Oddech wolny od smogu

Smog to prawdziwa zmora polskich miast. Jesteśmy w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów  w Europie. Wyjeżdżając w wolnym czasie dobrze wybierać miejsca, gdzie można oddychać czystym powietrzem. Jednym z nich jest kompleks Manor House SPA w mazowieckich Chlewiskach, gdzie w dbałości o zdrowie gości w czasie rzeczywistym monitoruje się stężenie pyłów zawieszonych.

Oddech-bez-smogu-w-Manor-Ho

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zanieczyszczenia powietrza zabijają co roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska, w Polsce z tego powodu przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób rocznie. Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 33 znajdują się w Polsce. Ekolodzy, naukowcy, lekarze alarmują: Polska się dusi!

Niestety z każdym rokiem problem jakości powietrza staje się coraz poważniejszy, a my każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Substancje te osadzają się na powierzchni skóry, przenikają w jej głębsze warstwy, co przyspiesza oznaki starzenia. Najgorszy jest smog, czyli chmura związków chemicznych i pyłów przemysłowych unosząca się nad dużymi ośrodkami miejskimi, którą potęguje mgła i bezwietrzna pogoda. Taki koktajl związków jest ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Ciężko się ochronić przed ich szkodliwym wpływem, a oddychać musimy, niezależnie od jakości otaczającego nas powietrza. Wdychane powietrze pełne zanieczyszczeń jest niebezpieczne dla całego organizmu, bowiem szkodzi wielu narządom ciała. Na szczęście nasza świadomość rośnie, powstaje sieć sensorów powietrza, które umożliwiają monitorowanie stanu powietrza i zobaczenie w czasie rzeczywistym czym oddychamy w danej lokalizacji na mapach online.

Lato-w-hotelu-Manor-House-S

Na terenie kompleksu hotelowego Manor House SPA w mazowieckich Chlewiskach zainstalowano system monitorowania, który pozwala na bieżąco szczegółowo analizować stan i mierzyć jakość powietrza (poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu). Sensor Airly zbierając informacje z obszaru o promieniu 1,5 km i przetwarzając miliony gotowych do wykorzystania danych mierzy m.in.: temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Dzięki zaawansowanym algorytmom pozwala również sprawdzić prognozę czystości powietrza na najbliższe 24 godziny. Platforma Airly umożliwia sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji oraz w jej najbliższym sąsiedztwie.

„Z zaniepokojeniem obserwujemy alarmujące komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w polskich miastach, dlatego zdecydowaliśmy się na zainstalowanie czujników Airly. Musimy mieć świadomość jak niebezpieczny dla naszego zdrowia jest smog, dlatego dobrze wiedzieć czym oddychamy” – mówi Grażyna Wrona, Prezes Manor House SPA i dodaje: „Mamy to szczęście, że Chlewiska leżą w otoczeniu obszarów Natura 2000 objętych ochroną, a na terenie kompleksu Manor House SPA dzięki wspaniałemu drzewostanowi rozległego, zabytkowego parku mamy lepsze powietrze niż wiele regionów Polski, zwłaszcza duże miasta”.

Mapa

Czujniki zostały zainstalowane w ogólnodostępnym miejscu (na futrynie drzwi wejściowych do Pałacu Odrowążów), gdzie każdy gość może sprawdzić bieżące wskaźniki. Odczyty mogą być sprawdzone również online bez wychodzenia z pokoju na własnym smartfonie czy komputerze. Sensor Airly przedstawia dane pomiarowe w czasie rzeczywistym za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą CAQI.

Indeks jakości powietrza Zanieczyszczenie powietrza
PM10 [μg/m3] PM2,5 [μg/m3]
Bardzo dobry 0-25 0-15
Dobry 25-50 15-30
Umiarkowany 50-90 30-55
Dostateczny 90-135 55-82.5
Zły 135-180 82.5-110
Bardzo zły > 180 > 110

Pomiary są widoczne także na specjalnej mapie: https://map.airly.eu/pl/, na bieżąco można też monitorować  jakość powietrza w Manor House SPA na stronie obiektu.

Raport wygenerowany za miesiąc styczeń 2018 wskazuje, że powietrze w Chlewiskach było w ponad 90 procentach czasu sprzyjające aktywnościom na zewnątrz (odpowiednio: PM 2,5 – 91,5% i PM 10 – 92,9%, czyli bardzo dobre, dobre lub umiarkowane). Obecnie takie wyniki w naszym kraju stają się bezcenne, bowiem w ostatnim czasie w większości polskich miast jakość powietrza jest alarmująco niebezpieczna, zagrażająca zdrowiu Polaków. Jest wiele takich dni, kiedy to mieszkańcy Krakowa czy Warszawy gołym okiem mogą zobaczyć wszechobecny smog.  W zeszłym roku w Rybniku normy zanieczyszczeń były przekroczone 30 razy. Według międzynarodowego rankingu airvisual.com 9 lutego br. Wrocław był po raz kolejny najbardziej zanieczyszczonym miastem nie tylko Polski, Europy, ale i świata. Problem dotyczy nas wszystkich. Trzeba o tym mówić dużo i głośno, by wymóc wprowadzenie systemowych rozwiązań, które doprowadzą do znacznego ograniczenia zjawiska smogu.

Pamiętajmy też, że również w Polsce są miejsca bardziej przyjazne naszym płucom. Planując czas wolny czy to spędzany samemu lub z najbliższą osobą, czy też z rodziną lub grupą przyjaciół, warto uwzględnić jakość powietrza w regionie, w którym zamierzamy odpocząć.

Wiosna-w-parku-Manor-House-

Więcej informacji na: www.manorhouse.pl

***
Manor House SPA – tu historia łączy się z luksusem i energią

Mazowiecki kompleks pałacowo-parkowy Manor House SPA z pięciogwiazdkowym Pałacem Odrowążów, klimatycznym, czterogwiazdkowym hotelem w zabytkowej Stajni Platera i Termach Zamkowych to enklawa spokoju i dobrej energii. Pałac Odrowążów to jedna najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Św. Jacek Odrowąż, właściciel Chlewisk w XII w., jako jedyny Polak został wyróżniony posągiem na placu przed Katedrą św. Piotra w Rzymie. Dziś w stylowych wnętrzach można zaznać prawdziwie królewskich snów, a urzekające piękno natury i ponadczasowa elegancja arystokratycznych tradycji sprawiają, że czas tu zwalnia. Manor House SPA – hotel dla dorosłych, przyjazny weganom i alergikom – to urokliwe miejsce dla ciała, duszy i umysłu. Można skorzystać tu z energetycznych zabiegów w Gabinetach Bioodnowy z najlepszym holistycznym SPA w kraju i Akademią Holistyczną Alchemia Zdrowia®, zrelaksować się w Łaźniach Rzymskich oraz w pierwszym w Polsce bezchlorowym basenie z plazmatyczną wodą ożywioną metodami Grandera i dr. Keshego. Wspaniałym dopełnieniem luksusowego wypoczynku są wyśmienite dania tradycyjnej kuchni polskiej i wegańskiej oraz autorska „Dieta Życia”. Kompleks w Chlewiskach otoczony jest zabytkowym parkiem z pomnikami przyrody z Kamiennym Kręgiem Mocy i Witalną Wioską® SPA. Jest to także Polskie Centrum Biowitalności o potwierdzonym oddziaływaniu energetycznym do 30.000 jednostek w skali Bovisa.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s