4 dni, 10 koncertów, 3 wykonawców po raz pierwszy w Polsce – Siesta Festival 2018

Już niebawem, bo od 19 do 22 kwietnia w Gdańsku ósma już edycja festiwalu muzyki world, jazz, kultury luzofońskiej, boler, moir, samb i innych hipnotycznych rytmów.

siestafestival-2018

Festiwal już w czwartek rozpocznie koncert Sary Tavares, posiadaczki jednej z najbardziej charakterystycznych barw głosu w całej muzyce luzofońskiej. Artystka wystąpiła po raz pierwszy w Polsce przy okazji pierwszej edycji Siesta Festival, miała wystąpić ponownie w zeszłym roku, lecz kłopoty zdrowotne zmusiły ją do odwołania działalności estradowej. Tym razem otworzy festiwal koncertem w klubie Stary Maneż i przedstawi nam prócz swych przebojów najnowsze utwory pochodzące z ostatniej płyty, których nie miała jeszcze okazji zaprezentować polskiej publiczności.
Sara Tavares czwartek 19.04.2018, g. 19:00, Stary Maneż

Po raz pierwszy w Polsce gościć będzie tegoroczny nominowany do nagrody Grammy w kategorii „najlepsza wokalna płyta jazzowa” wyśmienity muzyk Raul Midon. Gdy artysta skończył partię solową w jednej z piosenek Herbiego Hancocka ten rzekł: „no to ja już nie mam nic do roboty” – i samo to może być zapowiedzią tego, co nas czeka podczas piątkowego występu Raula. Grał ze wspomnianym Hancockiem, Stevie Wonderem, Jose Feliciano, Shakirą, Lizz Wright, Marcusem Millerem, Richardem Bona, Dianne Reeves… Mówienie o nim, że to artysta jazzowy, to za mało – to artysta totalny, a przekonać o tym będzie można już wkrótce:
Raul Midon, piątek 20.04.2018, g. 17:00, Filharmonia Bałtycka

Zaraz po koncercie Raula Midon swoją scenę w Filharmonii Bałtyckiej zajmie swoją cudowną muzyką Marta Gomez: siedem albumów, moc nagród, wspaniałe teksty, czarowny głos, karaibskie rytmy, andyjskie melodie, kolumbijskie brzmienia i boliwijskie tańce przeplecione jazzem i popem dają jedyną w swoim rodzaju cudowną całość.
Marta Gomez, piątek 20.04.2018, g. 20:00, Filharmonia Bałtycka

Festiwalowa sobota należeć będzie do jednego z największych artystów world music, jednego z najbliższych nam siestowych przyjaciół, namaszczonego przez nieodżałowaną Cesarię, twórcę części repertuaru m.in. królowej fado, Marizy – naszym gościem będzie Tito Paris, który nareszcie po latach koncertowania, które uwielbia, nagrywania płyt dla innych wykonawców wydał swoją nową płytę i właśnie ją przede wszystkim przedstawi na Siesta Festival 2018. A że jest uwielbiany nad Wisłą jak niemal nigdzie na świecie, to zagra i zaśpiewa dla nas koncert po koncercie jednego dnia niemal bez przerwy:
Tito Paris, sobota 21.04.2018, g. 17:00 i 20:00, Filharmonia Bałtycka

Niedziela, ostatni dzień festiwalu to występ największego, najbardziej popularnego zespołu wokalnego świata. Po latach nieobecności w Polsce, po niezliczonej liczbie nagród, złotych i platynowych płyt, owacji na najważniejszych scenach koncertowych świata, na koncercie, który może być jedynym w tym roku ich występem w Europie, a nie tylko w Polsce TAKE 6
Take 6, niedziela 22.04.2018, g. 19:00, Filharmonia Bałtycka

Festiwalową tradycją jest, że kończy się klubową, taneczną fiestą i w tym roku będzie nie inaczej. Wodzirejem i mistrzynią ceremonii będzie po raz pierwszy goszcząca w naszym kraju Roberta Sa – najsłynniejsza obecnie artystka rozśpiewanej Brazylii, która coraz śmielej czyni sobie również na światowym rynku muzycznym. Nie bez kozery to właśnie ona uświetniła ceremonię zamknięcia igrzysk olimpijskich na wypełnionym po brzegi stadionie Marakana. Roberta w swej twórczości łączy stare z nowym, Brazylię z Portugalią, obie Ameryki… …a my przy okazji liczymy, że podzieli się z nami już w kwietniu swoim gorącym, letnim, brazylijskim słońcem.
Roberta Sa, niedziela 22.04.2018, g. 22:00, Stary Maneż

Osobnym zjawiskiem festiwalowym są coroczne Noce Fado, kolacje, rozmowy, koncerty – spektakle pragnące przybliżyć atmosferę tradycyjnej lizbońskiej tawerny nam, śledziożernym mieszkańcom kraju uznawanego przez mieszkańców południa niemal za biegun zimna. Co roku wieczory te cieszą się wielką popularnością i estymą, a goszczą na nich takie sławy jak Pedro Moutinho, Helder Moutinho, Cuca Roseta, Raquel Tavares czy Mario Pacheco. W tym roku królową trzech wieczorów z fado i Lizboną będzie fantastyczna Fabia Rebordao (przy okazji będzie to jej pierwsza wizyta w Polsce!).
Fabia Rebordao, czwartek, piątek, sobota 19, 21 i 22.04.2018, g. 22:00, Filharmonia Bałtycka, Noce Fado na Siesta Festival.

Dziesięć koncertów w cztery dni. Wspaniali artyści. Cudowna atmosfera tworzona przez przemiła publiczność, urok i historię miasta, niespotykane w takim zestawieniu takie dźwięki. Siesta Festival 2018 gorąco się poleca 19-22 kwietnia 2018, Gdańsk.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s