Zawrót głowy czyli „Vertigo”- nowa wystawa malarstwa Pawła Kałużyńskiego

Wystawa „Vertigo” Pawła Kałuzynskiego prezentuje dwa cykle obrazów. Pierwszy z nich przedstawia bogate, pałacowe wnętrza głównie z okresu XVIII wieku. Mamy tutaj do czynienia z typowym międzynarodowym barokiem i charakterystycznym dla epoki nadmiarem, objawiającym się zarówno w dekoracji wnętrz, silnej kolorystyce oraz błyszczących żyrandolach zwisających z wysokich sufitów.

Wrażenie rozświetlonego kryształu podkreśla warstwa szkliwa pokrywająca małoformatowe płótna. I chociaż tytułowy zawrót głowy związany jest zazwyczaj z patrzeniem w dół w niekończące się przepaście, seria obrazów sugeruje, że podobny stan oniemienia może być reakcją na patrzenie w górę i niezdolność skoncentrowania zmysłów. Jak podkreśla sam artysta, zafascynowanie tym tematem zrodziło się już w dzieciństwie kiedy to Kałużyński prosił swoich bliskich o przerysowywanie zobaczonych w albumach zdjęć pałacowych wnętrz.

Dziś artysta samodzielnie wraca do tego samego tematu z tak samo dużym zafascynowaniem. W przeciwieństwie do poprzednich serii obrazów, gdzie pojawiały się figuratywne motywy pod postacią „gęb”, ikon pop kultury, kreskówkowych postaci oraz rozpoznawalnych znaków podkreślających czyjąś obecność, po raz pierwszy mamy do czynienia z brakiem konkretnego bohatera. W zamian artysta oferuje stan umysłu nieobecnej postaci odzwierciedlony w drugiej serii obrazów. Pojawiają się tutaj ekspresyjne pociągnięcia pędzlem, które mogą sugerować natłok myśli i dezorientację typową dla vertigo. Jak podkreśla sam artysta „Zawrót głowy to stan, w którym nie możemy podjąć łatwych decyzji. Jesteśmy zamknięci w sytuacji, która ma nad nami przewagę, musimy się jej poddać i nie mamy z niej łatwego wyjścia”.

Wystawa „Vertigo” Pawła Kałużyńskiego dostępna jest w warszawskiej galerii sztuki Milano, przy Al. Waszyngtona 2a i potrwa do 2. Października.

***
Paweł Kałużyński – artysta

ur. w 1979 r. w Warszawie ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – dyplom 2005.Studiował w pracowni malarstwa profesora Mariana Czapli, w której przygotował swój dyplom malarski składający się z cyklu pejzaży w trakcie studiów zajmował się również grafiką pod kierunkiem profesora Rafała Strenta oraz rysunkiem w pracowni profesora Marka Wyrzykowskiego. Grafika i rysunek stały się aneksami do dyplomu.w latach 1999-2004 studiował na Wydziale Historii Sztuki, UW.

blJtK39Wystawy indywidualne:
2016 – „Sam na sam” Rabbithole Art Room, Warszawa
2014 – „Witaj w klubie” Rabbithole Art Room, Warszawa
2013 – „Yuppi du”, Galeria Promocyjna,Warszawa
2013 – „Spójrz mi w oczy”, Galeria Praca, Warszawa
2012 – „Rodeo”, Galeria Praca, Warszawa
2012 – „Rebel Rebel,Your Face Is a Mess”, 3A Project Space, Gdynia
2011 – „Amore” Galeria Art New Media, Warszawa
2009 – „Kuloodporne serce” Galeria Atak
2008 – ”Po godzinach…”Galeria Room, Warszawa
2008 – „Próżna” w Galerii Farbiarnia w Warszawie
2007 – „Horyzonty”, Galeria designu All about room

Wystawy zbiorowe:
2017 – „Tu jesteśmy. Wybrane prace polskiej sztuki po 1945 roku z kolekcji Krzysztofa Musiała” Centrum Sztuki Współczensej, Toruń
2016 – „Między systemami” Centrum Sztuki Współczesnej, Velez-Malaga, Hiszpania
2015 – Noc Malarzy. Zatrzymać obraz, Nowe Miejsce, Warszawa
2015 – Zapisy Przemian – Obrazy z kolekcji Krzysztofa Musiała, Płocka Galeria Sztuki, Płock
2014 – Landschaft, Landschaft, Galeria aTak Warszawa
2010 – Noc Malarzy w Fabryce Czekolady
2008 – Galeria Farbiarnia „Abstrakcja czy figuracja”
2008 – Galeria Arsprototo, Erlangen, Niemcy
2006 – „Pejzaż południa”, Galeria aTak
2005 – Galeria Studio
2005 – Wystawa z okazji 100-lecia Akademii Sztuk Pieknych – Prezentacja pracy pt. „Monumentalizacja”, Galeria Zachęta w Warszawie
2004 – Galeria Studio
2003 – „Pracownia 59” o Działaniach i Strukturach Wizualnych
2003 – „Szydłów”, Galeria Aula, ASP

Więcej informacji pawelkaluzynski.com
Instagram: @pawelkaluzynskiart

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s