Olbiński, Sętowski, Siudmak na wystawie w Warszawie

Senna atmosfera mijającej jesieni sprzyja surrealistycznym wizjom. Na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum znalazły się prace najwybitniejszych polskich twórców realizmu magicznego. Już 26 października pod młotek pójdą obrazy Rafała Olbińskiego, Wojciecha Siudmaka i Tomasza Sętowskiego. Jesienna aukcja Art Outlet to także wyjątkowa okazja, żeby prace najważniejszych malarzy 2. połowy XX wieku nabyć w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Olbinski

Najsłynniejszym polskim reprezentantem realizmu magicznego jest bez wątpienia Rafał Olbiński. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak Newsweek czy Time, jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper. Nazywa się go artystycznym spadkobiercą René Margitte’a. Na aukcji znajdzie się jego obraz „Powierzchowne rozumienie pozorów” (cena wywoławcza: 24 tys. zł). Pod młotek pójdzie także praca Wojciecha Siudmaka, który sam o sobie mówi „hiperrealista fantastyczny”. Ten nurt, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dali. Ze słynnym artystą łączy Siudmaka wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Pod młotek pójdzie jego obraz „Pola szachownicy” (cena wywoławcza: 38 tys. zł).

Kolejnym z artystów, który swoje senne wizje przenosi na płótno jest Jarosław Modzelewski. „Czerwona łódka” (cena wywoławcza: 16 tys. zł) to figuratywna wizja malowana w intensywnych barwach, łącząca obserwacje artysty z obrazami z jego wyobraźni i wspomnień. U Modzelewskiego widoczny jest zarówno wpływ twórczości Andrzeja Wróblewskiego jak i bardzo charakterystyczne, nacechowane intymnymi przeżyciami podejście do kolorystyki. Innym twórcą fantastycznych pejzaży jest mistrz malarstwa naiwnego, Teofil Ociepka, którego prace cieszą się dużym zainteresowaniem na prestiżowych aukcjach sztuki współczesnej. Na aukcji pojawi się m.in. jego pejzaż z 1970 roku (cena wywoławcza: 8,5 tys. zł).

Ponad sto dostępnych na aukcji obiektów to także przekrój największych nazwisk polskiego malarstwa awangardowego. Gratką dla kupujących będzie błękitny relief Henryka Stażewskiego z lat 80-tych. Dzieła artysty warte są dzisiaj nawet setki tysięcy złotych. Cena wywoławcza pracy na aukcji wyniesie zaledwie 24 tys. złotych. Kolejną niezwykle atrakcyjną pozycją w katalogu będzie praca „Wspomnienie z Egiptu” Jerzego Nowosielskiego (cena wywoławcza: 90 tys. zł), uznawanego dzisiaj za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy ikon. W prezentowanym obrazie artysta sprawnie łączy abstrakcję geometryczną z malarstwem figuratywnym. Uproszczone figury kobiet tworzą harmonijny, dekoracyjny układ.

Aukcja Art Outlet: Sztuka Współczesna: 26 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 16-26 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji „Art Outlet: Sztuka Współczesna” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/418/art-outlet-sztuka-wspolczesna-26-pazdziernika-2017-godz-19

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s