Znamy laureata Złotej Nitki 2017!

18 października br. odbyła się 24. gala najważniejszego krajowego konkursu dedykowanego młodym projektantom. Zwyciężczynią tegorocznej Złotej Nitki została Karolina Mikołajczyk. Nagrodę główną – statuetkę Manequine oraz 30 tys. zł – wręczył jej, jeden z Jurorów Konkursu oraz dwukrotny zdobywca Złotej Nitki, Łukasz Jemioł.

Gala_Zlota_Nitka_2017-(1)

– Poziom finałowych kolekcji był bardzo wysoki, a wyłonienie najlepszej z nich stanowiło prawdziwe wyzwanie. Karolina Mikołajczyk porwała nas spójnością kolekcji, jej konceptem i swego rodzaju przemyślaną narracją – mówi Łukasz Jemioł, jeden z najbardziej cenionych polskich projektantów, właściciel marki sygnowanej własnym nazwiskiem.

Gala konkursowa odbyła się po raz pierwszy w Centrum Promocji Mody, znajdującym się przy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Tym samym, Złota Nitka powróciła na rodzimy grunt Uczelni. Tegoroczna edycja konkursu jest również pierwszym dniem Festiwalu Łódź Young Fashion, który potrwa do soboty, 21 października. 

– Złota Nitka została powołana do życia już 25 lat temu. Jesteśmy dumni z faktu, iż mamy zaszczyt kontynuowania jej tradycji. Tym bardziej, że Katedra Ubioru na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej Akademii jest kolebką najlepszych polskich projektantów. Jesteśmy przekonani, że Łódź Young Fashion na stałe wpisze się światową mapę mody, a sam Festiwal stanie się źródłem największych talentów projektowych w kraju i za granicą – komentuje JM Rektor ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, prof. Jolanta Rudzka Habisiak.

Karolina Mikołajczyk została wyłoniona spośród 15 finalistów Złotej Nitki. Oprócz statuetki i nagrody finansowej otrzymał również Dziką Kartę do udziału w finale konkursu międzynarodowego Łódź Young Fashion Award 2017, którego finałowa gala odbędzie się już w tę sobotę, 21 października. Zwycięzca tej rywalizacji otrzyma aż 30 tys. euro.

– Skala nagrody plasuje nasz Festiwal w światowej czołówce. Zależy nam na kształtowaniu i wyłanianiu najlepszych z najlepszych. To dzięki nim rozwija się środowisko modowe, rozumiane w kontekście edukacji, wyznaczania trendów oraz katalizowania biznesu. Zależało nam również, by informacja o Łodzi modowej dotarła do młodych projektantów z całego świata. – podkreśla Iza Zbonikowska, Dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Konkurs Złotej Nitki skierowany jest zarówno do profesjonalnych projektantów, jak i debiutantów – artystów związanych ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerów, urodzonych po 1987 r.

Tegoroczne Jury konkursu, obok. p. V-ce Prezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego współtworzyły takie gwiazdy i eksperci świata mody, jak: duet Paprocki & Brzozowski, Łukasz Jemioł, Mariusz Przybylski czy Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, szef działu mody miesięcznika Elle Marcin świderek czy fotografka Monika Szałek.

Udział w konkursie daje młodym projektantom możliwość pokazania swojego talentu i zaprezentowania projektów najlepszym kreatorom i dziennikarzom modowym w Polsce. Uczestnicy mają okazję, często po raz pierwszy, uczestniczyć w profesjonalnym pokazie mody, ubiegają się także o staże, zdobywają cenne kontakty i otrzymują nagrody mogące znacznie ułatwić im zawodowy start w tej branży. Na wybiegu Złotej Nitki swoje pierwsze kroki stawiało wielu znanych polskich projektantów.

***
O Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to nowoczesna uczelnia artystyczna z ponad 70‑letnią tradycją. Sześć wydziałów łódzkiej ASP proponuje swoim studentom bogatą ofertę studiów licencjackich i magisterskich. W swoich programach Uczelnia posiada również studia doktoranckie oraz szeroki wachlarz studiów podyplomowych.

Z uwagi na włókiennicze tradycje miasta jako pierwszy powstał Wydział Tkaniny i Ubioru (wówczas Wydział Włókienniczy), który do dziś uważany jest za jeden z bardziej prestiżowych i niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem kandydatów.

Obecnie Akademia Sztuk Pięknych posiada unikalne w skali całego kraju programy projektowania mody (jako jedyna uczelnia publiczna w Polsce oferuje studentom możliwość uzyskania tytułu magistra w zakresie projektowania ubioru) i biżuterii oraz jako jedyna wśród państwowych uczelni artystycznych kształci projektantów tkaniny i ubioru w tak szerokim zakresie i w tak różnorodnych specjalnościach.

Studenci ASP są laureatami licznych konkursów, a ich projekty cieszą się dużym zainteresowaniem przedstawicieli przemysłu i biznesu. Mury Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi opuściło wielu znakomitych projektantów, którzy odnoszą sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród nich są znane wszystkim nazwiska: Łukasz Jemioł, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski czy Mariusz Przybylski. Część z nich, jak Małgorzata Czudak czy Michał Szulc, pełni obecnie rolę pedagogów Akademii.

Łódzkim Centrum Wydarzeń

Łódzkie Centrum Wydarzeń powstało z myślą o wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzać czas w mieście. To samorządowa instytucja kultury, która odpowiada za organizację i wsparcie festiwali, koncertów, widowisk oraz wydarzeń kulturalno-artystycznych. Współpracuje z fundacjami stowarzyszeniami o charakterze kulturalnym oraz wspiera lokalne inicjatywy. ŁCW inspiruje i animuje wydarzenia na ulicy Piotrkowskiej oraz pomaga innym podmiotom, które dbają o rozwój reprezentacyjnej ulicy miasta. Wspomaga także promocję marki „Łódź” w Polsce i zagranicą.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s