Projekty partycypacyjne Festiwal Miasto Szczęśliwe

Druga edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe organizowana przez Teatr Powszechny wpisuje się w plany Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery’ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców.

miasto_szczesliwe_tp__4_

Festiwal Miasto Szczęśliwe to nowy model dialogu ludzi sztuki i społeczności lokalnej. Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców Pragi. W ramach działalności Teatru powstał szeroki program działań artystyczno-społecznych, który będzie realizowany do października 2017 roku i skupi się na przybliżaniu niepowtarzalnego charakteru dzielnicy, wyzwań stojących przed mieszkańcami oraz historii i wielokulturowości Pragi.

1.„Praski sklepik z horrorami” – słuchowisko.

AUTOR: Bartosz Zaskórski

KIEDY: 23 września – 6 prezentacji, godz.: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30

– 24 września – 10 prezentacji, godz.: 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30

GDZIE: K105K Kwiaciarnia Eksperymentalna ul. Brzeska 9

Słuchowisko opowiadające o legendzie warszawskiej Pragi, w której splatają się ze sobą: wydarzenia historyczne, zasłyszane historie mieszkańców, plotki, teksty piosenek oraz wątki całkowicie zmyślone i nieprawdopodobne. Legenda przybierze formę opowieści grozy, w której dzika roślinność rosnąca w zaułkach ulic Brzeskiej i Ząbkowskiej odkryje swoją krwiożerczą naturę. Tytuł nawiązuje, nie bez powodu, do pewnego musicalu o wyjątkowo żarłocznej roślinie.

„Praski sklepik z horrorami” będzie nawiązywać do wcześniejszych dokonań Zaskórskiego: słuchowisk „Wsie” oraz „I wtedy okazało się, że umarłem”, prezentowanych w CSW Zamek Ujazdowski. Narracji będzie towarzyszyć muzyka Zaskórskiego – składająca się z przetworzonych nagrań terenowych zrealizowanych na Pradze oraz splatających się z historią dziwnych i strasznych dźwięków o trudniej do ustalenia proweniencji.

W słuchowisku będzie można usłyszeć mieszkańców Pragi, natomiast legendę miejską napisaną przez Zaskórskiego przeczyta Marcin Kowalczyk. Wykorzystano także nagrania z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Bartosz Zaskórski – (ur. 1987) absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą „Mchy i porosty”. W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu.

2. „Uwolnić ulice” – występ taneczno-muzyczny i wideoklip. 

AUTOR: Piotr Wysocki

KIEDY: 23 września 2017, godz. 16:00

GDZIE: ul. Targowa pomiędzy Al. Solidarności a Ulicą Ząbkowską

– wyjście ze stacji metra Dworzec Wileński w okolicy wypożyczalni rowerów Veturilo – ul. Targowa 74

– przejście podziemne w rejonie ulic Ząbkowskiej, Targowej i Okrzei

Na jeden dzień ulica Targowa zmieni codzienny rytm życia w nieskrępowaną ekspresję twórczą. Artyści uliczni, zaproszeni z całej Warszawy i nie tylko, stworzą otwartą formułę muzycznego działania, skierowaną do lokalnej społeczności. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia wykorzystującego przestrzeń miejską. Ulica stanie się miejscem swobodnych gestów, dialogu i kreatywnego spotkania.

Projekt zakłada wsparcie dla mieszkających na warszawskiej Pradze imigrantów z Kaukazu przez zaproszenie ich do współpracy – wzięcia udziału w występie taneczno-muzycznym i stworzenia wideoklipu, który powstanie jesienią. Zaangażowanie w tworzenie dzieła, a nie tylko „bycie obserwowanym”, może być przykładem dobrej praktyki integracji z cudzoziemcami polegającej na wzajemnej wymianie doświadczeń. Projekt skierowany jest do młodzieży pochodzącej głównie z Czeczeni i Inguszetii, osób zamieszkujących warszawską Pragę, które przez działania muzyczne opowiedzą o swojej kulturze.

Piotr Wysocki – (ur. 1976) artysta sztuk wizualnych, autor filmów, producent. Jest absolwentem ASP w Warszawie. Studiował w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa oraz prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby. W 9. Konkursie Gepperta w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. W tym samym roku był nominowany do „Paszportu Polityki”. W 2011 roku znalazł się w gronie siedmiu nominowanych do prestiżowej nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.

Więcej informacji o programie rewitalizacji: www.rewitalizacja.um.warszawa.pl

Facebook/na_prawaWarszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s