Wystartowała sprzedaż biletów – AfryKamera 2018

XIII Festiwal AfryKamera startuje 13 kwietnia w Warszawie. Podczas 9 dni festiwalowych odkryjemy różne oblicza Afryki — jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalu oraz panele dyskusyjne, dające możliwość głębszej analizy obejrzanych produkcji i zapoznania się z kontekstem poruszanej w nich tematyki. Prezentujemy filmy otwarcia i zamknięcia. Otwarciu towarzyszyć będzie występ tancerza Amadou Fola Balde.

imageconverter5ab27 marca wystartowała sprzedaż biletów. Dostępne są karnety oraz bilety na wybrane filmy. Zapraszamy do kasy KINOTEKI oraz na stronę kinoteka.pl

Zachęcam do akredytowania się na festiwal. Zgłoszenia przyjmuję bezpośrednio do 10 kwietnia.

Festiwal odwiedzą twórcy, którzy spotkają się z widzami. Będziemy gościć: scenarzystkę Amy Jephta (Ellen); reżyserów: Khaleda Diab (Poród indukowany), Joao Graca (Maputo – etnografia podzielonego miasta), Luciano Ceccatta Farah (Błagam o oklaski), Iare Lee (Burkinabe Rising), Aarona i Amandę Kopp (Liyana) oraz Grzegorza Kępskiego (pokaz specjalny). Jeśli chcielibyście Państwo porozmawiać z gośćmi podczas festiwalu, poproszę o kontakt.

FILM OTWARCIA: SUPA MODO

XIII Festiwal AfryKamera otworzy wyróżniony na MFF w Berlinie film SUPA MODO reż. Likarion Wainaina. To opowieść o Jo, dziewczynce, która kocha kino i marzy o tym, by zostać superbohaterem. Niestety cierpi na nieuleczalną chorobę. Gdy wychodzi ze szpitala, jej nadopiekuńcza matka stara się chronić ją przed wszystkim, co mogłoby zagrozić jej zdrowiu. Czyli chce za wszelką cenę zatrzymać ją w domu. Tymczasem starsza siostra dostrzega w Jo potencjał na prawdziwego superbohatera. Z pomocą całego miasteczka postanawia zrobić wszystko, by spełnić jej największe marzenie. Premiera polska.

imageconverterab

LIKARION WAINAINA kenijski reżyser, który urodził się w Moskwie. Początkowo był operatorem. Reżyserią najpierw zajął się w teatrze, by później zacząć reżyserować również filmy. Stworzył szereg filmów krótkometrażowych. Jeden z nich, Between the Lines, był pierwszym kenijskim filmem pokazywanym w IMAX.

FILM ZAMKNIĘCIA: PIĘĆ PALCÓW DLA MARSYLII

Zamkniemy festiwal pokazem filmu Pięć palców dla Marsylii reż. Michael Matthews, znakomicie przyjętym na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. na MFF Toronto (2017), FF Londyn (2017), MFF Palm Springs (2018). Jest to niezwykły film łączący elementy spaghetti westernów i postapartheidowskiego południowoafrykańskiego dramatu.

screenshooter-imageconverte

Akcja filmu dzieje się w RPA w czasach apartheidu. Czarni mieszkańcy miasteczka Railway są ofiarami brutalnej opresji białej policji z pobliskiego Marseilles. Tylko „Five Fingers” – grupa pięcioro nastolatków ma odwagę im się przeciwstawić. Ich opór z niewinnego buntu przeradza się w brutalną walkę gdy porywczy Tau zabija dwóch policjantów. Dwadzieścia lat później Tau wychodzi z więzienia i wraca w rodzinne strony. Początkowo miasto wydaje mu się spokojne. Ale wkrótce odkrywa, że jego mieszkańcy nadal są terroryzowani. A ci, którzy kiedyś walczyli z niesprawiedliwością, teraz sami przyczyniają się do wyzysku. Tau raz jeszcze będzie musiał stanąć do walki.

MICHAEL MATTHEWS reżyser filmowy z RPA. Ukończył szkołę filmową CityVarsity w Kapsztadzie. Reżyserował teledyski i filmy reklamowe – współpracował między innymi z MTV. Zrealizował też dwa filmy krótkometrażowe: Wide Open (2009) i Sweetheart (2010).

Program festiwalu podzielony został na bloki tematyczne: Zielona Afryka, Oczami dzieci, Kairski uśmiech, Nowe kolory tęczy, Nowe oblicza Afryki, Afryka w polskim obiektywie, LGBT w Afryce oraz bloki krótkich metraży: Tajemnicza luzofonia oraz Konkurs. Szczegóły znajdują się na stronie afrykamera.pl

cover-01

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu Pół roku z bosymi babciami w reżyserii Yasmin Kidwai- o kobietach z Afryki, które przyjechały do indyjskiej wioski Tilonia, nauczyć się budowy i instalacji paneli słonecznych. Pokaz specjalny odbędzie się 28 kwietnia o 19.00 w Pawilonie 512, nowej przestrzeni otwartej przez Centrum Nauki Kopernik, tuż przy bulwarze.

BILETY:
Bilet normalny: 18 zł
Bilet w przedsprzedaży: 15 zł
Bilety dla grup (szkoły) 15 zł
Karnet 5 tytułów: 79 zł
Karnet 10 tytułów: 149 zł
Bilet dla seniorów 12 zł (wybrane seanse oznaczone w programie)
Bilet dla posiadaczy kart Kinoteki: 15 zł

Ponadto, pod koniec kwietnia i w maju, AfryKamera zaprezentuje 5 tytułów filmowych w innych miastach Polski: Wallay reż. Berni Goldblat, Felicite reż. Alain Gomis, Nie jestem czarownicą reż. Rungano Nyoni, Kosmiczna Surykatka reż. Hanneke Schutte Adama reż. Simon Rouby.

Łódź, Kino BODO, 13-15 kwietnia
Sosnowiec, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, 18-21 kwietnia
Zamość, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” 19-22 kwietnia
Częstochowa, OKF ILUZJA, 19-22 kwietnia
Konin, Kino Oskard, 20-22 kwietnia
Nowy Sącz, Kino Sokół 20-22 kwietnia
Gorzów Wielkopolski, Kino 60 krzeseł/DKF Megaron

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s