wyzwanie, nigdy jeszcze nie prowadziłem tak dużych zawodów tanecznych. Nie jestem B-Boyem, ale sam też lubię tańczyć, co można będzie dziś zobaczyć na scenie” – zapowiadał GrubSon przed zawodami.

Red-Bull-Bc-One-2018-cwierc

W niedzielę nie tylko prowadził imprezę, ale także zagrał specjalny koncert razem z 3oda Kru z Jareckim i DJ-em BRK w składzie. Program zawodów uświetnił też swoim występem ekspert od poppingu – Blondy, który na Red Bull BC One Cypher Poland przyjechał z Francji. W swoim taneczny showcase wcielał się nie tylko w robota, ale nawet w samochód kierowany przez Davida Hasselhoffa w słynnym „Nieustraszonym”.

Z 1/8 finału, w której posiadacze dzikich kart zmierzyli się ze zwycięzcami eliminacji, obronną ręką wyszli Thomaz, Zawisza, Kido, Nikita, Minigun, Kostek, Arczek i Gieras. Zwycięzcy dwóch poprzednich edycji Red Bull BC One Cypher Poland – Zawisza i Thomaz zmierzyli się w półfinałowej bitwie mistrzów. Do wielkiego finału po świetnym występie trafił Thomaz. Stanął on do walki z Kostkiem, reprezentantem ekipy Oczy Ważki, który wygrał dziką kartę w on-lineowym głosowaniu fanów. Jak się okazało proroczym, ponieważ to właśnie Kostek został zwycięzcą Red Bull BC One Cypher Poland i pojedzie do Zurychu reprezentować Polskę w globalnej rywalizacji. „Największa satysfakcja to nie wygrana, ale to, że uwolniłem się mentalnie. Na pewno będę się przygotowywał na Zurych, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Chcę być sobą, dużo tańczyć, zobaczymy co z tego wyjdzie” – mówił Kostek o swoich planach.

Red-Bull-Bc-One-2018-Final-

Rywalizację oceniało jury w składzie Lil Zoo z Maroko, Intact z Ukrainy oraz Victor z USA. Ostatni z nich w 2015 roku zwyciężył w światowym finale Red Bull BC One. „Jako sędzia zwracam uwagę na oryginalny styl zawodnika, to czy na parkiecie dobrze się bawi i fajnie wygląda. Jeśli dwóch B-Boyów tańczy bardzo równo, wtedy staram się oddzielić poszczególne ruchy i ocenić je z osobna” –  mówi Victor zapytany o to, czym kieruje się podczas sędziowania.

Tegoroczny program Red Bull BC One Poland Cypher wzbogacony został o dodatkowe rywalizacje, które dzień wcześniej odbyły się w Fortach Kleparz. Można było zobaczyć tam walki 1vs1 B-Girls battle, 2vs2 streetstyles i Crew vs Crew. Wśród B-Girls najlepsza okazała się Paulina, rywalizację dwójek wygrała ekipa Funkadeliks, a najlepsi wśród ekip byli Misjonarze Rytmu.

Red-Bull-Bc-One-2018-B-Boy-

DRABINKA ZAWODÓW

1/8 finału

 1. Zawisza vs Bartek
 2. Kido vs Wigor
 3. Thomaz vs Fiksa
 4. Chadzik vs Arczek
 5. Kangur vs Kostek
 6. Śmietana vs Gieras
 7. Alien vs Nikita
 8. Wachu vs Minigun

Ćwierćfinały

 1. Gieras vs Kostek
 2. Nikita vs Minigun
 3. Zawisza vs Kido
 4. Thomaz vs Arczek

Półfinały

 1. Kostek vs Nikita
 2. Thomaz vs Zawisza

Finał

 1. Kostek vs Thomaz

Red-Bull-Bc-One-2018-Koncer

***
O RED BULL BC ONE

Red Bull BC One to turniej, który szybko zapracował sobie na miano najistotniejszej rywalizacji breakdance’owej w formacie jeden na jeden. Po światowym debiucie w 2004 roku zawody Red Bull BC One podróżują po całym świecie. Globalny finał co roku odbywa się w innej lokalizacji. W zeszłym roku był to Amsterdam, a dwa lata temu Tokio, zaś tym roku Zurych. Walczyć tam będą najlepsi tancerze, zwycięzcy lokalnych eliminacji z 28 krajów oraz tancerze, którzy otrzymają dzikie karty na podstawie całorocznych osiągnięć.

Więcej informacji:
redbull.pl/bcone
bcone.redbull.com/
www.facebook.com/redbullBCOne/

fot. Gniewko Głogowski/materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s