Szable, broń, życiorys Kościuszki – aukcja inna niż wszystkie

Zbroja członka legendarnej polskiej husarii, perski hełm z odsieczy wiedeńskiej czy broń z insurekcji kościuszkowskiej pójdą pod młotek już 19 października w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Organizowana w 200 lat po śmierci Tadeusza Kościuszki aukcja „Polonica, Militaria i Batalistyka” to gratka dla miłośników historii Polski. Wśród licytowanych na aukcji obiektów znajdzie się m.in. wart nawet 1,2 miliona złotych cykl 12 obrazów prezentujących życiorys Kościuszki.

Nie codziennie zdarza się okazja, aby na aukcji można było nabyć szable oficerskie sprzed 300 lat, rękojeść niezwykle rzadkiej „Szabli Orlej”, broń, która znajdowała się na wyposażeniu żołnierzy biorących udział w powstaniu listopadowym czy elementy zbroi husarii z XVII wieku (w tym hełm typu „pappenheimer”, cena wywoławcza: 10 tys. złotych). Katalog aukcji „Polonica, Militaria i Batalistyka” stanowi swoistą wędrówkę przez dzieje Polski. Od czasów I Rzeczpospolitej poprzez insurekcję kościuszkowską, epokę napoleońską, powstania narodowo-wyzwoleńcze, aż do odzyskania niepodległości. Data aukcji zbiega się w czasie z obchodami dwusetlecia śmierci Tadeusza Kościuszki.

Rok 2017 został ogłoszony rokiem kościuszkowskim. Tadeusz Kościuszko był niezłomnym bojownikiem w walce o wolność Stanów Zjednoczonych, za co został uhonorowany tytułem amerykańskiego generała. Po powrocie do Polski wziął udział w wojnie z oddziałami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 maja. W 1794 roku stanął na czele ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. W katalogu październikowej aukcji znalazł się m.in. cykl 12 obrazów „Życie i dzieło Tadeusza Kościuszki 1746-1817” autorstwa Zygmunta Ajdukiewicza (cena wywoławcza: 500 tys. zł). Cykl uchodzi za najważniejszą malarską realizację tego artysty. Poszczególne prace były wielokrotnie reprodukowane w postaci tek graficznych i posłużyły wydawcom do popularyzacji polskiej historii. Dzieło pochodzi z 1890 roku – okresu wzmożonego zainteresowania życiorysem Tadeusza Kościuszki.

W tym roku mija również 150 lat od narodzin Józefa Piłsudskiego. Wraz z Tadeuszem Kościuszko pełnią oni rolę patronów mijającego roku. Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego nierozerwalnie wiąże się z niepodległością Rzeczpospolitej, którą obronił przed sowiecką agresją w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Po odzyskaniu niepodległości objął naczelne dowództwo nad polskimi wojskami oraz otrzymał misję utworzenia rządu narodowego. W katalogu aukcyjnym można znaleźć wyjątkowo interesujące popiersie Marszałka autorstwa Konstantego Laszczki (cena wywoławcza: 18 tys. zł), a także jego wizerunek autorstwa Witolda Bielińskiego również (cena wywoławcza 2,4 tys. zł) i Józefa Aumillera (cena wywoławcza: 1,8 tys. zł).

Ofertę aukcyjną uzupełnia przełomowe malarstwo z militarnej historii polski. Wśród wystawianych na aukcji obiektów znalazły się obrazy Kossaków: Juliusza („Polska husaria”, cena wywoławcza: 38 tys. zł), Wojciecha („Napoleon pod Samosierrą, cena wywoławcza: 65 tys. zł) i Jerzego („Odwrót Napoleona spod Moskwy”, cena wywoławcza: 24 tys. zł). Wyjątkową rzadkość na rynku antykwarycznym stanowi pierwotna kopia Orderu Virtuti Militari (cena wywoławcza: 10 tys. zł). Order stanowi najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadawane za wybitne zasługi bojowe. Znajdujący się w ofercie obiekt został odbity w XIX lub XX wieku z oryginalnej matrycy pochodzącej z 1792 roku. Na aukcji pojawią się także grafiki, rzeźby poruszające tematykę powstańczą i niepodległościową, biżuteria patriotyczna oraz rzemiosło artystyczne.

Aukcja: 19 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 13-19 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji „Polonica, Militaria i Batalistyka” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/430/polonica-militaria-i-batalistyka-19-pazdziernika-2017-godz-19

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s