3 cechy kabin idealnych do małej łazienki

Aranżacja łazienki o niewielkim metrażu w sposób zapewniający komfort codziennego użytkowania to skomplikowane zadanie. Radzimy, czym kierować się, dobierając wyposażenie do mieszczącej się w niej strefy natryskowej.

Według przeprowadzonych w 2015 roku badań ankietowych portalu homebook.pl, metraż łazienki 73% respondentów nie przekracza 10 mkw. Najczęściej na tej powierzchni musi zmieścić się także toaleta. By optymalnie wykorzystać tę stosunkową małą przestrzeń, warto zastąpić wannę kabiną prysznicową. Na co zwracać uwagę wybierając wyposażenie kompaktowej strefy natryskowej? Jakie parametry tego rozwiązania zapewniają komfort użytkowania przy niewielkich rozmiarach?

Modele półokrągłe, ścięte lub wnękowe

Standardowe kabiny prysznicowe mają najczęściej wymiary równe 80×80, 90×90 lub 100×100 cm (Prostokątne modele są zazwyczaj przeznaczone do większych łazienek). Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że pod uwagę bierze się tu dwie najdłuższe krawędzie podstawy. W związku z tym, w rzeczywistości na półokrągły brodzik 80×80 potrzeba mniej miejsca niż na kwadratowy model o tych samych wymiarach nominalnych. Ze względu na ich kształt, wyposażenie o zaokrąglonej podstawie umieszcza się zazwyczaj w rogu łazienki. – Rozwiązania narożne sprawdzą się dobrze w łazienkach dość dużych, by po umieszczeniu kabiny w jednym z kątów przed jej drzwiami pozostała wolna przestrzeń o boku mierzącym około 90 cm – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – W przypadku bardzo wąskich pomieszczeń lub wnęk, uzasadnione może być zagospodarowanie całej powierzchni od ściany do ściany. By zamknąć taką wyłożoną kaflami przestrzeń wystarczą drzwi uchylne w formie pojedynczej tafli szkła – tłumaczy Choniawko.

Bezproblemowe drzwi przesuwne

Wolna przestrzeń przed kabiną jest niezbędna, by można było bezpiecznie i wygodnie do niej wchodzić i z niej wychodzić – niezależnie od tego, w jakie drzwi jest ona wyposażona. W przypadku drzwi uchylnych konieczne może być jednak wygospodarowanie większej ilości wolnego miejsca. – Zaletą drzwi przesuwnych – zarówno w kabinach półokrągłych, jak i kwadratowych – jest to, że mieszczą się całości w obrysie brodzika – czy są otwarte, czy zamknięte – mówi Katarzyna Choniawko. – Planowanie łazienki jest dzięki temu nieco prostsze. Nie musimy wyobrażać sobie, ile miejsca zajmą wychylone skrzydła oraz czy na przykład nie zablokują po otwarciu dostępu do wieszaka z ręcznikami – podkreśla ekspert marki Aquaform. Decydując się na wariant przesuwny warto upewnić się jednak, czy istnieje możliwość wypięcia drzwi z prowadnic. Znacząco ułatwia to czyszczenie trudnodostępnych miejsc. Istotnym elementem konstrukcyjnym jest w tym przypadku także listwa magnetyczna. Domykająca skrzydła podczas kąpieli, gwarantuje ona szczelność kabiny.

Wizualna lekkość wyposażenia

W małej łazience dobrze sprawdzają się jasne kolory, biel, chrom i przeszklenia – wszystko co zachowuje wizualną lekkość i nie przytłacza niewielkiego pomieszczenia. Z tej perspektywy godne polecenia są kabiny typu walk-in. Nie mają one wyodrębnionego brodzika, dzięki czemu nie dzielą dodatkowo przestrzeni na mniejsze części. Ich konstrukcja często ogranicza się do przeszklonej ściany i podłogi wyprofilowanej w sposób gwarantujący właściwe odprowadzania wody. I w tym przypadku nie istnieje więc kwestia zarezerwowania dodatkowego miejsce na otwieranie drzwi. Wykorzystanie tego rozwiązania wymaga jednak wydajnego ogrzewania i sprawnej wentylacji łazienki. Ze względu na brak ścianek ograniczających ze wszystkich stron strefę natryskową, nagrzewa się ona dłużej, a wilgoć łatwiej rozchodzi się po całym pomieszczeniu.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s