Ściana w łazience, ściana w kabinie

Od lat ściany łazienki wykładamy przed wszystkim kafelkami. Ostanie zmiany na rynku kabin prysznicowych mogą jednak doprowadzić nie tylko do poszerzenia oferty o nowe, awangardowe wzory, kształty, wielkości i zdobienia, ale także do upowszechnienia innych materiałów. Wszystko to przez dążenie do zachowania wizualnej ciągłości całego pomieszczenia. Niewykluczone, że trend ten zostanie z nami na dłużej.

Fot._Aquaform_1Houzz Bathroom Study to coroczny raport wydawany przez poczytny amerykański portal wnętrzarski. Użytkownicy są w jego ramach pytani o przeprowadzony, będący w trakcie realizacji lub planach na najbliższą przyszłość remont łazienki. Według zawartych w edycji 2017 doniesień, w minionym roku ankietowani najchętniej wydawali pieniądze na modernizację prysznica. Spośród osób, które odnawiały łazienkę, ten element wystroju poddało renowacji 42 proc. respondentów. Ponad połowa z nich rozbudowała strefę natryskową – często kosztem wanny. I choć trzeba pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych więcej osób mieszka w domach jednorodzinnych, w których znajduje się więcej niż jedna łazienka, wydaje się że i u nas modne staje się zwiększanie – chociażby wizualne – ilości miejsca przeznaczonego na kabinę prysznicową. – Kąpiel w wannie ma wciąż mniej więcej tyle samo zwolenników, co prysznic w kabinie. Obserwujemy jednak wzrost zainteresowania rozwiązaniami natryskowymi, harmonijnie komponującymi się z wystrojem wnętrza, a więc modelami wnękowymi i bezbrodzikowymi – mówi Katarzyna Choniawko z Aquaform.

Poszukiwanie ciągłości

Z zawartego w raporcie Houzz porównania listy materiałów stosowanych najchętniej jako pokrycie ścian i posadzek w strefie prysznicowej i jej bezpośrednim sąsiedztwie wywnioskować można, że respondenci dążą do stosowania tych samych rozwiązań w całej łazience. Prawdopodobnie związane jest to z rosnącą popularnością nowoczesnych kabin pozbawionych brodzika. – Kabiny wolnostojące, pozbawione brodzika i progu, znane jako modele „walk-in”, na pierwszy rzut oka trudno zauważyć. Często składają się z pojedynczej tafli szkła dużej grubości – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Jako ich wyposażenie, największą popularnością cieszą się dyskretne baterie podtynkowe. Efektem upowszechnienia takich zestawów jest radykalne zredukowanie liczby widocznych elementów wyposażenia strefy natryskowej. Skutkuje to wyeliminowaniem wyraźnego podziału na kabinę i resztę łazienki – mówi przedstawicielka firmy Aquaform. Ze względów ekonomicznych rezultatem zjawiska może być ograniczenie popytu na drogie płyty z naturalnego kamienia oraz impregnowane, wodoodporne deski z egzotycznych gatunków drewna. Podczas gdy dotychczas wystarczyło kupić je w ilości Fot._Aquaform_newwystarczającej na jedną ze stref, by podążyć za trendami uspójniającymi wystrój całego pomieszczenia, dziś trzeba by wyłożyć nimi większy obszar. Z drugiej strony, moda może być motorem napędzającym popularność rozmaitych, odpornych na wilgoć nośników treści.

Kafle na nowo

Dzięki popularności kabin walk-in, łazienka zyskuje na znaczeniu jako przestrzeń reprezentacyjna i dodatkowy obszar ekspresji właściciela. W pełni przejrzyste przeszklenia, pozwalające wykorzystać ściany strefy prysznicowej jako nośnik atrakcyjnych treści – łącznie z pozostałymi powierzchniami łazienki – dają zupełnie nowe pole aranżacji. Zyskujemy miejsce na zdecydowane akcenty kolorystyczne, mozaiki, wdrukowane w powierzchnię kafli grafiki czy ekspozycję lubiących wilgoć roślin. Jako surowiec popularyzuje się w łazience: designerski, surowy beton architektoniczny, pokryte winylem wodoodporne tapety czy dostępna w wielu kolorach farba, która dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym i zabezpieczeniem przed wilgocią może pokrywać ściany w bezpośrednim sąsiedztwie źródła wody. W efekcie zyskujemy środki, by umieścić na powierzchniach pionowych łazienki, co tylko przyjdzie nam do głowy. Dzięki zniknięciu fizycznego wyodrębnienia kabiny prysznicowej, obecnie ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s