Dla niegrzecznych chłopców

Jeden z najwybitniejszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu, autor ponad półtora tysiąca dzieł, przeciwnik celebrytów i karierowiczów. Waldemar Świerzy, bo o nim mowa dołącza do grona artystów, których prace zostały przeniesione na stylowe akcesoria. Premiera nowej kolekcji DESA Modern już 10 listopada.

Jak twierdził sam artysta, jego plakaty nie miały „krzyczeć” ani „śpiewać”, ich zadaniem było przedstawienie prawdy, nawet najzwyklejszej czy najbrutalniejszej. Określał samego siebie jako „patrzacza”, który potrafi obserwować i zapamiętywać. Wybitny plakacista określany jako jeden z najskromniejszych oraz najbardziej zdystansowanych artystów, nigdy nie szukał poklasku, a mimo to został okrzyknięty „geniuszem plakatu”. Waldemar Świerzy jako pierwszy wprowadził elementy malarstwa do posterów i pozostał temu wierny do końca swojej pracy zawodowej. Jego nowatorskie myślenie spowodowało, iż współpracę z artystą podjęły zarówno polskie, jak i zagraniczne wydawnictwa czy teatry. Prace Świerzego można podziwiać m.in. w MoMA w Nowym Jorku, Ermitażu w Petersburgu, Musee de la Publicite w Paryżu i Institute of Contemporary Art w Londynie. Świerzego inspirowała głównie kultura jarmarczna i gangsterska. Bardzo często malował portrety, w których eksponował poczucie humoru, zawadiackość, lecz powściągał złośliwość.

O popularności prac Świerzego może świadczyć fakt, iż plakat do „Mazowsza” w 1954 roku został powielony w milionie egzemplarzy. Artysta malował głównie plakaty o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, cyrkowe i muzyczne), ale także prace o wymowie społecznej czy kryminalistycznej. DESA Modern przygotowała wyjątkową kolekcję ozdobioną detalami artysty. Motywem przewodnim stał się styl gangsterski, który jest charakterystyczny dla artysty. W skład kolekcji Świerzego wchodzą: notesy, apaszki, poszetki, spinki oraz etui na i-Phone, na które zostały naniesione takie prace jak: „China Town”, „Zawieszenie broni” czy „Tango”.  Już 10 listopada będzie można założyć włoską jedwabną apaszkę ozdobioną „Wiolonczelistką” czy przypiąć do koszuli spinki z kultowym „Ożenkiem”. Wszystkie akcesoria powstały przy zachowaniu najwyższej jakości produkcji, w limitowanych edycjach po 100 sztuk. Każdy z przedmiotów został zapakowany w eleganckie magnetyczne pudełko i stanowi idealny pomysł na prezent.

DESA MODERN Gallery & Art Boutique
www.desamodern.pl
ul. Wołoska 12, Galeria Mokotów, Warszawa
ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s