Krytykuj bez końca

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi od 19 do 22 października 2017 roku. W programie ponad 50 filmów z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne, warsztaty branżowe i spotkania z twórcami.

plakat-8fka

Powrócą stałe sekcje programu filmowego: Krytyczne premiery, czyli gorące tytuły z najważniejszych festiwali na świecie – z Cannes, Wenecji czy Berlina m.in. Niemiłość, Łagodna, Home, Niknięcie, Cinema Futures, 20th Century Woman, Brimstone; a także Głos krytyków będący staranną selekcją filmów głośno dyskutowanych w środowisku m.in. Lady M., Gra pozorów, Serce z kamienia. W programowaniu tych sekcji zasadniczą rolę odgrywa głos liderów opinii, czyli krytyków filmowych i dziennikarzy.

W tym roku organizatorzy zaproszą widzów do filmowego świata jednego z najbardziej rozchwytywanych reżyserów w Hollywood – Denisa Villeneuve’a. To wyjątkowo utalentowany kanadyjski twórca współczesnego kina, który konsekwentnie buduje swój autorski styl, zdobywa najważniejsze nagrody filmowe i zyskuje uznanie wśród krytyków na całym świecie. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowane m.in. niedostępne w polskiej dystrybucji – głośne i kontrowersyjne „Maelström”. Zobaczyć będzie można także „Politechnikę” – zrealizowaną w surowej i achronologicznej poetyce rekonstrukcję wydarzeń z grudnia 1989 r., gdy mężczyzna zastrzelił 14 studentek na politechnice w Montrealu. Gratką dla kinomanów będzie pokaz „Pogorzeliska” – filmu nominowanego do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – który zostanie zagrany z nośnika 35 mm.

Widzowie z całej Polski doceniają Festiwal Kamera Akcja za atmosferę i niekończące się dyskusje. Flagowe wydarzenia festiwalu – panele dyskusyjne – będą w tym roku poruszać tematy geopolityki w dystrybucji filmów, YouTuberów filmowych oraz prepromocji w produkcji.

Uwaga widzów festiwalu zostanie także skierowana na dokument kreacyjny, czyli gatunek, który swobodnie posługuje się środkami filmowymi, nie ograniczając się jedynie do rejestracji rzeczywistości. Bohaterem tej sekcji będzie Piotr Stasik, który za swój dokument kreacyjny „21 x Nowy Jork” był nominowany choćby do Europejskiej Nagrody Filmowej. Widzowie będą mogli prześledzić twórczość reżysera oraz zadać mu pytania podczas spotkania.

Podczas zeszłorocznej edycji ogromną popularnością cieszyły się spotkania „Aktor a krytyk”. W tym roku widzowie również będą mieli okazję spotkać się z Agatą Kuleszą, która opowie o swojej perspektywie patrzenia na zawód krytyka filmowego.

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbędzie się rywalizacja w trzech kategoriach konkursowych pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: Konkurs Etiud i Animacji, Konkurs „Krytyk mówi” oraz Konkurs „Krytyk pisze”.

Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18). Projekcje festiwalowe będą się odbywać również w Kinie Szkoły Filmowej (Targowa 61/63).

Sprzedaż karnetów festiwalowych (w cenie 50 zł i 25 zł) odbywa się poprzez stronę www.kameraakcja.com.pl

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym jest Uniwersytet Łódzki.

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s