MATER DOLOROSA w Teatrze Lalka

W imieniu Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie zapraszam na spektakl Mater Dolorosa w reżyserii Darii Kopiec, w opracowaniu muzycznym Kacpra Kuszewskiego. To polifoniczna opowieść o dziewczynie, która zgodziła się zostać świętą. Na przedstawienie zapraszamy widzów od 10 roku życia oraz dorosłych. Widowisko jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie.

GZ_Lalka_Mater_Dolorosa_gen

Mater Dolorosa

Reżyseria i scenografia: Daria Kopiec
Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Kacper Kuszewski
Muzyka i aranżacja: Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz, Karolina Matuszkiewicz
Choreografia: Aneta Jankowska
W obsadzie: Beata Duda-Perzyna, Aneta Harasimczuk, Anna Porusiło-Dużyńska, Grzegorz Feluś, Wojciech Pałęcki

GRAMY:
24 marca, godz. 17:30
25 marca, godz. 18:00
27 marca, godz. 11:00

Dla widzów 12 +

Czas trwania: 50 min.

„Chwilowe szczęście, jakie daje bycie wybraną spośród wszystkich dziewcząt na świecie, to tylko jedna z perspektyw. Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Marii. Kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, opiekunki, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń. Życie Marii pełne jest pokory i wyrozumiałości wobec dokonującej się na jej oczach przepowiedni. Często w tym doskonałym wizerunku trudno dostrzec emocje prawdziwego człowieka. Czy ta młoda dziewczyna zdawała sobie sprawę, jaki los ją czeka? Czy nigdy nie miała wątpliwości? Na te pytania Pismo Święte nie daje odpowiedzi.

Mater Dolorosa to próba sportretowania Matki Boskiej widziana z perspektywy sacrum i profanum. Koncert, gdzie pieśń liturgiczna, świecka, ludowa, towarzyszy poetyckiemu obrazowi układającemu się w sceny z życia matki, która traci dziecko. Gdzie motyw żałoby jest nieodłącznym elementem rytuału wchodzącego w cykl życia i śmierci. A czas rozciągnięty zostaje pomiędzy przypowieścią Biblijną a współczesnością. Figura matki okazuje się pretekstem do refleksji nad cudem narodzin i bólem w obliczu śmierci jej dziecka. A przestrzeń teatralna do poszukiwań odpowiedzi na temat ludzkich emocji i wątpliwości, jakie mogły towarzyszyć Marii w  trudnej drodze ku świętości.”

Daria Kopiec

W ramach Festiwalu Nowe Epifanie w Teatrze Lalka odbędzie się również prapremierowy spektakl Król Marionetek. Szczegóły na stronie: www.teatrlalka.pl

***
Nowe Epifanie 2018
IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny
14 lutego – 25 marca 2018

Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej 9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II  – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: www.noweepifanie.pl

Aktualności: www.facebook.com/noweepifanie

***
Zapraszamy na stronę Teatru Lalka: www.teatrlalka.pl

Sprawdź nasze profile na: Facebooku, Instagramie i Twitterze.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s