Pierwszy indyjski festiwal filmowy w Polsce

Od 8 do 11 października br. będziemy gościli w Warszawie w Kinie Kinoteka pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy (IFF) w Polsce; sympatykom kina indyjskiego zostaną zaprezentowane najlepsze indyjskie filmy z różnych regionów Indii.

plakat

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć znakomite i przełomowe dzieła indyjskich twórców. Będzie to pierwsza w naszym kraju okazja do poznania tak wielu odmian tego kina, a równocześnie do spotkań z jego twórcami – indyjskimi reżyserami i aktorami, m.in. ze znaną i cenioną aktorką Manishą Koiralą. Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce jest doskonałą okazją do uczczenia 70-lecia niepodległości Indii. W ramach 4-dniowego festiwalu wejście jest bezpłatne, wystarczy się zarejestrować na stronach Kinoteka.pl

Gala uroczystego otwarcia Indyjskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 8 października w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki, tam też zostaną pokazane wszystkie festiwalowe filmy. Kuratorami IFF są Captain Rahul Bali i RC Dalal. Publiczność Indyjskiego Festiwalu Filmowego będzie miała niepowtarzalną okazję poznać różne oblicza indyjskiego kina, pokazane m.in. w następujących obrazach:

8.10 (niedziela)

Film otwarcia festiwalu z udziałem gwiazdy Manishy Koiraly.

Dear Maya (dramat) 131 min.

Reżyseria: Sunaina Bhatnagar
Kraj produkcji: Indie
Język: hindi
Obsada: Manisha Koirala Madiha Imam, Shreya Chaudhary

Film z polskimi napisami.

Maya Devi jest starszą i samotną kobietą, która zgubiła chęć życia. Patrzy na świat spode łba, podejrzliwie i z rozczarowaniem. W jej życiu pojawiają się młode dziewczyny – Ira i Ana – które postanawiają pokolorować ten czarno-biały świat. Zaczynają wysyłać do Mai listy miłosne, których nadawcą jest tajemniczy pan Ved.

9.10 (poniedziałek)

Ventilator (komediodramat) 130 min.

Reżyseria: Rajesh Mapushar
Kraj produkcji: Indie
Język: marathi
Obsada: Jitendra Joshi, Ashutosh Gowariker, Sukanya Kulkarni Mone, Satish Alekar, Sulabha Arya, Viju Khote, Nikhil Ratnaparkhi, Usha Nadkarni, Nilesh Divekar, Nana Joshi

Film z polskimi napisami.

Senior rodu zapada w śpiączkę parę dni przed świętem Ganesh Chaturthi. Jego zgon podczas festiwalu oznaczałby żałobę i zruinowanie wielkiej uroczystości. Rodzina i sąsiedzi odwiedzają go w szpitalu, modląc się o rychłe wybudzenie. Spotykają się w poczekalni, do której każdego przywiodły inne pobudki. Stopniowo wychodzą na wierzch niewidzialne nici łączące odwiedzających. Wszystkiemu wtóruje hipnotyczny dźwiek respiratora.

Wrong Side Raju (thriller) 138 min.

Reżyseria: Mikhil Musale
Kraj produkcji: Indie
Język: gujarati
Obsada: Kimberley Louisa McBeath,  Asif Basra,  Kavi Shastri

Film z polskimi napisami.

Peryferia Ahmedabad, wypadek, dwa trupy, jeden ciężko ranny, podejrzany też jeden – oszołomiony szofer Raju. Winna oczywiście miłość. Ustawiony proces, w tle wielkie pieniądze i korupcja. Do tego przy Raju znaleziono coś, czego nie powinien mieć. Poszkodowany starszy pan wie, co to jest. Uczciwa praca wpędziła szofera w duże kłopoty. Ciemne interesy mogą pomóc mu przywrócić sprawiedliwość. A on tylko chciał mieć własne biuro podróży.

10.10 (wtorek)

Saheb Biwi aur Gangster returns (thriller) 142 min.

Reżyseria: Tigmanshu Dhulia
Kraj produkcji: Indie
Język: hindi
Obsada: Jimmy Shergill Mahi Gill Irrfan Khan Soha Ali Khan

Film z polskimi napisami.

Saheb próbuje wyleczyć sie z kalectwa i zdrady żony. Relacje Biwi z Sahebem podupadły, kwitną za to jej relacje z alkoholem. Gangster – upadły książę, który stracił wszystko z wyjątkiem dumy – postanawia odzyskać honor rodziny, którego pozbawili go przodkowie Saheba. Tamten postanawia pozbawić go czegoś jeszcze. W tej grze zwycięzca jest tylko jeden.

Sarkar 3 (thriller polityczno-kryminalny) 134 min.

Reżyseria: Ram Gopal Varma
Kraj produkcji: Indie
Język: hindi
Obsada: Amitabh Bachchan, Manoj Bajpayee, Amith Sadh, Yami Gautam, Ronit Roy, Jackie Shroff

Film z polskimi napisami.

Sarkar – ojciec chrzestny z Maharasztry – od dawna nie sięgał po broń, żeby utrzymać swoją pozycję. Inwestorzy z Dubaju mają jednak własne plany co do jego strefy wpływów. U boku sędziwego Sarkara staje jego porywczy wnuk Chiku, który ma ambicje przejąć interesy Rodziny. Sarkar staje do ostatniego starcia w obronie podległej mu ludności. Tymczasem okazuje się, że narzeczoną Chiku niekoniecznie powoduje miłość do wnuka Sarkara.

11.10 (środa)

Baandhon (dramat) 110 min.

Reżyseria: Jahnu Barua
Kraj produkcji: Indie
Język: asamski
Obsada: Bishnu Kharghoria, Bina Patangi, Mahika Sharma, Jatin Bora

Film z angielskimi napisami.

73-letnia para (Dandeswar i Hkawi) żyje na prowincji i nosi się z zamiarem rozwodu. Ich jedyną rodziną jest wnuk studiujący w Bombaju. Para prosi zaprzyjaźnionego prawnika, by ten przygotował papiery rozwodowe. Sprawy zaczynają się komplikować, kiedy połączenie telefoniczne z wnukiem zostaje zerwane. W tym samym czasie ma miejsce zamach terrorystyczny. Para wyrusza do Bombaju w poszukiwaniu jedynego potomka.

Oh My God (komedia) 130 min.

Reżyseria: Umesh Shukla
Kraj produkcji: Indie
Język: hindi
Obsada: Paresh Rawal, Akshay Kumar, Mithun Chakraborty, Govind Namdeo, Mahesh Manjrekar, Om Puri

Film z polskimi napisami.

Kaji to skromny ateista, który prowadzi sklep z dewocjonaliami w Mumbaju. Z racji jego religijnego sceptycyzmu zostaje obłożony klątwą. Wkrótce miasto nawiedza niewielkie trzęsienie ziemi, sklep Kajia to jedyny zburzony budynek. Zakład ubezpieczniowy wzrusza ramionami nad wyrokami boskimi. Kaji z pomocą biednego muzułmańskiego prawnika wytacza proces Bogu, który wygrywa. Setki ludzi, którym odmówiono odszkodowań z racji wyroków boskich wybierają Kajia na swojego rzecznika w sądzie. Nagle Kaji zapada w śpiączkę. Tylko Bóg może mu pomóc.

Wierzymy, że pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce stanie się pomostem między indyjskim a polskim przemysłem filmowym. Festiwal będzie poświęcony szeroko rozumianej sztuce i kulturze Indii, ze szczególnym naciskiem  na wzbudzenie większego zainteresowania indyjskim kinem poprzez pokazanie polskiej publiczności energetycznego, pełnego kolorów oblicza indyjskiego świata filmowego. Ma to być pierwszy etap szerokiej, dwustronnej współpracy kulturalnej między naszymi krajami. Współpracy, dzięki której Polacy będą mogli m.in. przez cały rok znaleźć w kinach znakomite indyjskie dzieła filmowe. Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce jest doskonałą okazją do uczczenia 70 lat niepodległości Indii.” – podsumował Sh. Ajay Bisaria, Ambasador Indii w Polsce.

Gośćmi festiwalu będą nagradzani indyjscy twórcy filmowi i aktorzy, m.in.: Manisha Koirala, Rahul Mittra, Dr. Rajinder Singh Chadha, Ritu Beri, Rajesh Mapuskar, Mikhil Musale, Shahnaab Alam, Nallamalupu Bujji, a także przedstawiciele polskiego przemysłu filmowego. Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce – zgodnie z zamysłem jego kuratorów, Captaina Rahula Baliego i R C Dalala – ma być corocznym wydarzeniem, obejmującym bogaty program artystyczny, wspierającym także rosnące wśród indyjskiej branży filmowej zainteresowanie Polską.

Celem Indyjskiego Festiwalu Filmowego jest propagowanie – za pośrednictwem kina – kulturalnej i artystycznej wymiany między Indiami a Polską. Kino indyjskie jest znane ze swojej energii i kolorów, pokazywania wielkich emocji oraz uczuć w niezwykłej oprawie muzyczno-tanecznej – podsumował  Captain Rahul Bali, kurator IFF.

IFFPL_1W ramach 4-dniowego festiwalu IFFW oraz IMAGES & WORLDS zaplanowały szereg wydarzeń towarzyszących, takich, jak np. koncerty muzyki indyjskiej i polskiej czy festiwal kuchni indyjskiej.

Organizatorami Festiwalu są Indian Film Festival Worldwide oraz Images & Worlds pod patronatem: Ambasady Indii w Polsce, Polskiego Instytutu w New Delhi, Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej (IPCCI), Wajda School & Studio, Indian Association of Poland oraz India International Foundation.

W ramach 4-dniowego Festiwalu wejście na pokazy filmowe jest bezpłatne, wystarczy zarejestrować się na stronie Kinoteki (kinoteka.pl) i odebrać zaproszenie w kasie (najpóźniej 30 minut przed seansem) lub – w wypadku wolnych wejściówek – odebrać je bezpośrednio przed filmem.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje o festiwalu:

Szczegółowy program Festiwalu na stronie kinoteka.pl

FB: https://www.facebook.com/indianfilmfestivalpoland/

http://iffw.co.in/poland.html

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s