Szczyrk rozpocznie sezon narciarski z trzema nowymi kolejami linowymi

Nowa era Szczyrku wnosi do Polski nowy wymiar narciarstwa, usługi na najwyższym światowym poziomie, a także wysoki poziom modernizacji infrastruktury ośrodka narciarskiego. Narciarze mogą tej zimy skorzystać z 3 nowych kolei linowych, nowej niebieskiej trasy zjazdowej dla rodzin z dziećmi, a także rozszerzonego systemu sztucznego zaśnieżania. Sezon narciarski za pasem, oficjalne otwarcie zmodernizowanego ośrodka w Szczyrku zaplanowano na 16 grudnia. Pierwszy etap modernizacji szczyrkowskiego ośrodka kosztował słowacką spółkę Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) ponad 30 mln EURO.

nova-lanovka_stredisko-Szcz

„Po raz pierwszy w historii naszej firmy ma miejsce sytuacja, kiedy w jednym ośrodku budujemy jednocześnie aż 3 koleje linowe, nową trasę zjazdową i zbiornik do naśnieżania. Nasze doświadczenie z Tatr wykorzystaliśmy także przy rozwoju ośrodka w czeskim Szpindlerowym Młynie, a teraz również w Polsce. Trwające prawie dwa lata przygotowania administracyjne do nowych inwestycji, oczekiwanie na wydanie pozwoleń i decyzji przez odpowiednie instytucje nareszcie stają się faktem, a sami narciarze będą mogli dostrzec olbrzymie zmiany. Wierzymy, że nowa infrastruktura i bogata oferta usług przyciągnie na narty do Szczyrku wielu miłośników białego szaleństwa. Z pewnością będą to rodziny z dziećmi, które nauczą się tutaj jeździć na nartach, a także profesjonalni narciarze, poszukujący  rekreacyjnego szusowania czy treningu przed zawodami. Wierzę również, że do odnowionego Szczyrku przyjadą osoby nie będące narciarzami, które przepiękne Beskidy będą podziwiali podczas zimowych wycieczek, na przykład dzięki nowoczesnej wygodnej kolei gondolowej,“ powiedział  Bohuš Hlavatý, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu TMR.

kabinkova-lanovka-Szczyrk

W ośrodku narciarskim Szczyrk są właśnie przeprowadzane testy wytrzymałościowe nowych kolei linowych włoskiego producenta firmy Leitner. Gondole i krzesełka kolei są podczas testów obciążane workami ze żwirem o wadze 570 kilogramów. Po pomyślnych testach wytrzymałościowych odbędą się odbiory techniczne, a 16 grudnia zostanie otwarta 10–osobowa gondola i dwie 6–osobowe kanapy z przeźroczystymi żółtymi osłonami. Stacja początkowa 10-osobowej kolei gondolowej znajduje się w lokalizacji Szczyrk Gondola (591 m n.p.m.), a  górna na Hali Skrzyczeńskiej (1 001 m n.p.m.). Gondole podczas jazdy pokonują przewyższenie 410 metrów, ich przepustowość wynosi 3 000 os./godz., a czas jazdy to 4 minuty i 8 sekund. Dwie kolejne nowe 6-osobowe kanapy oferują narciarzom ekskluzywne poczucie komfortowej, bezpiecznej i „podgrzewanej“ jazdy z osłonami chroniącymi przed wiatrem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Przepustowość 6-osobowej kanapy, która pokonuje przewyższenie 349 metrów, a jej czas jazdy to 5 minut i 23 sekund, wynosi 2 400 os./godz. Jazda rozpoczyna się w stacji dolnej na Solisku (650 m n.p.m.), a kończy się na Hali Skrzyczeńskiej (999 m n.p.m). Stacja dolna drugiej 6-osobowej kanapy znajduje się na wysokości 650 m n.p.m. na Solisku, a stacja górna na Wierch Pośredni (991 m n.p.m.). Czas jazdy wynosi 4 minuty i 37 sekundy, przepustowość 2 400 os./godz., kolej pokonuje przewyższenie 341 m. Otwarcie ośrodka i uruchomienie wszystkich nowych kolei planowane jest na 16 grudnia 2017.

„Oprócz kolei linowych w skład nowej infrastruktury wchodzą również nowa niebieska trasa zjazdowa o długości 1 200 metrów, odpowiednia dla rodzin z dziećmi i mniej wymagających narciarzy, zbiornik do naśnieżania o objętości 100 tys. m3, który znajduje się w centralnej części ośrodka na Hali Skrzyczeńskiej. Zbiornik dostarcza wodę do 200 lanc i znajduje się na wysokości 1 000 m n.p.m. Ośrodek zyskał również dwa nowe ratraki do przygotowania stoków narciarskich oraz budynek wielofunkcyjny, w którym znajdują się kasa, infocentrum, toalety, sklep sportowy, przechowalnia nart i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Duży parking ośrodka może pomieścić aż 1 300 samochodów. Przy kolei gondolowej goście mogą bawić się w strefie apréski oraz zjeść coś smacznego w nowym Champagne barze. Narciarze mogli w przedsprzedaży w bardzo korzystnej cenie kupić całosezonowy karnet Sprytna Sezonówka, który w pakiecie rozszerzonym można wykorzystać także w słowackich ośrodkach narciarskich. Po raz pierwszy polski ośrodek w Szczyrku rozpoczął sprzedaż karnetów online i włączył się w program lojalnościowy GOPASS. Wierzę, że ta zima zapewni wszystkim gościom ośrodka niezwykłe wrażenia, zarówno dzięki atrakcyjnym eventom oraz narciarstwu na wysokim światowym poziomie, a w Szczyrku zakochają się nowe rzesze narciarzy,“ dodał Július Vinter, Dyrektor Generalny TMR na Polskę.

Ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort (SON/Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A.) to jeden z największych polskich ośrodków z nowoczesną infrastrukturą. Ośrodek w marcu 2014 roku kupiła słowacka spółka TMR a.s., stając się właścicielem 97% akcji. W skład ośrodka wchodzi 23 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, 15 km tras sztucznie naśnieżanych (200 lanc do sztucznego zaśnieżania) i 4 km oświetlonych tras narciarskich do jazdy wieczornej. Łączna przepustowość kolei linowych w Szczyrku wynosi prawie 12 tysięcy os./godz. Najszersze trasy zjazdowe mają od 70 do 80 metrów. Narciarze mogą jeździć na 5 trudnych czerwonych  i 11 łatwych niebieskich trasach, a ci najbardziej doświadczeni na najtrudniejszej, czarnej trasie.

***
Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) jest największym podmiotem w dziedzinie turystyki w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma jest właścicielem i prowadzi atrakcyjne ośrodki górskie, parki rozrywki, hotele, restauracje i sklepy oraz oferuje usługi sportowe. W Tatrach Niskich do TMR należy ośrodek Jasná Nízke Tatry oraz hotele Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko oraz Hotel Rotunda.. TMR jest również właścicielem Aquaparku Tatralandia – największego słowackiego termalnego parku wodnego czynnego przez cały rok. W Tatralandii znajduje się tzw. Tropical Paradise – tropikalna hala z wodą morską oraz wodny Fun Park, aquapark oferuje zakwaterowanie w bungalowach i apartamentach Holiday Village Tatralandia. W Tatrach Wysokich spółka TMR prowadzi ośrodek narciarski Vysoké Tatry w miejcowościach Tatranská Lomnica, Starý Smokovec oraz jest współzarządcą ośrodka Štrbské Pleso. Ponadto w posiadaniu TMR są zabytkowe hotele w Tatrach Wysokich: Grandhotel Praha Tatranská Lomnica i Grandhotel Starý Smokovec, a także Hotel FIS Štrbské Pleso oraz górski hotel Hrebienok. Do TMR należy 9,5% akcji spółki  Melida, a.s., która wynajmuje i zarządza ośrodkiem narciarskim Špindlerův Mlýn w Czechach. W Polsce TMR jest właścicielem 97% udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim oraz 75% udziałów w spółce zarządzającej Śląskim Wesołym Miasteczkiem, a także 7,3% udziałów w projekcie rozrywkowo-edukacyjnym prowadzonym za pośrednictwem spółki Korona Ziemi Sp. z.o.o. Ponadto TMR wynajmuje innym podmiotom hotele Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky i Bungalovy. Do końca roku 2016 spółka zainwestowała w rozwój i modernizację powyższych ośrodków prawie 230 mln €. Akcje spółki TMR można kupić na trzech europejskich Giełdach Papierów Wartościowych – w Bratysławie, Pradze i w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s