Wystawa Grafika Artystyczna i Edycje

Najbardziej rozpoznawalny polski grafik – Władysław Skoczylas, francuscy mistrzowie – Marc Chagal, Fernand Leger i Georges Braque, prekursor op-artu – Victor Vasarely, najwybitniejszy z przedstawicieli Ecolé de Paris – Mojżesz Kisling i ojciec polskiej awangardy – Henryk Stażewski. Już 10 października na aukcji Grafika Artystyczna i Edycje pod młotek pójdą grafiki najwybitniejszych twórców zarówno sztuki dawnej,  jak i współczesnej.

Lempicka.jpg

Był uczulony na farbę, a mimo to stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich grafików. Kiedy dowiedział się, że nie może używać farb, przerzucił się na akwaforty. Malarstwa uczył go sam Leon Wyczółkowski, ale to w dziedzinie drzeworytnictwa udało mu się wypracować własny, indywidualny styl. Władysław Skoczylas, bo o nim mowa, nie tylko stworzył nowoczesny drzeworyt, ale i wykształcił całą grupę oddanych tej sztuce artystów. Na jesiennej aukcji jego wyjątkowy styl będzie można podziwiać w całej gamie przedstawień, głównie w ulubionej przez Skoczylasa tematyce zbójnickiej. W ofercie pojawi się także „Autoportret” Leona Wyczółkowskiego i niezwykle ciekawa akwaforta Jana Gotarda  z 1926 roku – „Alchemik”.

Mojżesz Kisling urodził się w Polsce, ale większość życia spędził we Francji. Uchodzi dziś za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Ecolé de Paris – wyjątkowo modnego ostatnio na rynku sztuki nurtu. Znany jest przede wszystkim ze swoich niezwykle wnikliwych, intymnych portretów, na których często przedstawiał podobizny artystów, krytyków i ludzi z kręgów artystycznych. Dzięki temu uchodził za kronikarza Ecolé de Paris. Oprócz grafik Kislinga w ofercie pojawią się prace innych francuskich mistrzów: Marca Chagalla, Fernanda Légera i Georgesa Braque’a, a także zmysłowy kobiecy portret autorstwa Tamary Łempickiej. Ważną część oferty stanowią grafiki z dziedziny op-artu, warto wymienić tutaj prace węgiersko-francuskiego mistrza Victora Vasarely’ego, tworzącego i niezwykle cenionego w Stanach Zjednoczonych Juliana Stańczaka oraz amerykańskiej ikony op-artu – Richarda Anuszkiewicza.

W katalogu aukcyjnym można znaleźć także wydany w bardzo niskim nakładzie zestaw czterech serigrafii ojca polskiej awangardy – Henryka Stażewskiego. Jego obrazy i reliefy osiągają rekordowe ceny na aukcjach sztuki współczesnej na całym świecie. W ofercie znajdą się też prace artystów, którzy po drugiej wojnie światowej z ogromnym zaangażowaniem poświęcili się pracy w medium graficznym – są to przede wszystkim Janina Kraupe i Halina Chrostowska, a także Stanisław Fijałkowski, który z równym zamiłowaniem tworzył grafikę tradycyjną i komputerową. Spośród prac polskich artystów współczesnych uwagę zwróci na pewno monotypia Adama Marczyńskiego oraz dwie grafiki zmarłej niedawno Magdaleny Abakanowicz, wykonane w technice suchej igły.

Aukcja: 10 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 29 września – 10 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy MARSZAND, Pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji „Grafika Artystyczna i Edycje” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/414/grafika-artystyczna-10-pazdziernika-2017-godz-19

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s