Jakich warunków wymaga relaks w deszczu strugach

Deszczownie coraz częściej stają się integralnym elementem strefy kąpielowej. Jakie kryteria wziąć pod uwagę, by odpowiednio dopasować wyposażenie tego rodzaju do brodzika, kabiny prysznicowej lub wanny?

Deszczownie, zwane także deszczownicami, to rodzaj natrysku montowany na stałe pod sufitem lub na ścianie. Prócz braku możliwości pełnej manipulacji kierunkiem strumienia, od tradycyjnej słuchawki różni się wielkością tarczy oraz sposobem w jaki przepływa przez nią woda. Popularność rozwiązań tego typu rośnie z roku na rok i w przypadku nowych kabin prysznicowych stają się one stopniowo elementem wyposażenia niemal tak oczywistym, jak rączka natrysku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Po pierwsze, urządzenia te doskonale wpisują się w modny trend domowego SPA, masowania wodą i relaksujących kąpieli. Po drugie, deszczownie nie zużywają wcale więcej wody niż rozwiązania konwencjonalne. Co więcej, podczas ich stosowania swobodnie można operować obiema rękami, co pozytywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo. Wreszcie, modele natynkowe da się stosunkowo niewielkim kosztem zainstalować nawet w istniejącej łazience. By jednak być zadowolonym z zakupu – niezależnie od tego, czy jest on elementem generalnego remontu, niewielkiej modernizacji czy wyposażania pomieszczenia od podstaw – należy dopilnować dopasowania deszczowni do parametrów strefy kąpielowej.

Przepustowość i drożność odpływu

To, czy podczas brania prysznica woda nie będzie stać w brodziku, jest uzależnione od średnicy otworu odpływowego, przepustowości i drożności syfonu oraz tego, jaka ilość wody przepływa przez deszczownię w jednostce czasu. Szacuje się, że przy mieszczącym się w przyjętych granicach normy ciśnieniu instalacji na poziomie 3-4 bar, łączna objętość wody, która wydobywają się z punktów natryskowych umieszczonych na tarczy, może w ciągu 60 sekund przekroczyć 30 litrów.

 – Standardowe brodziki wyposażone są w otwór odpływowy o średnicy 50 mm i dopasowany do niego syfon o przepustowości około 30 litrów na minutę. W typowych zastosowaniach jest to w pełni wystarczająca wartość – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – W przypadku niskich i superniskich brodzików, by wyeliminować ryzyko gromadzenia się wody, stosuje się odpływ o średnicy 90 mm. Alternatywą stosowaną w kabinach typu walk-in, gdzie woda cieknie bezpośrednio na odpowiednio wyprofilowaną posadzkę, są podłużne kanały odpływowe – wyjaśnia.

Deszczownia a wanna

Średnica lub długość boków tarczy deszczowni ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy chcemy zastosować ją jako wyposażenie wanny. Ze względu na montaż na dużej wysokości oraz brak możliwości regulowania kierunku strumienia, korzystanie z takiego zestawu niesie istotne ryzyko rozchlapywania wody na posadzkę, co może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i higienę użytkowania łazienki. – W sytuacji, gdy chcemy zainstalować deszczownię w obrębie wanny, warto sięgnąć po standardowe rozwiązania z tarczą o średnicy lub boku w rozmiarze nie przekraczającym 25 cm – mówi Katarzyna Choniawko. – Choć niosą one mniejsze prawdopodobieństwo rozchlapywania wody niż modele o większej powierzchni, również w ich przypadku warto ograniczyć to ryzyko wyposażając wannę w parawan. Jeśli jest ona wykorzystywana do wielu różnych zastosowań – jak kąpiel, prysznic, napełniania wiadra itd. – szczególnie polecane są składane na ścianę modele w formie harmonijki. Estetycznym rozwiązaniem są także warianty nieruchome – z przejrzystego bądź satynowanego szkła – tłumaczy ekspert marki Aquaform.

Domowe SPA w kabinie

Jeśli głównym motywem kupna deszczowni jest marzenie o relaksacyjnych sesjach na koniec dnia, powinna iść ona w parze nie tylko ze słuchawką natryskową, posiadającą możliwość emitowania intensywnego, masującego strumienia, ale także z wyposażeniem pozwalającym na wygodne ułożenie się w kąpieli. W zależności od wielkości łazienki może być to obszerna, profilowana wanna lub głęboki brodzik kabiny prysznicowej z komfortowym siedziskiem. Ze względu na miłą, ciepłą w dotyku fakturę, szczególnie polecanymi w tym kontekście materiałami są akryl oraz lany marmur.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s