Paul Heijnen gościem Warsaw Home 2017

Paul Heijnen – holenderski projektant, artysta i rzemieślnik, którego wyrafinowane, złożone, drewniane konstrukcje zachwycają świat designu, będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji Warsaw Home. Uczestnicy targów będą mieli okazję wysłuchać jego wykładu, a także obejrzeć jego unikalne projekty.

Paul Heijnen to jeden z przedstawicieli młodego pokolenia holenderskich projektantów. Absolwent Design Academy Eindhoven zdobył rozgłos prezentując w 2011 roku w Mediolanie swój dyplomowy projekt CNSTR Cabinet. W tym niezwykłym meblu najważniejsza jest konstrukcja, a wszelkie funkcjonalne, wykonane precyzyjnie ze sklejki elementy, potraktowane zostały jako dekoracje i umieszczone na zewnątrz bryły. Mechanika drewnianych zawiasów i zamka jest głównym wizualnym punktem CNSTR Cabinet i determinuje jego estetykę. Mebel ten – niedawno prezentowany w Polsce po raz pierwszy na wystawie „Nieśpieszne arcydzieło” w KOOKU Art & Design Gallery w Białymstoku, teraz będziemy mieli okazję zobaczyć podczas Warsaw Home.

Paul Heijnen tworzy swoje meble i lampy na zamówienie, wiele z nich powstaje w limitowanych edycjach lub jako indywidualne realizacje, np. na potrzeby konkretnych wnętrz. Design w jego wydaniu to ciągle wymagająca eksploracji strefa, ulokowana gdzieś między wzornictwem przemysłowym, rzemiosłem, architekturą, rzeźbą, konceptualnym eksperymentem i wieloma innymi dziedzinami.

160721-Paul_Heijnen-photo-R

Dyplomowy koncept Paula Heijnena stał się bazą do rozwoju kolejnych projektów i eksploracji zagadnień związanych z matematyką, geometrią, bioniką i inżynierią. W swoim studio w Eindhoven tworzy konstrukcje zadziwiające swoją złożonością – do wykonania niektórych potrzebuje nawet kilku tysięcy precyzyjnie dopasowanych elementów. Choć te przestrzenne obiekty wymagają geometrycznych obliczeń, holenderski projektant przyznaje, iż sam był zaskoczony odkryciem, że często intuicyjnie odtwarza formy stworzone przez Naturę – komórkowe i krystaliczne struktury, kształty obecne w organizmach roślin i zwierząt.

Dwoistą naturę prac Heijnena widać świetnie na przykładzie lampy Hyperion – zoomorficznej, mobilnej konstrukcji, która czasem przybiera postać filigranowego bibelotu, a czasem kilkumetrowego giganta. Zachwycają również ażurowe, sferyczne lampy, pieczołowicie składane ręcznie z niewielkich elementów z MDF, które Paul Heijnen pokazał premierowo w tym roku na prezentacji w Zona Centrale w Mediolanie. Ten nowy projekt również pojawi się w Nadarzynie.

Uczestnicy targów Warsaw Home będą mogli również wysłuchać wykładu holenderskiego projektanta. Odbędzie się on w sobotę 7 października o godz. 16.20. Partnerem tego wykładu jest platforma internetowa KOOKU, która reprezentuje Paula Heijnena w Polsce. Na stoisku KOOKU zaprezentowane zostaną – w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce – wybrane projekty Paula Heijnena.

Więcej o Paulu Heijnenie i jego projektach można dowiedzieć się na stronach:
www.paulheijnenstudio.com
www.kookudesign.com

Po więcej informacji zapraszamy:
www.warsawhome.eu
https://www.facebook.com/homewarsaw/
https://www.facebook.com/polanddesignfestival/

fot. materiały prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s