Golf to gra nie tylko dla elit! + zaproszenie na wieczór autorski

Wojciech Pasynkiewicz połknął bakcyla golfa i do dziś́ jest zafascynowany tym sportem. Zakrzywiony na końcu kij, małe piłeczki, kilkanaście dołków, do których trzeba trafić i kilometry trawnika – golf jest trudny, ale nie jest nudny. To emocje, adrenalina i mnóstwo atrakcji, świetny sposób na towarzyskie i rodzinne spędzanie czasu, połączone z podróżami w ciekawe miejsca. W książce „Golf to moja pasja. Podróże z golfem w tle” autor przekonuje czytelników, że golf to odmiana od tradycyjnego wypoczynku i zaprasza na golfowe wycieczki po polach i ich okolicach, miastach i zabytkach. Opowiada też o historii golfa, etykiecie i najsławniejszych golfistach. Czytaj i graj! (Edipresse Książki, 7 grudnia).

Golf_zaproszenie

Książek i poradników uczących jak grać w golfa, jak trzymać kij i postawę jest mnóstwo. Amator golfa i zawodowy gracz bez większego trudu znajdzie takie pozycje w każdym klubie golfowym. W swojej książce Wojciech Pasynkiewicz pokazuje golf jako sport i sposób na spędzanie czasu, ale przede wszystkim jako pasję, która jest siłą napędową jego stylu życia od ponad 12 lat.

Po książkę mogą sięgnąć wszyscy – pasjonaci golfa oraz osoby nie znające tej gry bliżej. Golf to nie tylko sport, przekonuje autor – to świetny pomysł na podróże, okazja do poznania nowych ludzi, metoda na oderwanie się od pracy i rutyny, spojrzenie na świat z zupełnie innej, zaskakującej perspektywy. Golf to czas i na rozmowę, i na rywalizację, i na relaks, i na zabawę.

Jeśli grasz w golfa: pomiń dwa pierwsze rozdziały, dwa ostatnie i słowniczek pojęć golfowych. Pewnie wiesz już to wszystko, o czym piszę. (…) Przeczytaj jednak inne rozdziały, bo może warto, żebyś wreszcie „przeszedł na drugą stronę ulicy”, o ile tego jeszcze nie zrobiłeś, i zobaczył, że poza twoim macierzystym klubem jest jeszcze parę innych miejsc na świecie, dokąd warto pojechać, gdzie warto zagrać. (…)

Jeśli dopiero zamierzasz nauczyć się grać w golfa albo jesteś początkującym golfistą, to czytaj wszystko, od samego początku. Raz, że się dowiesz trochę o historii i początkach golfa, dwa, że pokażę ci drugi stopień wtajemniczenia – opowiem o najpiękniejszych polach na świecie, na których udało mi się zagrać, i podpowiem, dokąd warto pojechać, co zobaczyć i jak spędzić czas.

15118815883146531-jpg-galle

Wojciech Pasynkiewicz przygodę z golfem zaczął kilkanaście lat temu i od tamtej pory gra hobbystycznie. Jeździ po całym świecie po różnych polach, zbiera piłeczki, prowadzi rankingi i należy do różnych stowarzyszeń. Sfotografował, opisał i ocenił prawie 400 różnych pól golfowych w 42 krajach na świecie, a także na nich grał!

Swoją książkę rozpoczyna od opisania podstaw. Krótko wprowadza w historię tego sportu i opisuje najstarsze pola golfowe na świecie, wyjaśnia sposób punktacji gry oraz jak się odróżnia amatorów od profesjonalistów, czyli graczy, którzy uprawiają ten sport zawodowo. Opisuje ubiór golfisty i jego sprzęt, rodzaje kijów, a także odpowiednie zachowanie na polu golfowym. Okazuje się, że golf nie jest zarezerwowany wyłącznie dla zawodowców, ludzi majętnych, samotników lub entuzjastów.

W dalszej części książki autor zaprasza czytelników do wspólnych golfowych podróży. Pola golfowe to teoretycznie teren zajmujący ok. 70 hektarów, z 18 dołkami, ale mimo wspólnych cech nie ma dwóch takich samych pól golfowych. Każde ma swoje unikalne uwarunkowania, inną okolicę i atrakcje w sąsiedztwie. Swoją golfową wyprawę po świecie rozpoczyna od Azji, a dokładnie Malezji.

The Els to przepiękne pole golfowe. Położone w tropikalnej dżungli, z widokiem na gęsto porośnięte lasem wzgórza i z wieloma dołkami kończącymi się nad samym morzem. Ciekawostką jest to, że nie ma tu ani jednego bunkra z piaskiem. To jedyne takie pole, na którym do tej pory grałem. 

Wojciech-Pasynkiewicz2-Copy

W Stanach Zjednoczonych autor odwiedza słynne pola golfowe na Florydzie, bo golf jest jedną z wielu cech wyróżniających ten słoneczny stan z największą liczbą pól golfowych w USA, których podobno jest tu aż 1200. Następnie opisuje pięć najlepszych jego zdaniem pól golfowych Algarve w Portugalii – to obok hiszpańskiej Marbelli na Costa del Sol, prawdziwa golfowa mekka, szczególnie kiedy w innych częściach Europy króluje zima. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odwiedza cztery emiraty, gdzie zlokalizowane są tamtejsze pola golfowe: w Dubaju, Abu Dhabi, Sharjah i Ras Al Khaimah. Autor opisuje również pola golfowe Danii, zlokalizowane w Kopenhadze, idealne na weekendowe golfowe wypady i dalsze w Szanghaju i nie tylko w Chinach. W książce nie zabrakło również brytyjskiego pola Golf At Goodwood, zlokalizowanego tuż obok kompletnie niewidocznej i wtopionej w okolicę fabryki Rolls-Royców. Dalej opisuje pola golfowe Omanu, Hiszpanii, Islandii, Bułgarii, Szwecji, Czech, Rosji i Holandii.

Każdy rozdział to jedna taka wyprawa, zapiski z podróży i wspaniałe zdjęcia. Pole golfowe to bezkresne, malownicze i często bardzo pofałdowane łąki z równo przyciętą trawą, delikatnymi wzgórzami, drzewami, klombami kwiatów i stawami z wodą. Wypielęgnowane, oddalone od zgiełku miasta , czy ruchliwego życia, choć nie zawsze, oazy ciszy i spokoju. Z lotu ptaka wyglądają jak bajkowe ogrody. A jednak to miejsce sportu, gdzie nie liczy się prędkość ani wiek tylko precyzja, koncentracja, pasja i zaangażowanie.

Książkę autorstwa Wojciecha Pasynkiewicza „Golf to moja paska. Podróże z golfem w tle” dopełnia ranking dziesięciu najznamienitszych golfistów w historii tego sportu na świecie, opis wyjaśniający w jaki sposób ocenia się pola golfowe, słownik pojęć oraz krótka historia golfa począwszy od roku 1297, z którego pochodzi pierwsza udokumentowana wzmianka o grze podobnej do golfa, pochodząca z Danii, z miejscowości Loenen aan de Vecht.

***
i-golf-moja-pasja-podroze-zWojciech Pasynkiewicz – z wykształcenia lekarz medycyny z ponad sześcioletnią praktyką, menedżer z zawodu. Prezes Zarządu Promed S.A., członek Polskiej Rady Biznesu, współzałożyciel i aktywny członek „Naszej Fundacji”, od wielu lat prowadzi z żoną działalność charytatywną. Zapalony żeglarz i narciarz, ale przede wszystkim pasjonat i propagator golfa. Sfotografował, opisał i ocenił prawie 400 różnych pól golfowych w 42 krajach na świecie, a także na nich grał. Członek First Warsaw Golf & Country Club w Rajszewie. Od paru lat publikuje felietony o golfie, podróżach golfowych i przygodach z tym związanych. Jego żona i dwóch dorosłych synów także grają w golfa.

Dane wydawnicze:

Autor: Wojciech Pasynkiewicz, tytuł: „Golf moja pasja. Podróże z golfem w tle”, Edipresse Książki, ISBN 9788381172592, cena: 39,90 zł, oprawa: twarda, format: 148 mm x 210 mm, liczba stron: 200, data premiery: 7 grudnia 2017 r.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s