Przepis Polaków na idealny sen

Jak pokazują badania, sposobem na idealny sen jest temperatura pomieszczenia wynosząca 19°C, sen na prawym boku oraz… wcześniejsza kąpiel. To tylko kilka wniosków płynących z prac przeprowadzonych przez brytyjską agencję badawczą OnePoll na zlecenie eve Sleep – brytyjskiego producenta materacy i akcesoriów do snu, którego produkty są dostępne także w Polsce.

QZULUjT

Na pytanie, jak wyspać się najlepiej pod słońcem, odpowiedziało 2 000 Polaków. Okazuje się, że aby uzyskać warunki do spokojnego i głębokiego snu, niezbędne są dwie poduszki oraz sypialnia o białych kolorach ścian. Jeżeli zaś zależy nam na szybkim zaśnięciu, nie powinniśmy sięgać po telefon przez minimum 25 minut przed położeniem się do łóżka.

XBjNDDg

Optymalny czas snu wynosi 8 godzin, zaś najlepszą porą, by zasnąć jest 23:07. Co ciekawe, aż 45 proc. ankietowanych uważa, że śpią lepiej, gdy ich partnera nie ma z nimi w łóżku. Przy czym częściej to kobiety obracają się tyłem, by poprawić jakość snu.

Badanie eve Sleep dotyczyło wszystkich aspektów pozwalających na uzyskanie idealnego snu.

23nNeZ9

Jak mówi Jaś Bagniewski, założyciel i Chief Executive President eve Sleep:

– Naszą misją jest ułtawienie ludziom zasypiania i sprawienie, że ich sen będzie naprawdę dobry i regenrujący, bo dzięki temu mogą rozpocząc każdy dzień pełni energii i gotowi do podbijania świata. Nasze badanie potwierdza, że Polacy są świadomi, jak istotne są podstawy, w tym 8 godzin porządnego snu. Wciąż mamy jeszcze trochę do zrobienia, by przełożyć tę wiedzę na praktykę. Mimo świadomości, iż spoglądanie na telefon przed zaśnięciem źle wpływa na jakość snu, ponad dwie piąte Polaków wciąż odkłada go na mniej niż, 10 minut przed zaśnięciem.

0tcpqRy

Jak wynika ze studium, ponad 30 proc. Polaków nie może zasnąć, jeżeli w pokoju nie jest całkowicie ciemno, a blisko jedna trzecia, jeżeli w pomieszczeniu nie ma całkowitej ciszy. Z kolei jedna czwarta Polaków czyta drukowaną książkę, by łatwiej zasnąć, co stanowi pięć razy więcej osób, niż w przypadku e-czytelników. Trzech na dziesięciu ankietowanych jest również zdania, że seks przed snem dobrze wpłynie na ich wypoczynek podczas snu.

PDzyMmR

Większość Polaków śpi na prawym boku z podciągniętymi nogami, a zaledwie mniej niż 5 proc. śpi na plecach. Z kolei najczęściej wybieranym strojem do snu są pełne pidżamy, zaledwie 10 proc. zasypia bez żadnej odzieży nocnej.

I3XyNTQ

Co najważniejsze i jednocześnie niepokojące, 1/6 respondentów nie jest w stanie przypomnieć sobie, kiedy dobrze przespali całą noc. Wielu z nich jest zdania, iż brak snu wynika ze zbyt wysokiej temperatury w sypialni. Zaś jeden na pięciu respondentów twierdzi, że nieustające chrapanie partnera nie pozwala im zasnąć.

MXnx4wi

Wedlug 2/5 Polaków źle spędzona noc i brak snu powoduje u nich poirytowanie. Ponadto, jeden na dziesięciu przyznaje, że często spożywa popularny junk food, przez co zdarza im się przysnąć w ciągu dnia.

– Interesującym jest fakt, iż aż 35 proc. badanych nie wysypia się dobrze z powodu wysokiej temperatury. Na szczęście można łatwo naprawić ten stan rzeczy. Materac, który zapewnia swobodny obieg powietrza to dobry start. W połączeniu z przewiewną, lnianą pościelą, dodatkowo pochłaniającą wilgoć, każdy z nas z pewnością odczuje poprawę. A przecież dobry dzień zaczyna się dzięki dobrze przespanej nocy. Dlatego warto zadbać o środowisko snu, jak i o zwyczaje z nim związane – podsumowuje Jaś Bagniewski.

fBMVl72

Podsumujmy zatem, co należy zrobić, by zapewnić sobie idealny sen przez całą noc?

  • Połóż się o 23:07
  • Zadbaj, by temperatura w pokoju wynosiła 19.2°C
  • Zmień pościel na świeżo upraną
  • Zgaś wszystkie światła i zasuń zasłony – spraw, by w pokoju było całkowicie ciemno. Ściany pomaluj na biało i zainwestuj w z nowe łózko
  • Nie sięgaj po telefon na 25 minut przed zaśnięciem
  • Śpij w pełnej piżamie
  • Weź wieczorną kąpiel
  • Śpij na prawym boku z podciągniętymi nogami
  • Nie przytulaj się do swojego partnera

fot. materiały prasowe

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s