Moda na czerń w łazience

Czerń nadaje wystrojowi wnętrz elegancji, siły i charakteru. Mimo to, w niewielkich pomieszczeniach decydują się na nią tylko najodważniejsi. Nic dziwnego –choć zastosowanie tego koloru może przynieść w łazience niesamowite efekty, wymaga dużej biegłości aranżacyjnej. Trendy na 2018 rok bardzo mu jednak sprzyjają.

Fot._Aquaform_newW modzie czerń jest synonimem elegancji. Mówi się, że wyszczupla i do wszystkiego pasuje. Mimo to, w przypadku wystroju wnętrz wiele osób jej unika. Powszechnie uchodzi w tym kontekście za optycznie przytłaczającą i zmniejszającą pomieszczenie. Nie zawsze słusznie. Łazienkowe trendy, których popularność jest spodziewana w 2018 roku, mogą pomóc zmienić te przekonania i zrehabilitować najciemniejszy z kolorów w oczach wszystkich, którzy myślą o remoncie. Oto kilka modnych rozwiązań, które –mimo istotnej roli czerni – doskonale sprawdzą się także w niewielkiej łazience.

W armaturze „black is back!”

Jak napisała na swoim blogu autorka książki „Wystylowane: sekrety aranżacji wnętrz”, w 2018 roku rynek zawojują czarne baterie łazienkowe – Czarny jest ponadczasowy, nie wychodzi z mody i pasuje do niemal każdej powierzchni, surowca i typu wyposażenia. Dzięki temu łatwo dopasować armaturę w tym kolorze do już istniejących łazienek – pisze Emily Henderson. – Czarny wrócił i ma się lepiej niż kiedykolwiek – dodaje. Przewidziana przez nią popularność nietypowych baterii wydaje się wiązać z innym wspominanym w kontekście nowego roku trendem. Zmienia się podejście do łazienki – zyskuje ona na znaczeniu jako przestrzeń reprezentacyjna i dodatkowy obszar ekspresji właściciela. Będące na czasie duże, w pełni przejrzyste przeszklenia pozwalają wykorzystać wnętrze kabiny jako nośnik atrakcyjnych treści. – W przypadku kabin walk-in, przyjmujących postać pojedynczej szklanej tafli -bez dodatkowych ścianek i drzwi – cała łazienka postrzegana jest jako całość – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Można dzięki temu tworzyć bardziej spójne, przemyślane kompozycje, w których zastosowanie mają przyciągające uwagę, nietypowe – czy to pod kątem koloru czy kształtu – baterie natryskowe – opowiada.

Zamiast chromu i bieli

Fot._Aquaform_1Z nowoczesnymi kabinami i obszernymi przeszkleniami związany jest kolejny sposób na bezpieczne i eleganckie zarazem wykorzystania czerni w łazience. Tak jak w przypadku armatury, w nowościach natryskowych 2018 roku będzie ona zastępować standardowy chrom. – W związku z wizualnym „otwieraniem” przestrzeni łazienkowej, niezwykłą popularnością cieszą się kabiny walk-in oraz te z superniskim brodzikiem. Widzimy, że coraz chętniej są one łączone z prostopadłościennymi kabinami, w których profile, uchwyty i osłony zawiasów są czarne – mówi Katarzyna Choniawko. – Czarne obramowanie tafli szkła tworzących kabinę sprawia, że jest ona dobrze widoczna, a z drugiej storny – wygląda szykownie i dobrze komponuje się z nowoczesną aranżacją wnętrza – dodaje ekspert marki Aquaform.

Przestrzeń dla kontrastów

Choć w zakresie popularności wykorzystania w łazience i kuchni wciąż zdecydowanie dominuje biel, coraz bardziej świadomi trendów i trików aranżacyjnych użytkownicy, chętnie sięgają po ciemne kafle i farby w kolorze nocnego nieba. W praktyce wykorzystywane są tu zasady optyki. Biały odbija najwięcej światła spośród wszystkich kolorów. Obiekty tej barwy, szczególnie błyszczące, zdają się wręcz przekraczać swoje ramy. Ich wizualne właściwości sprawiają, że wyglądają na większe, „wychodzą” w stronę patrzącego i wydają się bardziej przestrzenne. Wiedząc, że malując wszystkie ściany i sufit na biało i wykładając kafle w tym samym kolorze można osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego, sięgamy po przełamujące tę świetlistą dominację czernie, grafity i granaty. Jedna ciemna ściana czy pas kafli mogą wystarczyć, by wizualnie zrobić miejsce „rozpychającej się” bieli i – dzięki skontrastowaniu – zyskać optyczną przestrzeń.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s