Imprezowa rewitalizacja – kwietniowy program klubu Szpitalna 1

Sezon wiosenny na Szpitalnej 1 w pełni. Klub znajdujący się w samym sercu Krakowa, przy Rynku Głównym, słynący z prezentacji nietuzinkowych artystów niezależnej sceny muzycznej, w kwietniu nada krakowskiej scenie nowy rytm.

Weekendy na Szpitalnej 1 wypełnione będą przez muzykę najlepszego sortu. Już 6 kwietnia odbędzie się kolejna odsłona jednej z najważniejszych polskich inicjatyw kulturalnych, czyli Brutażu. Impreza słynąca ze swej enigmatyczności, ujawniająca tożsamość występujących artystów dopiero dnia następującego po wydarzeniu, cieszy się wielkim uznaniem wśród słuchaczy. Dotychczas na Brutażu wystąpili m.in. Umfang, Poly Chain, Michał Wolski, Siksa, VTSS, Bartosz Zaskórski czy KiM. Tym razem impreza dedykowana jest premierze płyty artysty ukrywającego się pod pseudonimiem ајс дог, która jest piątym wydawnictwem Brutażu. Następnego dnia odbędzie się kolejna odsłona flagowej imprezy klubu, czyli „Szpitalna 1 prezentuje”. Jej gościem będzie pochodząca z Nowego Jorku Octo Octa, artystka której house’owe produkcje porywają każdego, zarówno do tańca, jak i refleksji. Octo Octa to postać, której historia jest inspiracją dla wszystkich słuchaczy obdarzonych głęboką wrażliwością. Jej produkcje charakteryzują się nie tylko niemożliwym do opanowania tanecznym bitem, ale także skrywają w sobie opowieść o przemianie artystki. Octo Octa jako jedna z niewielu aktywnie działających na scenie muzyków ujawniła się ze swoja seksualnością, przyznając się do transgenerowosci i nieakceptowania ciała, które przypisała jej Matka Natura. Mówiąc otwarcie o tematach trudnych stała się oparciem dla wielu osób borykających się z podobnymi problemami, które w jej twórczości moja znaleźć ulgę. Obok niej wystąpią Universo, DiscoMule, K name, Brioche, Optik, Capo i Matik Automatik.

14 kwietnia w ramach imprezy Robot Fanatico, która tego dnia połączy siły z brytyjskim wydawnictwem Tabernacle Records na Szpitalnej wystąpią Mark Du Mosch, Heinfich Dressel i TeslaSonic. Mark du Mosch ma na swoim koncie wydawnictwa dla Dekmantel, Pinkman, Moustache Records, Clone Records i wzpomnianym już Tabernacle. Pochodzący z Rotterdamu artysta aktywny na scenie od 1990 roku i słynny jest z odwagi w przełamywaniu schematów i dostarczania słuchaczowi najlepszych ezoterycznych dźwięków spod znaku house i techno, przeplatanych najlepszym italo. Włosi Heinrich Dressel i TeslaSonic, stojący za kultowym już w świecie electro i syntezatorowej elektroniki labelem Minimal Rome, zagrają na żywo, a ich występ będzie wypełniony masą analogowych brzmień. Wspierać ich będą John Marchant, Andrew Ingram, Olivia i Kinzo Chrome. Sobota 15 kwietnia przepełniona będzie głębokimi bassowymi  brzmieniami, a to za sprawą krakowskiej ekipy Deep Impact, której gościem będzie Deepbass. Produkcje artysty cechuje zaskakują lekkość, melodia i wyjątkowy drive – kombinacja nieczęsta w deepowej odmianie muzyki 4×4. Obok Walijczyka usłyszymy całą reprezentację Deep Impact, czyli Eta Hox, Flea, Optik, Robek.

Trzeci weekend kwietnia otworzy trzydziesta trzecia odsłona cyklu Szum, a jego gościem będzie Not Waving. Alessio Natalizia szerszej publiczności znany jest jako połowa duetu Walls, łączącego w ciekawy sposób ambientową i shoegaze’ową elektronikę. Włoski muzyk mieszkający na stałe w Londynie wydaje pod pseudonimem Not Waving ekscentryczne produkcje łączącego w niepowtarzalny sposób brzmienia spod znaków post-punk, minimal wave i industrialu – z energią nowoczesnego techno i rave’u. W sobotę 21 kwietnia nastąpi zderzenie energii footworku i techno brzmień. Na jednej sali Szpitalnej 1 wystąpią reprezentanci berlińskiego labelu Ressort, czyli Głós i Ekserd oraz  Spajder Jeruzalem i Kinetikk, członkowie ekipy Wyroby Technopodobne, zaś na drugiej odbędzie się podróż bo zróżnicowanych mikrogatunkach muzyki elektroniczej, które wyewoluowały z ghetto house’u wodach, a przewodniczyć jej będą KOSA, 25Grind i Trousseaux.

Not-Waving

Przełom czwartego i piątego miesiąca roku 2018 będzie najmocniejszym wydarzeniem w historii krakowskiej sceny klubowej. Wtedy rozpocznie się wielka celebracja Majówki, święta które Szpitalna 1 zdecydowanie lubi. W zeszłym roku majowy weekend trwał pięć dni, w tym roku poprzeczka zostanie podniesiona. Majówkę otworzy wizyta festiwalu Nachtdigital na Szpitalnej 1. Nachtdigital to jeden z najbardziej szanowanych na świecie outdoorowych festiwali promujących muzykę niezależną już od ponad dwóch dekad. Corocznie odbywający się w Niemczech, nad jeziorem w miejscowości Olganiz, jest miejscem gdzie spotykają się fascynaci elektronicznych dźwięków z całego świata. W kwietniu festiwal zaprezentuje swoje niesamowite brzmienie i wyjątkową energię krakowskiej publiczności. Na Szpitalnej 1 wystąpią CREDIT 00, który zagra wspólnie z rezydentem klubu Kinzo Chrome, Perm, Vai, DJ Carpet Crawler 3000, Lux, Earth Trax, Eltron oraz Morskie Oko, czyli projekt tworzony przez Chino, Olivię i Steffena Bennemanna. Ostatni dzień kwietnia, a zarazem poniedziałek majówkowy dedykowany będzie cięższym odmianom muzyki techno. Swoją nieskazitelną selekcję przedstawią Rraph, aetha oraz Diabot. Więcej informacji na temat muzycznej majówki na Szpitalnej 1 już wkrótce.

KALENDARIUM

– 06.04 Brutaż w Krakowie #22 na Szpitalnej (+ Premiera płyty!)

– 07.04 Szpitalna 1 presents Octo Octa (100% Silk) X Playmate

– 13.04 Tabernacle X Robot Fanatico: Mark Du Mosch, Heinrich Dressel

– 14.04 Deep Impact presents: Deepbass

– 20.04 Szum N°33 w/ Not Waving live

– 21.04 Record Store Day by Tysiące Winyli & Wyroby Technopodobne pres. Ressort Imprint + Footwork Stage

– 28.04 Nachtdigital X Radar night: Perm live, Credit 00, Lux + more

– 30.04 Module w/ Rraph, Diabot, Aetha

Bilety na wydarzenia nabyć można przez platformę Going.

fot. kacper Michalak/materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s