Gala Dyplomowa Katedry Ubioru łódzkiej ASP – poznaliśmy laureata!

Grzegorz Marcisz, tegoroczny absolwent, został zdobywcą głównej nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uroczysta gala, podczas której przyznano to wyjątkowe wyróżnienie, odbyła się 19 października br. Nagrodę wręczyła w postaci statuetki oraz 10 tysięcy zł wręczyła JM Rektor ASP Jolanta Rudzka Habisiak.

Gala_Dyplomowa_-(8)

To już 22. Gala Dyplomowa ASP, w której biorą udział najlepsi studenci Katedry Ubioru z Wydziału Tkaniny i Ubioru łódzkiej Uczelni. Może się ona pochwalić wieloma absolwentami, którzy kształcili swój talent pod okiem najlepszej kadry w kraju. Wśród wychowanków Akademii znajdują się takie sławy, jak Mariusz Przybylski, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski czy Łukasz Jemioł.

– Chciałabym z nieskrywaną dumą podkreślić, iż poziom tegorocznej Gali był niezwykle wysoki. Nasi adepci charakteryzują się profesjonalizmem i odwagą, a ich kolekcje cechuje zróżnicowanie, zarówno pod względem użytych materiałów czy krojów sylwetek. Wśród 16 kolekcji mogliśmy podziwiać propozycje śmiałym spojrzeniem, zdecydowaniem oraz przemyślaną od początku do końca koncepcją – komentuje JM Rektor ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, prof. Jolanta Rudzka Habisiak.

Co ciekawe, Jury konkursowe wręczyło także trzy wyróżnienia, które otrzymali Tomasz Armada, Weronika Pietrzak i Katarzyna Mazurkiewicz. Tradycyjnie, oprócz nagrody głównej, wręczono także nagrody Fundatorów i Patronów Medialnych, przyznawane przez Partnerów Wydarzenia i Katedry Ubioru.

Gala konkursowa odbyła się po raz 5 w Centrum Promocji Mody, znajdującym się przy łódzkiej ASP. Począwszy od 1995 r celem wydarzenia jest prezentowanie prac, które są nie tylko świadectwem dokonań studentów. To prawdziwe crème de la crème Katedry Ubioru, która jest wspaniałą wizytówką Akademii. Począwszy od 2017 r. impreza współtworzy festiwal Łódź Young Fashion.

***
O Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to nowoczesna uczelnia artystyczna z ponad 70‑letnią tradycją. Sześć wydziałów łódzkiej ASP proponuje swoim studentom bogatą ofertę studiów licencjackich i magisterskich. W swoich programach Uczelnia posiada również studia doktoranckie oraz szeroki wachlarz studiów podyplomowych.

Z uwagi na włókiennicze tradycje miasta jako pierwszy powstał Wydział Tkaniny i Ubioru (wówczas Wydział Włókienniczy), który do dziś uważany jest za jeden z bardziej prestiżowych i niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem kandydatów.

Obecnie Akademia Sztuk Pięknych posiada unikalne w skali całego kraju programy projektowania mody (jako jedyna uczelnia publiczna w Polsce oferuje studentom możliwość uzyskania tytułu magistra w zakresie projektowania ubioru) i biżuterii oraz jako jedyna wśród państwowych uczelni artystycznych kształci projektantów tkaniny i ubioru w tak szerokim zakresie i w tak różnorodnych specjalnościach.

Studenci ASP są laureatami licznych konkursów, a ich projekty cieszą się dużym zainteresowaniem przedstawicieli przemysłu i biznesu. Mury Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi opuściło wielu znakomitych projektantów, którzy odnoszą sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród nich są znane wszystkim nazwiska: Łukasz Jemioł, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski czy Mariusz Przybylski. Część z nich, jak Małgorzata Czudak czy Michał Szulc, pełni obecnie rolę pedagogów Akademii.

O Łódzkim Centrum Wydarzeń

Łódzkie Centrum Wydarzeń powstało z myślą o wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzać czas w mieście. To samorządowa instytucja kultury, która odpowiada za organizację i wsparcie festiwali, koncertów, widowisk oraz wydarzeń kulturalno-artystycznych. Współpracuje z fundacjami stowarzyszeniami o charakterze kulturalnym oraz wspiera lokalne inicjatywy. ŁCW inspiruje i animuje wydarzenia na ulicy Piotrkowskiej oraz pomaga innym podmiotom, które dbają o rozwój reprezentacyjnej ulicy miasta. Wspomaga także promocję marki „Łódź” w Polsce i zagranicą.

Partnerem Łódź Young Fashion jest Polska i miasto Łódź, kandydat do organizacji EXPO2022 w Polsce w temacie „City Re:invented”

Temat wystawy International EXPO 2022 w Łodzi – „City Re:Invented” – będzie dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie, które idealnie pasuje do historii i doświadczeń Łodzi, która jako miasto poprzemysłowe, realizuje obecnie jeden z największych projektów rewitalizacji w Europie.

Łódź jest liderem rewitalizacji, dlatego podczas EXPO chce nie tylko podzielić się doświadczeniem, ale przede wszystkim zachęcić do debaty o rewitalizacji – w aspekcie ekonomicznym, społecznym, kulturowym i środowiskowym, rozumianej szeroko, jako podnoszenie jakości życia mieszkańców.

EXPO w Łodzi byłoby też powrotem do organizacji tego typu wystaw w centrach miast. Ponadto w 150-letniej historii Wystaw Światowych żadna z poprzednich edycji nie została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawę ma odwiedzić ponad 8 mln zł, z czego ponad milion z zagranicy. Oprócz Łodzi kandydatem jest Minneapolis i Buenos Aires. Decyzja o wyborze organizatora zapadnie 15 listopada br.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s