Nietypowe prysznicowe

Projektanci i producenci wyposażenia łazienkowego udowadniają, że prysznic nie musi być nudny. Oto przegląd nietypowych, inspirujących rozwiązań do strefy natryskowej.

Fot._Aquaform_1Wyposażenie strefy prysznicowej ewoluuje w dużym tempie. Awangarda trafia pod strzechy. Na interesujące rozwiązania wzornicze i funkcjonalne majstersztyki można coraz częściej natknąć się nie tylko w żurnalach i willach, ale także w łazienkach zwykłych ludzi. Oto kilka nieoczywistych pomysłów, które – choć zrodzone dla luksusu – mogą zostać zaadaptowane także przez „Kowalskiego”.

Kilka prostokątów załatwia sprawę

Moda na lofty, industrializm oraz cieszący się niesłabnącą popularnością minimalizm równolegle prowadziły do uproszczenia form. Oczywiste kiedyś w łazienkowych wnętrzach zaokrąglenia coraz częściej zastępowane są ostrymi krawędziami. Ekstremalnym przejawem tego trendu w strefie natryskowej jest redukcja wszystkich jej elementów funkcjonalnych do kilku szklanych, chromowanych, a czasem także akrylowych prostopadłościanów.

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie kabinami prysznicowymi, w których podstawa ma kształt prostokąta lub kwadratu. Mimo bardziej skomplikowanego w ich przypadku montażu, duża popularnością cieszą się brodziki superniskie, niemal zlicowane z poziomem podłogi – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Coraz częściej klienci pytają także o kabiny typu walk-in, w których odpływ jest zintegrowany z posadzką. W związku z tym, wśród nowości, których premiery przewidujemy na 2018 rok, zdecydowanie dominować będą linie proste – zapowiada. Podobne tendencje obserwujemy także w przypadku baterii natryskowych. Na rynku pojawiła się ostatnio podtynkowa armatura prysznicowa, w której do prostokątnego panelu regulacyjnego z uchwytami o prostokątnym przekroju dopasowana została deszczownia, zbudowana tak, że ze ściany wystaje pojedynczy prostopadłościan. Tak właśnie kilka prostokątów może załatwić sprawę aranżacji strefy natrysku.

Zewsząd woda

Fot._AquaformW śmiałych, designerskich i wymagających dużej przestrzeni rozwiązaniach prysznicowych zauważyć można także tendencję do zwiększania liczby punktów z których leci woda oraz lokalizowania ich na nietypowe sposoby. Jedno ze studiów zaproponowało horyzontalny natrysk, w którym użytkownik kładzie się jak w kabinie solarium. Rozwiązanie przybiera formę dwóch umieszczonych poziomo prostopadłościanów. W górnym umieszczono kilka mini-deszczowni. Na dolnym przewidziano miejsce dla zażywającej kąpieli osoby oraz na odpływ. Zorientowanym pionowo odpowiednikiem jest pierścień, na obwodzie którego znajdują się skierowane do środka bicze wodne. Przypomina urządzenia kąpielowe z filmów science-fiction. Oba opisane powyżej rozwiązania są bardzo efektownie i najprawdopodobniej bardzo drogie. Zajmują przy tym mnóstwo miejsca. Istnieje jednak odpowiednik, mające zastosowanie także w przeciętnych pod względem metrażu i przychodów gospodarstwach domowych – Konstrukcją, która umożliwia zainstalowanie kilkukierunkowego natrysku w warunkach standardowej przestrzeni są kabiny wnękowe. Do dyspozycji są w ich przypadku trzy pionowe powierzchnie. Czwartą stanowią przeszklone drzwi – tłumaczy Katarzyna Choniawko z Aquaform.

Natrysk znikąd

Zapędy projektantów w redukowaniu zaszły na tyle daleko, że najśmielszym klientom proponują oni prysznice, których właściwie nie ma. Wbudowany w podwieszany sufit panel z punktami natryskowymi umieszczony jest w tym przypadku nad dyskretnym odpływem liniowym lub takim przyjmującym formę okręgu. Rozwiązanie umożliwia wkomponowanie strefy prysznicowej w przestrzeń łazienki. Przenikają się one i są właściwie nierozróżnialne. Nie da się odmówić temu pomysłowi elegancji i redukcjonistycznego rozmachu. Można mieć jednak wątpliwości, czy skraplanie się wody w całym pomieszczeniu, wszechobecna wilgoć i nieograniczona wizualnie śliska podłoga nie są symptomami świadczącymi o przeroście formy nad treścią.

fot. materiały prasowe

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s