„Kibice” Teatru Żydowskiego 20-22 grudnia znowu na deskach!

Na ogłoszenie nowych terminów wystawiania tego głośnego spektaklu czekało wielu. „Kibiców”, produkcję Teatru Żydowskiego w reżyserii Michała Buszewicza, ostatnio mogliśmy oglądać we wrześniu tego roku, kiedy spektakl miał swoją premierę. W tym tygodniu ruszyła sprzedaż biletów na kolejne pokazy w dniach 20-22 grudnia, które wyprzedają się błyskawicznie. Spektakl wystawiany będzie gościnnie w Nowym Teatrze.

KIBICE-Teatr-Zydowski-INTER

„Kibice” to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutowali kibice piłki nożnej. Spektakl wyreżyserował Michał Buszewicz, autor scenariusza „Aktorów żydowskich” – jednego z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych przez krytyków spektakli ostatnich lat. Scenariusz „Kibiców” napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, dramaturgiem spektaklu. Spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie, jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami?

Słowo reżysera o spektaklu:

Projekt realizowany w Teatrze Żydowskim w Warszawie jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej. Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę wytworzyć porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście – miasta czy kraju. Jest dla nas ważne, żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń. W teatrze – sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania – na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością. – Michał Buszewicz

Premiera: 11 września 2017 r.
Produkcja: Teatr Żydowski im. Estery Rachel – Centrum Kultury Jidysz
Terminy: 20-22 grudnia, godzina 20.00
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/kibice

Bilety online: (35 zł normalny, 20 zł studencki) http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141 A)

Miejsce wystawienia spektaklu: gościnnie w Nowym Teatrze, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Kibice---premiera-Teatru-ZyRealizatorzy:
Scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz
Scenariusz i dramaturgia: Sebastian Krysiak
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Choreografia: Katarzyna Sikora
Muzyka: Kuba Wandachowicz
Reżyseria świateł, video: Jakub Laskowski
Asystent reżysera: Piotr Wiszniowski
Asystentka scenografa: Sandra Stępień
Konsultant merytoryczny: Piotr Żelazny

Obsada aktorska:
Ryszard Kluge
Joanna Rzączyńska
Małgorzata Trybalska
Jerzy Walczak
Piotr Wiszniowski
Olaf Lubaszenko – gościnny udział w materiałach audio-video}
Obsada dodatkowa – kibice*:
Elwira Szyszka
Tomasz Jakubczyk
*Kibice występujący w spektaklu nie są reprezentantami oficjalnych stowarzyszeń kibicowskich ani klubu Legia Warszawa.

Informacje dodatkowe:

Spektakl został objęty patronatem przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Spektakl jest produkcją wyłącznie Teatru Żydowskiego i nie są wykorzystywane w nim żadne znaki zastrzeżone i towarowe.

Specjalne podziękowania dla Ośrodka Sportu i Rekreacji Żoliborz za udostępnienie przestrzeni do nagrań wideo.

Trailery:

Elwira

Piotr

Tomek

Jurek

Asia

Gosia

Rysiek

Biogram reżysera:

Michał Buszewicz (ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ (2012) i specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (2015). Jest autorem tekstów: Zbrodnia realizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej (nagroda zespołowa dla najlepszego spektaklu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Misja (wojny od których uciekłem), który znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012, a następnie był prezentowany w Moskwie w ramach czytań polskich dramatów w Centrum im. Wsiewołoda Meyerholda, wreszcie wystawiony w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Piotrusia Pana na motywach powieści Jamesa Barrie’go (premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w marcu 2014) oraz Aktorzy żydowscy (zrealizowany w Teatrze Żydowskim w reżyserii Anny Smolar). Współpracował jako dramaturg z Eweliną Marciniak, z którą zrealizował m. in. Nowe Wyzwolenie S.I. Witkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Amatorki wg Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Skąpca na motywach komedii Moliera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Anną Augustynowicz przy realizacji Edwarda II wg Christophera Marlowe’a oraz Janem Klatą przy spektaklu Wróg ludu wg Henryka Ibsena w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W tym samym teatrze wyreżyserował spektakle Kwestia techniki i Książka telefoniczna według własnego scenariusza. Jest także reżyserem filmu krótkometrażowego na podstawie fragmentu powieści Jamesa Joyce’a Finneganów Tren. W latach 2015-2016 pełnił funkcję kierownika dramaturgów Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Warszawa, ul. Senatorska 35
http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kasy Teatru Żydowskiego:
Klub Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a
od poniedziałku do piątku: 11.00-14.00 oraz 15.00-18.00, sobota: 12.30-19.00, niedziela: 14.30-18.00
tel.: (22) 850 56 56, kasa@teatr-zydowski.art.pl

Tymczasowa siedziba Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35
od środy do soboty: 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00, niedziela: 10.00-18.00
tel.: (22) 850 64 35, kasa@teatr-zydowski.art.pl

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s