ZIELONA AFRYKA – ekologiczne oblicze Afryki

Już w kwietniu w Warszawie oraz wybranych miastach Polski ponownie zawita Festiwal AfryKamera. Tegoroczny program koncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych i ekologicznych.

TYFTR_Still_9_1_-m
„Dzięki za deszcz” reż. Julii Dahr

W specjalnym bloku filmowym ZIELONA AFRYKA poświęconym ekologii znajdą się 3 filmy dokumentalne, poruszające kwestie wycinki drzew, zmian klimatycznych oraz polityki ekologicznej wybranych krajów Afryki. Przy okazji pokazów na widzów czekają spotkania z ekspertami oraz twórcami. Skupimy się na działaczach, którzy poprzez swój aktywizm starają się odmienić los lokalnej społeczności, a w konsekwencji świata.

PROGRAM

ZIELONA AFRYKA to cykl dokumentów o ekologicznym obliczu Afryki w tym jakże krytycznym momencie dla przyszłości planety. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć film dokumentalny „Dzięki za deszcz” w reż. Julii Dahr. Jest to historia rolnika z Kenini – Kisilu, który przez pięć lat przy pomocy kamery dokumentuje swoje zmagania z uprawą trudnej ziemi. Zmiany klimatyczne sprawiają, że rolnicy ciągle stają przed nowymi problemami. Pora deszczowa raz jest za sucha, innym razem przynosi powodzie, które niszczą domy i uprawy. Kisilu postanawia pomóc nie tylko sobie, ale całej społeczności, ucząc rolników wspólnego działania – bo wierzy, że tylko w taki sposób mogą przetrwać. Kiedy zostaje zaproszony do Paryża na konferencję w sprawie zmian klimatu, na której debatować mają najważniejsi światowi przywódcy, jest przekonany, że jedzie ratować świat. Wkrótce dowie się, co myślą o tym ci, od których zależy najwięcej. Film pokazywany był na IFF Reykjavik 2017 oraz Watch Docs 2017.

Przed filmem odbędzie się spotkanie zatytułowane „O schyłku kariery jednorazowej torby w Afryce?”. Gościem widzów AfryKamery będzie Malwina Bakalarska trenerka komunikacji międzykulturowej, od 2008 roku prowadząca badania terenowe w Nigerii.

Idąc ulicami Nairobi, kupujesz świeże, apetyczne mango. Jak zwykle pakujesz je do małej plastykowej torebki? Bardzo proszę, pamiętaj jednak, że czeka Cię grzywna 40,000$ lub 4 lata więzienia. Jedziesz więc do Lagos, nieopatrznie wyrzucasz na ziemię foliową reklamówkę. Po miesiącu w porze deszczowej tą samą ulicą już nie przejedziesz…dlaczego? Przyjdź, posłuchaj, zobacz, dowiedz się!

screenshooter-imageconverte
„Silas” reż. Anjali Nayar i Hawa Essuman

Pierwszy raz w Polsce pokażemy głośny dokument „Silas” w reżyserii Anjali Nayar i Hawa Essuman, który opowiada o czołowym liberyjskim aktywiście wsławionym na całym świecie za swoją uporczywą walkę z nielegalną wycinką drzew (MFF Toronto 2017). Liberia to pierwszy kraj afrykański, w którym wybory prezydenckie wygrała kobieta. Gdy Ellen Johnson-Sirleaf obejmowała władzę, wielu Liberyjczyków wierzyło w to, że ukróci ona powszechnie panującą korupcję i dewastowanie środowiska. Nadzieje w niej pokładał również Silas Siakor – aktywista działający przeciwko nielegalnej wycince drzew. Rzeczywistość szybko pozbawiła go złudzeń. Ale nie pozbawiła determinacji. Silas z oddaniem i wiarą w możliwość zmiany dzień po dniu działa na rzecz poprawy warunków życia Liberyjczyków. Wspierany przez oddaną żonę, Marlay, pomaga lokalnym społecznościom. Dla nich jego praca jest światłem w tunelu.

Zapraszamy również na pokaz krótkiego metrażu „Droga do Maneaters Bridge” w reżyserii Krzysztofa Miękusa – fotografa, dziennikarza i artysty posługującego się różnymi mediami. Miękus działa na pograniczu sztuk wizualnych i dokumentu. W 2003 roku wraz z dziennikarzem Adamem Leszczyńskim wydał książkę “Naznaczeni – Afryka i AIDS”.

Film opowiada o zmaganiach mieszkańców przedmieść Mombasy z firmą budującą autostradę wylotową z Mombasy do serca Afryki Wschodniej. Ta trasa, od zawsze mająca szczególne znaczenie dla rozwoju tej części kontynentu, około sto lat temu związana była z historią o lwach ludojadach czatujących na budowniczych w pobliżu mostu nad rzeką Tsavo. Dziś nie ma lwów ludojadów, ale … walka na śmierć i życie toczy się na innym froncie. Film pokazuje kenijskich obywateli, którzy walczą o realizację swoich konstytucyjnych praw. To film, który „odczarowuje” niesprawiedliwy stereotyp „żyjących w beznadziei mieszkańców slumsów”. Film, wyprodukowany przez Polską Zieloną Sieć, został stworzony przez Krzysztofa Miękusa, z którym zostanie przeprowadzona rozmowa po projekcji.

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Pół roku z bosymi babciami” w reżyserii Yasmin Kidwai – o kobietach z Afryki, które przyjechały do indyjskiej wioski Tilonia, nauczyć się budowy i instalacji paneli słonecznych. Pokaz specjalny odbędzie się 28 kwietnia o 20.00 w Pawilonie 512, nowej przestrzeni otwartej przez Centrum Nauki Kopernik, tuż przy bulwarze. WSTĘP WOLNY.

cover-01

BILETY:
Bilet normalny: 18 zł
Bilet w przedsprzedaży: 15 zł
Bilety dla grup (szkoły) 15 zł
Karnet 5 tytułów: 79 zł
Karnet 10 tytułów: 149 zł
Bilet dla seniorów 12 zł (wybrane seanse oznaczone w programie)
Bilet dla posiadaczy kart Kinoteki: 15 zł

Ponadto, pod koniec kwietnia i w maju, AfryKamera zaprezentuje 5 tytułów filmowych w innych miastach Polski: Wallay reż. Berni Goldblat, Felicite reż. Alain Gomis, Nie jestem czarownicą reż. Rungano Nyoni, Kosmiczna Surykatka reż. Hanneke Schutte Adama reż. Simon Rouby.

Łódź, Kino BODO, 13-15 kwietnia
Sosnowiec, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, 18-21 kwietnia
Zamość, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” 19-22 kwietnia
Częstochowa, OKF ILUZJA, 19-22 kwietnia
Konin, Kino Oskard, 20-22 kwietnia
Nowy Sącz, Kino Sokół 20-22 kwietnia
Gorzów Wielkopolski, Kino 60 krzeseł/DKF Megaron

Festiwal AfryKameta po raz XIII odbędzie się w Polsce. Tegorocznej edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.
Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalu oraz panele dyskusyjne, dające możliwość głębszej analizy obejrzanych produkcji i zapoznania się z kontekstem poruszanej w nich tematyki. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych. Dlatego warto oglądać filmy z całego świata, my polecamy szczególnie filmy z Afryki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s