Local Fair Trade Film Festival Łodzi i Warszawie

W styczniu w Łodzi i Warszawie można będzie zobaczyć filmy związane z tematyką Fair Trade. LOCAL FAIR TRADE FILM FESTIVAL jest kontynuacją wydarzenia, które pod nazwą Fair Trade Film Festival w listopadzie ubiegłego roku gościło w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. 

screenshooter-imageconverte
W programie dwa pokazy wybranych krótkich filmów dokumentalnych i degustacja przekąsek z certyfikatem Fairtrade. Dla widzów dostępne będą również materiały informacyjne. Głównym założeniem jest przybliżenie idei Sprawiedliwego Handlu oraz przedstawienie, jak w praktyce działa Fairtrade. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

W ramach LOCAL FAIR TRADE FILM FESTIVAL będzie można obejrzeć filmy zebrane w dwa bloki krótkich metraży: „Czym jest Fairtrade” oraz „Mamy głos: producentki Fairtrade”.

LINK do programu festiwalu w Warszawie: 
www.fairtrade.org.pl/festiwal-filmowy-warszawa-…

LINK do programu festiwalu w Łodzi:
www.fairtrade.org.pl/festiwal-filmowy-lodz-2018

W bloku „Czym jest Fairtrade” pokażemy m.in. film „Fairtrade jest ważny”. Naszymi przewodnikami po rejonie masywu Mlandżi na południu Malawi są Edson Maotchedwe i Tsala Mwale, którzy utrzymują się z pracy przy produkcji herbaty. Kamera towarzyszy mieszkańcom społeczności w polu, w kościele, przy budowie mostu i podczas zebrania rolników zrzeszonych w spółdzielni Sukambizi. Bohaterowie filmu opowiedzą, w jaki sposób zakup karetki, wspólnego motocykla czy budowa oddziału położniczego odmieniły życie mieszkańców okolicy.

screenshooter-imageconverte

Zwracamy również uwagę na krótki dokument „Czy handel może wyciągnąć ludzi z biedy”, który jest próbą odpowiedzi na pytanie czy handel międzynarodowy może być skutecznym remedium na szerzące się ubóstwo. 19-letnia studentka Yohanna wyrusza z Londynu do Suazi – jednego z najmniejszych państw na kontynencie afrykańskim. Połowa mieszkańców Suazi musi przeżyć za mniej niż 2 dolary dziennie. Jednym z głównych zajęć miejscowej ludności jest uprawa trzciny cukrowej. Tamtejsi rolnicy muszą zmagać się nie tylko z kapryśną pogodą – zmiana klimatu prowadzi do zaburzenia wzorców pogodowych, wywołując coraz dłuższe okresy suszy – ale również z bardzo słabą pozycją wobec firm zajmujących się handlem cukrem. Czy w takich warunkach możliwy jest zrównoważony rozwój, uwzględniający potrzeby społeczne, ekonomiczne i środowiskowe producentów ze Suazi? I jaką rolę może odegrać tu ruch Sprawiedliwego Handlu? Zamiast oferowania prostych czarno-białych odpowiedzi, autorzy filmu nakreślają szeroki krajobraz handlu międzynarodowego, wskazując na jego najsłabsze punkty.

W bloku filmowym „Mamy głos: producentki Fairtrade” polecamy uwadze widzów mi.n. niezwykły film o rezerwacie przyrody Cerro Candelaria „Górski rezerwat przyrody Puro w Ekwadorze” (reż. Andy Orchard, Kendal Kempsey), na którego obszarze odkryto wiele unikatowych gatunków flory i fauny. Kawa okazała się natomiast doskonałą alternatywą dla owoców, których uprawa odciskała znaczące piętno na lokalnym ekosystemie.

123

Kolejnym obrazem wartym uwagi jest film „Mamy głos: Producentki kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej” – przejmujący zapis codziennych zmagań kobiet o godność i perspektywę poprawy swojego losu. W 2015 roku grupa 25 kobiet zajmujących się uprawą kakao w departamencie Daloa na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzięła udział w projekcie filmowym. Uczestniczki samodzielnie napisały scenariusz, a następnie odegrały role w filmie, dzięki któremu mogły otwarcie opowiedzieć o swoich problemach i wyrazić swoje potrzeby. Wątek fabularny przeplatają sceny dokumentalne, w których kobiety szczerze opowiadają o swojej codzienności: nie mają prawa posiadać ziemi, a kakao, które zbiorą, sprzedają mężczyźni. Ich spłachetki ziemi są zaniedbane, ponieważ nie mają pieniędzy na inwestycje. Z drugiej strony coraz więcej kobiet bierze udział w zebraniach spółdzielni, a niektóre pełnią nawet ważne funkcje.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska.

Festiwal jest organizowany w ramach europejskiego projektu „Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond”.

***
Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska to organizacja pożytku publicznego będąca wyłącznym przedstawicielem Fairtrade International w Polsce. Jest ogólnopolską organizacją, której początki to założona w 2009 roku nieformalna Koalicja Sprawiedliwego Handlu, utworzona m.in. przez Polską Akcję Humanitarną i Polską Zieloną Sieć. Fairtrade Polska zajmuje się promocją idei Fairtrade wśród konsumentów i wspieraniem firm w zakresie certyfikacji i licencjonowania Fairtrade.

www.fairtrade.org.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s