„Krew Saamów” laureatem nagrody filmowej Lux 2017

„Krew Saamów”, film zrealizowany w szwedzko-norwesko-duńskiej koprodukcji otrzymał  nagrodę Lux – poinformował we wtorek w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

20171114PHT88014-cl

Nagroda Lux jest wręczana po raz jedenasty. Przewodniczący Tajani, gratulując trójce finalistów, w tym zwycięskiej ekipie filmowej, powiedział:

„Nagroda Lux pełni wiodąca rolę w promocji kina „Made in Europe”, naszego sektora działalności twórczej oraz naszej kulturowej i językowej różnorodności”.

„Siódma muza” urodziła się tu, w Europie. Kino jest motorem kultury, wartości i dialogu. Tegoroczna edycja nagrody otwiera drzwi do sukcesu w roku 2018, ogłoszonego rokiem europejskiego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura i sztuka. Tworzą ją również historie, które opowiadamy i filmy, które oglądamy. Jest to tkanka naszego życia – dodał Tajani.

„Krew Saamów”, wyreżyserowany przez Szwedkę Amandę Kernell, opowiada historię młodej Laponki, dziewczyny, która porzuca swoją wspólnotę, bo marzy o innym życiu. Jednak aby osiągnąć swój cel musi zmierzyć się z rasistowskimi postawami. Ich odzwierciedleniem jest nawet nazwa jej grupy etnicznej, której członkowie wolą mówić o sobie „Sámi” (stad tytuł filmu), by uniknąć skojarzenia z pejoratywną konotacją w języku szwedzkim (gdzie słowo „lapp” oznacza łachman).

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s