Muzeum Wódki otwarte dla wszystkich!

Najbardziej niezwykłe muzeum w Warszawie jest już otwarte dla zwiedzających. Mieszczące się przy placu Teatralnym Muzeum Wódki, to bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych inauguracji tego roku. Zwiedzający wreszcie będą mogli zagłębić się w historię tego znamienitego polskiego trunku, jakim jest wódka. Gwarantujemy – liczba, jakość i wyjątkowość eksponatów zaskoczy nawet największych znawców historii alkoholi.

fot-Maciej-Kr+-ger171128

Muzeum Wódki na start

Takiego Muzeum Warszawa jeszcze nie miała! 16 grudnia, w samym centrum miasta, przy ulicy Wierzbowej 9/11, drzwi dla zwiedzających otworzyło pierwsze Muzeum Wódki. Obiekt szczyci się największą na świecie kolekcją blisko 10.000 przedmiotów związanych z historią wódki. To obowiązkowy i niezwykle interesujący punkt na turystycznej i kulturalnej mapie Warszawy. Bilet wstępu to koszt zaledwie 19 zł lub 39 zł w wersji z degustacją.

– Dzień otwarcia Muzeum Wódki dla zwiedzających był niezwykle długo wyczekiwanym dniem. Razem z Adamem Łukawskim, współtwórcą kolekcji Muzeum, od dawna marzyliśmy o tym, aby zaprezentować naszym Gościom, jak niezwykle cenną i szalenie fascynującą historię ma wódka, trunek, który narodził się w Polsce, i z którego jesteśmy bardzo dumni, jako naród. Kolekcja obejmuje blisko 10 tys. eksponatów, które każdy z nas gromadził od blisko 20 lat! Jest zatem co podziwiać i jestem przekonany, że każdy zafascynuje się Muzeum Wódki, tak samo, jak my – mówi Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Muzeum Wódki.

fot-Maciej-Kr+-ger1711271

Od kieliszka do butelki

Odwiedzający Muzeum Wódki będą mogli podziwiać eksponaty Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego oraz unikatowe przedmioty ofiarowane lub użyczone przez producentów alkoholu, instytucje, muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy. Będą to m.in. przedwojenne alkohole, historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty alkoholi, reklamy, etykiety, szyldy, fotografie, grafiki oraz przedmioty reklamowe, które ukazują obraz ówczesnego świata, przez pryzmat zakładów produkcyjnych, ich wyrobów oraz ludzi, którzy od końca XVIII w. związani byli z przemysłem gorzelniczym.

– Muzeum Wódki tworzyliśmy przez blisko dwa lata. Wszystko po to, aby odwiedzający Goście mogli zobaczyć prawdziwe perełki pochodzące z blisko 180 polskich fabryk wódek, które oznaczyliśmy zresztą na mapie widocznej tuż przy wejściu do Muzeum. To niezwykła okazja, by poznać dzieje wódki, począwszy od pierwszych gdańskich manufaktur z 1598 r., przez początek nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r., rozkwit branży z przełomu XIX i XX w., 20-lecie międzywojenne, II wojnę światową, PRL, aż po czasy współczesne.

Dodatkowo przygotowaliśmy liczne wystawy czasowe oraz możliwość wirtualnego uczestniczenia w świecie sztuki barmańskiej i wiele innych atrakcji, które skradną serca odwiedzających – dodaje Adam Łukawski, współorganizator kolekcji Muzeum Wódki.

fot-Maciej-Kr+-ger1711272

Najlepsza lokalizacja w centrum Warszawy

Niewątpliwym atutem Muzeum Wódki jest jego lokalizacja, która znajduje się w historycznym sercu Warszawy, na ul. Wierzbowej 9/11, przy placu Teatralnym, tuż obok Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i turyści bez problemu trafią do Muzeum.

Misją Muzeum Wódki jest opowiedzenie niezwykle barwnej historii wódki i ukazanie jej przez pryzmat historii oraz kontekstu szlachetnego trunku narodowego, który od wieków stanowi element polskiej tradycji i kultury.

– Wierzymy, że dzięki tak bogatym zbiorom, program edukacyjny i ofertę degustacyjną, zwiedzający Muzeum Wódki poznają najlepszą stronę tego najpopularniejszego alkoholu świata. Polska uznawana jest za ojczyznę wódki, więc z dumą przedstawiamy naszym rodakom, jak i Gościom z zagranicy skalę fenomenu trunku oraz jego szlachetność w kontekście historycznym – dodaje Piotr Popiński.

Obiekty prezentowane będą w formie stałych i okresowych wystaw oraz przy okazji wykładów, warsztatów i zajęć edukacyjnych.

Muzeum Wódki jest zwieńczeniem, tworzonego od kilku lat przy Pl. Teatralnym w Warszawie, konceptu DOM WÓDKI. W jego ramach działa już wyróżniona w prestiżowym Przewodniku Michelin restauracja Elixir wraz z Vodka Atelier, koktajl bar The Roots, a uzupełnieniem projektu jest organizowany raz do roku Festiwal Wódki i Zakąski.

Koncept DOMU WÓDKI w 2016 r. został uznany przez dziennikarzy BBC za jeden z symboli pozytywnych przemian Warszawy po upadku komunizmu oraz współczesnego, światowego wizerunku stolicy Polski.

fot-Maciej-Kruger171128_MK2

Godziny i dni otwarcia Muzeum Wódki:
od wtorku do niedzieli, w godzinach 13:00-21:00

Bilety są do nabycia w: kasie Muzeum Wódki, w restauracji Elixir, w koktajl barze The Roots oraz przez stronę internetową www.muzeumwodki.pl

Serdecznie zapraszamy!

***
Restauracja Elixir w Domu Wódki ul. Wierzbowa 9/11 w Warszawie – koncept uznany w 2016 roku przez dziennikarzy BBC za jeden z pozytywnych symboli przemian Warszawy po 1989 roku.

***
The Roots Cocktail Bar & More ul. Wierzbowa 11 w Warszawie – najlepszy bar Warszawy według Warsaw Insider (Best of Warsaw 2016).

***
Restauracja Czerwony Wieprz ul. Żelazna 68 w Warszawie – znajduje się na liście New York Times „10 powodów, dla których warto odwiedzić Warszawę”.

***
Restauracja Folk Gospoda ul. Waliców 13 w Warszawie – jedna z najstarszych i najpopularniejszych restauracji, wyróżniona w przewodniku Gault&Millau 2016.

***
Muzeum Wódki – pierwsze w Polsce muzeum, ukazujące historię narodowego trunku Polaków i jednocześnie najpopularniejszego alkoholu świata.

***
www.domwodki.pl • www.restauracjaelixir.pl • www.therootsbar.com • www.czerwonywieprz.plwww.folkgospoda.pl • www.festiwalwodki.com 

fot. Maciej Kruger/materiały prasowe

Jeden komentarz

  1. byłem i powiem, że warto, bardzo ciekawe eksponaty mało wiemy o polskich historii wódki, dobra lokalizacja więc na pewno kiedyś traficie przy okazji

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s