Dwa indyjskie spektakle w Teatrze Powszechnym

W Teatrze Powszechnym w Warszawie zaprezentowane zostaną dwa indyjskie spektakle: „Strachu NIE MA” i „Dr Faustus”.

14 i 15 marca o 19:30 oraz 16 marca o 18:00 odbędą się pokazy „Strachu NIE MA” w reż. Łukasza Chotkowskiego. Współorganizatorami spektaklu są: Teatr Powszechny w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Kasba Arghya z Kalkuty i organizacja Maitri. „Strachu NIE MA” oparty jest na wywiadach z wdowami z Vrindavan, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez twórców spektaklu w Indiach, w aszramie „Maitri”. Twórcy z Polski i Indii pokazują indywidualne historie życia wdów, ich codzienność, miłość, śmierć, Boga, który jest dla nich wybawieniem. Chcą, by kobiety mówiły własnym głosem, głosem, którego nie chce się słyszeć. Vrindavan jest miejscem kultu w Indiach, z racji dzieciństwa, które spędził tam Krishna. Vrindavan, nazywane jest też „miastem wdów” – pielgrzymują do niego i zamieszkują je kobiety z całych Indii, które utraciły mężów i zostały pozbawione środków do życia. Opieki nad nimi podjęła się m.in. organizacja pozarządowa „Maitri”, która jest partnerem projektu.

Strachu-NIE-MA-1

Z kolei 17 marca o 19:30 oraz 18 marca o 18:00 zaprezentowany zostanie spektakl „Dr Faustus” w reż. Manisha Mitry. To widowiskowe przedstawienie indyjskich artystów z Teatru Kasba Arghya. Żywiołowy taniec, barwne kostiumy i muzyka na żywo pozwalają widzom przenieść się w podróż doktora Fausta. Wielki indywidualista, kapłan odwiecznego rytuału tragicznej miłości, zmagający się z fundamentalnymi pytaniami o istotę zła i życie po śmierci, musi skonfrontować się z tradycyjną społecznością. Manish Mitra i jego zespół na nowo odczytują jedno z największych dzieł europejskiej literatury, uwypuklając jego uniwersalne przesłanie, aktualne nawet w zupełnie innym kręgu kulturowym i religijnym.

Dr-Faustus---fot

Więcej informacji o spektaklach:
– „Strachu NIE MA”: www.powszechny.com/spektakle/strachu-nie-ma,s947.html
– „Dr Faustus”: www.powszechny.com/spektakle/dr-faustus,s1463.html

Spektakl „Strachu NIE MA” jest częścią polsko-indyjskiej współpracy kulturalnej rozwijanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach działań w Azji.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s